Policjanci ostrzegali przed oszustami w kościołach

Autor: kurier-kolski.pl | 14.07.2015

apel2W związku ze wzmożoną w okresie wakacyjnym działalnością oszustów wykorzystującą popularną metodę oszustwa na wnuczka lub policjanta, w minioną niedzielę w kościołach został odczytany apel policjantów kolskiej Komendy skierowany do mieszkańców powiatu kolskiego.

 

12-go lipca w części kościołów powiatu kolskiego, policjanci odczytali apel skierowany do wszystkich mieszkańców naszego regionu. W liście funkcjonariusze Policji przestrzegali przed oszustami podającymi się za członków rodzin potrzebujących pomocy finansowej lub stróżów prawa. Oszuści wykorzystując naiwność starszych osób niejednokrotnie zabierali im oszczędności całego życia.

Poniżej prezentujemy metody działania oszustów i rady jak nie paść ofiarą przestępstwa:

 „Metoda na wnuczka – metodą na POLICJANTA”

Konieczność przeciwdziałania zjawisku przestępczości, której ofiarami stają się osoby starsze jest stale aktualna, szczególnie teraz w okresie letnim, kiedy to oszuści chcąc pozyskać środki finansowe pod pretekstem wyjazdów wakacyjnych zwracają się do swych sędziwych „krewnych” o wsparcie finansowe.

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”.

Oszuści informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

W rzeczywistości dzwoniące osoby są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

– po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer, by potwierdzić ewentualny telefon lub opowiedzieć o zdarzeniu,

– jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112 lub 997,

– w szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

apel1

Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż oszukują starszych mieszkańców w całej  Polsce.  Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu lub też spędzić wymarzone wakacje życia.

Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia – o niepokojących telefonach czy wizytach informuj POLICJĘ pod nr 997 lub 112.
Źródło: KPP w Kole
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526