Co dalej ze zrujnowaną kamienicą na naszym Starym Rynku?

Autor: kurier-kolski.pl | 11.08.2015

Screen Shot 08-11-15 at 11.23 AM 001Niegdyś jedna z piękniejszych kamienic kolskiej Starówki na skrzyżowaniu ulicy Jasnej ze Starym Rynkiem jest przedmiotem ciągłej troski Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka, ze względu na zły stan techniczny i zagrożenie jakie stwarza dla użytkowników pobliskiej drogi. Ogrodzenie obiektu oraz zamknięcie ulicy Jasnej dla ruchu kołowego to w opinii włodarza zbyt mało, by zapewnić kolanom bezpieczeństwo. – Na razie jednak ani przepisy prawne, ani ustalenia z właścicielami domu, nie pozwalają na podjęcie szybkiej decyzji w sprawie przyszłości kamienicy – komentuje burmistrz Maciaszek na stronie internetowej Miasta Koła.

 

Dom przy Starym Rynku nr 26 widnieje w Rejestrze Zabytków od 1992 roku. Kamienica została zbudowana w poł. XIX w. i do II wojny światowej stanowiła własność rodziny mieszkającej w Kole. Dawniej na parterze znajdowała się restauracja, zaś II piętro zajmował hotel. Po 1945 roku w kamienicy mieściła się Średnia Szkoła Sztuk Plastycznych, a później hotel. W latach siedemdziesiątych budynek został wyremontowany – w zakresie odnowienia elewacji oraz wymiany części belek konstrukcji dachowej. Jego zły stan techniczny utrzymuje się od 2012 r., kiedy to w wyniku pożaru wypalona została konstrukcja dachowa oraz poddasze, a obiekt narażony jest na ciągłe zamakanie i dalsze zniszczenia. Dziś straszy wyglądem i, podobnie jak przyległe oficyny, wymaga pilnego, generalnego remontu lub rozbiórki.

Screen Shot 08-11-15 at 11.23 AM 002

Dawna świetność kamienicy jest dla nas chlubą, jednak w obecnym stanie gmach dostarcza nam głównie powodów do zmartwień, gdyż zagraża bezpieczeństwu użytkowników drogi. Kamienica jest własnością prywatną, dlatego jej los całkowicie spoczywa w rękach właścicieli, a Urząd nie może ingerować w prawo własności.

Już od grudnia 2014 r. Burmistrz czynił wszystko co w jego mocy, by znaleźć rozwiązanie dobre dla miasta. Podczas licznych spotkań w Urzędzie z właścicielami poznał przeszkody, utrudniające zadecydowanie o przyszłym losie obiektu. Były nimi m.in. nieuregulowane sprawy spadkowe. Staraniem Burmistrza właściciele doprowadzili do uregulowania spraw spadkowych i w lipcu br. do Urzędu dostarczony został akt poświadczenia dziedziczenia. Właściciele chcieliby budynek sprzedać inwestorowi lub rozebrać. W kwestii ewentualnej rozbiórki, wnioskowali do Ministra Kultury o wykreślenie obiektu z rejestru zabytków, lecz w maju br. otrzymali odmowną decyzję. Bez zgody na wykreślenie z rejestru prowadzonego przez Ministra Kultury rozebranie obiektu, nawet w sytuacji zagrożenia katastrofą budowlaną, nie jest możliwe. Z informacji przekazanych Burmistrzowi wynika, że właściciele złożyli do Ministra Kultury wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Właściciele są skłonni sprzedać obiekt, i w tych działaniach także mają pomoc ze strony Urzędu, jednak nie jest łatwo znaleźć nabywcę zabytku w tak złym stanie technicznym.

Screen Shot 08-11-15 at 11.23 AM
Jaki los czeka dom przy Starym Rynku? To jedno z kluczowych pytań w kwestii estetyki kolskiej Starówki. Spotkania włodarza z właścicielami trwają. Obie strony mają jak najlepsze intencje i pragną szybkich decyzji. Burmistrz wspiera każde działania właścicieli, by pozytywnie zakończyć temat bezpieczeństwa mieszkańców. Z kolei jedyni decydenci – właściciele czekają na decyzję Ministra, która może się przełożyć na rozebranie obiektu, a jednocześnie próbują sprzedać kamienicę. – Najważniejsze jest szybkie zakończenie tej sprawy, nasi mieszkańcy muszą być bezpieczni – zapewnia Burmistrz Stanisław Maciaszek.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
woda
woda
8 lat temu

dziś strajk w wodociągach sąsiad tam pracujący wczoraj mówił ze dziś tak po 10 tej nie bedzie wody w kranach.

kolanin
kolanin
8 lat temu

a czemu nie zapłacą kare za zamknięcie ulicy i chodnika?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526