Nie tylko Koło może poszczycić się wyremontowanym dworcem

Autor: kurier-kolski.pl | 13.07.2015

RawiczCieszy nasze oczy i serca przepięknie wyremontowany zabytkowy gmach kolskiego dworca PKP. Ale nie jesteśmy wyjątkiem.  Jak podaje PKP S.A. w swoim komunikacie prasowym, już udostępniono podróżnym kolejny zmodernizowany dworzec w Rawiczu (na zdjęciu wyżej), a kolejne dwa remontowane obiekty, które zostaną otwarte w 2015 roku – tak wyglądają inwestycje realizowane obecnie przez PKP S.A. w województwie wielkopolskim. Ich łączny koszt to prawie 29 mln zł. Od 2012 r. PKP S.A. zmodernizowała lub wybudowała na terenie województwa wielkopolskiego aż 11 dworców: Chodzież, Gniezno, Jarocin, Kępno, Koło, Kościan, Poznań Główny, Rawicz, Swarzędz, Środę Wielkopolską i Wronki.

 

PKP S.A. realizuje program modernizacji dworców niemal w całej Polsce. Tylko w ubiegłym roku spółka oddała do użytku 21 obiektów, o łącznej wartości ok. 220 mln zł.

Obecnie w Wielkopolsce PKP S.A. realizuje 2 inwestycje – w Pile i Kaliszu. Obydwa dworce zostaną gruntownie zmodernizowane. Po zakończeniu prac obiekty będą nowoczesne i bardziej funkcjonalne, pozbawione barier architektonicznych i w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacje obejmują remont wnętrza budynków, dachów, wymianę lub odnowienie instalacji oraz rewitalizację terenów przyległych do dworców. W Pile dodatkowo odnowiona zostanie elewacja. Obydwa obiekty będą udostępnione pasażerom jeszcze w tym roku. Koszt prac w Kaliszu to ponad 7,5 mln zł, a w Pile ponad 16 mln zł.

– Każdą inwestycję dworcową poprzedzają dokładne analizy. Pod uwagę brane są: potoki podróżnych, potrzeby lokalnych społeczności oraz potencjał komercyjny. Niejednokrotnie zmodernizowane dworce stają się prawdziwymi wizytówkami miast, zwłaszcza te zabytkowe, które po renowacji odzyskują niepowtarzalny, historyczny charakter – mówi Grzegorz Tomaszewski – Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A. – Nie zawsze tradycyjna modernizacja znajduje uzasadnienie. W przypadku niektórych inwestycji zdecydowaliśmy się na wybudowanie zupełnie nowych obiektów. Tak było na przykład w Krakowie, gdzie powstał jeden z najnowocześniejszych dworców. Z kolei w niektórych mniejszych miastach realizujemy pilotażowy, autorski program pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. W miejscu dotychczasowych niefunkcjonalnych obiektów powstaną nowe: nowoczesne, ekologiczne i tańsze w utrzymaniu – dodaje.

*********************************************************************************

W ciągu ostatnich 3 lat spółka PKP udostępniła podróżnym 60 obiektów po przebudowie. Tegoroczne wydatki na ten cel wyniosą około 350 mln zł, a podróżni będą mogli korzystać z kolejnych 20 odnowionych obiektów. Zmiany zachodzące na polskich dworcach kolejowych doceniają m.in. eksperci – w lutym br. PKP S.A. została wyróżniona w konkursie Diamenty Polskiej Infrastruktury (w kategorii Inwestycja roku) za program odbudowy i renowacji dworców.

Źródło: PKP S.A.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526