Odpust Przemienienia Pańskiego w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 08.08.2015

01Upalna pogoda towarzyszyła uczestnikom tegorocznych obchodów odpustowych ku czci Przemienienia Pańskiego – w kaplicy na cmentarzu parafialnym. Uroczystej sumie sprawowanej w południe przewodniczył ks. prałat Artur Niemira – kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

 

Uroczyste obchody tego święta Przemienienia Pańskiego w naszym mieście łączą się z powstaniem kaplicy cmentarnej, którą w 1908 r. ówczesny proboszcz farny ks. kanonik Edward Narkiewicz poświęcił właśnie pod tym wezwaniem. Od tego czasu, już przez ponad 100 lat, każdego roku, 6 sierpnia tłumy mieszkańców Koła i okolic gromadzą się na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego na wspólnym świętowaniu.

10

08

05

W pierwszej Mszy św. sprawowanej na schodach cmentarnej świątyni o godzinie 7.00, jak co roku, uczestniczyli pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej, którzy w środę zatrzymali się w naszym mieście na nocleg, a następnego dnia rano wyruszyli w dalszy pątniczy szlak do Tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Ponadto przez cały dzień wierni modlili się w intencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy w dniu jego zaprzysiężenia na najważniejszy urząd w państwie, a na zakończenie każdej Mszy św., zgodnie z decyzją Biskupa Ordynariusza, śpiewano uroczyste „Boże coś Polskę”.

W południe celebrowana była uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył wygłosił ks. prałat dr Artur Niemira – kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Podczas sumy przed kaplicą cmentarną wspólnie modliło się bardzo wielu wiernych – nie tylko z Koła, ale także liczni goście z całej okolicy.

15

Słowa wdzięczności pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się do ubogacenia odpustu skierował proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Oprawę muzyczną centralnej Mszy św. zapewnił Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją p. Jana Kordylewskiego. Swoją obecnością odpust zaszczycili także ojcowie bernardyni oraz kapłani z parafii dekanatu kolskiego na czele z dziekanem – ks. kanonikiem Władysławem Waszakiem. Księża, pomimo upalnej pogody, przez wiele godzin pełnili posługę w konfesjonałach.

22

25

Na zakończenie uroczystości miała miejsce procesja eucharystyczną z Najświętszym Sakramentem poprowadzona alejkami cmentarnymi, w której obok wiernych uczestniczyły także asysty liturgiczne z fary i klasztoru ze swoimi chorągwiami i sztandarami.

28

31

Podczas wszystkich Mszy św. na tacę oraz przy bramie zbierane były ofiary na dalsze prace remontowe oraz zakładanie kolejnych odcinków chodnika w alejkach cmentarza parafialnego.

Marcin NOWACKI (kolskafara.pl)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526