Od Świętego Krzyża do Matki Bożej Bolesnej

Autor: kurier-kolski.pl | 30.08.2015

P1570710W ostatnią sobotę wakacji (29 sierpnia) niemal 100-osobowa grupa z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole udała się w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym. Droga upłynęła pątnikom na modlitwie, rozważaniach oraz wspólnym radosnym śpiewie na chwałę Jezusa i Jego Matki.

 

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną o godzinie 6.00 w kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Przewodniczył jej proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz, który także w czasie drogi pełnił funkcję kierownika duchowego oraz spowiednika. Tuż po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy otrzymali przygotowane wcześniej chusty i wyruszyli w drogę.

P1570687

P1570827

P1570733

Trasa pielgrzymki „Od Świętego Krzyża do Matki Bożej Bolesnej” składała się z trzech etapów, które łącznie złożyły się na 32 km drogi. Tempo oraz długość odcinków pomiędzy postojami została tak zaplanowana, żeby każdy z uczestników – a wiek pielgrzymów był bardzo zróżnicowany (najstarszy z ma 76 lat, a najmłodsza 3 latka) – mógł swobodnie dotrzeć do celu. Dzięki życzliwości proboszczów, kolscy pielgrzymi mogli zatrzymać się na konieczny odpoczynek i regenerację sił fizycznych przy kościołach Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach i św. Stanisława Biskupa w Kramsku.

P1570762

P1570783

W czasie drogi nie zabrakło stałych elementów pielgrzymki – jak Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, rozważanie tajemnicy różańcowej oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00.
Pielgrzymi wysłuchali także niezwykle głębokiej w swojej treści katechezy o roli Krzyża w życiu Najświętszej Maryi Panny, którą w czasie drogi wygłosił diakon Mateusz Szurgot. Temat konferencji został ściśle powiązany z prężnie rozwijającym się w kolskiej parafii farnej – kulcie Krzyża Chrystusowego.
Prawie 100-osobowa grupa do licheńskiego Sanktuarium przybyła o godzinie 15.30. Tutaj, na schodach prowadzących do bazyliki, została przywitana przez kustosza ks. Wiktora Gumiennego, marianina. Do Lichenia własnymi samochodami przybyła także grupa parafian z Koła, która wraz z pielgrzymami uczestniczyła w Mszy św. w licheńskiej bazylice o godzinie 16.00. Eucharystię koncelebrował Ksiądz Proboszcz, a ministranci posługiwali przy ołtarzu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zakończenie pielgrzymki pątnicy mieli jeszcze czas na indywidualną modlitwę przed Cudownym Wizerunkiem. Wielu udało się także w celu zakupu pamiątek i dewocjonaliów. Drogę powrotną pątnicy wraz z kapłanami przebyli w autokarze, gdzie nie brakowało dzielenia się wrażeniami i zapewnień, że w przyszłym roku pielgrzymka także wyruszy, oby w jeszcze większej grupie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pielgrzymka z Kolskiej Fary do Lichenia była doskonałą okazją do podsumowania wakacji i podziękowaniu Bogu za czas letniego wypoczynku. Spora grupa młodzieży z kolskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wpisała sobotnią pielgrzymkę w plan przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dorośli pątnicy przez pryzmat boleści Matki Bożej mogli zrewidować swoje dotychczasowe życie.

Marcin Nowacki
(kolskafara.pl)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526