Po co pod Ratuszem postój TAXI?

Autor: kurier-kolski.pl | 30.07.2015

20150506_123015Kiedyś, w czasach, których obecna młodzież już nie pamięta, gdy było bardzo mało samochodów, ludzie często korzystali z taksówek. I jeszcze 20 lat temu taksówek w Kole było dużo, a ich właściciele nieźle zarabiali. Miały kilka postojów na terenie miasta, w tym jeden w sercu Koła, na obecnym Starym Rynku, tuż pod Ratuszem. Obecnie jest w naszym mieście jedynie około 10 taksówek osobowych, bo prawie każdy ma swój samochód. Ale pod Ratuszem nadal istnieje postój TAXI dla … jednego samochodu, z którego tak naprawdę nikt nie korzysta! Z braku miejsc parkują na nim prywatne wozy, które tym samym łamią przepisy. Więc czy ten postój jest w ogóle potrzebny???

 

Obecnie w Kole jest kilka postojów dla osobowych TAXI, z których najbardziej znany i jest ten na ul. Sportowej, gdzie niemal zawsze można zobaczyć stojące taksówki. Tak duży i oblegany postój TAXI był niegdyś także na głównym placu naszego miasta, a więc Rynku przy Ratuszu. Już od przedwojny stały tam wpierw dorożki do wynajęcia, gdy Rynek nazywał się Placem Piłsudskiego, potem w czasie wojny i okupacji hitlerowskiej, gdy to miejsce nazwano Adolf Hitler Platz. Już po wojnie, gdy przez cały okres PRL-u rynek kolski nosił nazwę Placu PZPR, na jednej z pierzei placu był bardzo popularny postój TAXI z radiotelefonem, przez który można było zamówić sobie kurs do domu czy do zakłady pracy.

Taka sytuacja trwała przez dobrych kilkadziesiąt lat i mieszkańcy bardzo przyzwyczaili się do postoju TAXI „pod Ratuszem”. Tak bardzo, że gdy pod koniec lat 90. ówczesne władze miasta zrobiły remont placu dookoła Ratusza i chciały zlikwidować postój, zarówno mieszkańcy Koła jak i taksówkarze ostro protestowali przeciwko temu. Dlatego postój TAXI przeniesiono nieopodal, na ul. Wschodnią, gdzie jednak nie funkcjonował długo. Po kilku latach tak opustoszał, że został ostatecznie zlikwidowany, za to jedno miejsce postojowe ze znaczkiem TAXI ustawiono tuż przy Ratuszu.

I do dziś ono jest. Tylko czy potrzebnie? Patrząc obiektywnie, nigdy nie widać stojących na nim taksówek. Za to z braku miejsc parkingowych na Rynku, niemal zawsze parkują tam samochody prywatne, które tym samym łamią przepisy drogowe i narażają się na wlepienie mandatu.

20150520_144110

Zadzwoniliśmy do Urzędu Miejskiego w Kole z zapytaniem czemu istnieje to jedno miejsce, skoro taksówki i tak z niego nie korzystają. Otrzymaliśmy wyjaśnienie, że miejsce jest utrzymywane na prośbę taksówkarzy, którzy w soboty przywożą (lub odwożą) osoby pod Ratusz w związku ze ślubami w USC. I nawet jeśli rzeczywiście w sobotę sporadycznie z tego miejsca skorzysta jakaś taksówka, to nie zmienia to faktu, że przez całe 6 dni tygodnia to miejsce TAXI jest praktycznie bezużyteczne.

20150724_075947

Urzędniczy w rozmowie z naszą Redakcją przyznali, że warto z tą sprawą coś zrobić. Może powiesić tabliczkę pod znakiem TAXI, na której będzie informacja, że dotyczy tylko soboty? Usłyszeliśmy, że Urząd pomyśli nad tym pomysłem.

Tekst i foto: Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526