Półkolonie „Lato w Muzeum” już za nami

Autor: kurier-kolski.pl | 09.07.2015

SAM_8710W dniach od 29 czerwca do 2 lipca odbyła się szósta już edycja letnich półkolonii organizowanych przez kolskie Muzeum. W pierwszym dniu po zwiedzeniu wystawy „Było sobie dziecko, były sobie zabawki…” dzieci wzięły udział w warsztatach tworzenia kwiatów z bibuły prowadzonych przez Panią Teresę Brzoską. Piękne róże, maki i goździki z pewnością zachwyciły obdarowane mamy.

 

W drugim dniu półkolonii dzieci uczestniczyły w wycieczce do Wrześni. Po tamtejszym Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich oprowadził grupę dyrektor placówki, Sebastian Mazurkiewicz, który przybliżył dzieciom historię miasta oraz wydarzenia m. in. z czasów Powstania Wielkopolskiego 1848 r. podczas Wiosny Ludów (bitwa pod Sokołowem).

SAM_8699

SAM_8703

SAM_8712

SAM_8738

Następnie grupa uczestniczyła w lekcji muzealnej poświęconej bohaterskiej postawie Dzieci Wrzesińskich strajkujących w latach 1901 – 1902 przeciw germanizacji nauki religii. Ostatnim punktem pobytu we Wrześni był spacer po Starówce, dzieci zobaczyły kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika, pomniki: Dzieci Wrzesińskich oraz ławeczkę poświęconą uczennicy Bronisławie Śmidowiczównie, broniącej polskiego katechizmu, wrzesiński rynek z neogotyckim ratuszem, przespacerowały się też deptakiem na ul. Warszawskiej.

SAM_8739

SAM_8742

SAM_8753

Na trzeci dzień półkolonii zaplanowano „Zagadkowy spacer po Kole”. Odpowiadając na pytania w formie rymowanych zagadek dzieci szukały zabytków i innych ciekawych miejsc w rodzinnym mieście. Okazało się, że nie wszystkie, także mijane w drodze do szkoły, są im znane. Po powrocie do Muzeum członkowie Klubu Gier Historycznych MTC uczyli kolegów grać w popularną grę „Carcassonne”.

W ostatnim dniu grupa udała się do Witowa (gm. Osiek Mały), gdzie zwiedziła Izbę Regionalną prowadzoną przez Stowarzyszenie Tradycja – Kultura – Region – Zatrzymać Czas. Izba mieści się w drewnianym, pochodzącym z końca XIX w. budynku dawnej szkoły. Dzieci zapoznały się z narzędziami i sprzętem używanym dawniej w gospodarstwie domowym, uczyły się grać w dawne podwórkowe gry zespołowe („baba jaga”, „zbijak”, „krowa”), a przy kiełbaskach pieczonych nad ogniskiem snuły dalsze wakacyjne plany.

SAM_8756

SAM_8766

SAM_8764

Półkolonie były dla młodych kolan okazją do zdobycia wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie jak również do dobrej zabawy w gronie nowych kolegów. Udział w zajęciach był bezpłatny.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526