Na wymianę zniszczonych krawężników w Kole potrzeba aż 130.000 zł.!

Autor: kurier-kolski.pl | 17.07.2015

zniszczone krawężniki w KoleChoć powinny wytrzymać dużo dłużej, już po kilku latach zaczęły się rozlatywać. Mowa o potężnych, betonowych krawężnikach zamontowanych na kilku drogach powiatowych w naszym mieście. Powiatowy Zarząd Dróg w Kole zlecił wymianę dosłownie rozsypanych elementów na jednej stronie ul. Toruńskiej. W kolejnych latach mają być robione następne ulice. Prace drogowe, które nieco utrudniają ruch kierowców główną ulicą Koła, powinny się wkrótce skończyć.

 

Betonowe krawężniki dróg, które rozleciały się, były założone kilkanaście lat temu przy okazji przebudowy ulicy Toruńskiej oraz kilku innych ulic, m.in.: św. Jana Pawła II, Sienkiewicza i Broniewskiego. Powinny wytrzymać wiele długich lat, ale … nie wytrzymały. Sprawa wielokrotnie była opisywana w kolskich mediach oraz poruszana na sesjach Rad miasta Koła i Powiatu. Mieszkańcy Koła negatywnie komentowali tę sprawę w swoim gronie od lat, bo krawężniki zaczęły strasznie szpecić główne ulice miasta. Wstyd było jakimkolwiek gościom z zewnątrz pokazać miasta, bo każdy przy takiej okazji wskazywał palcem na krawężniki i pytał: „a czemu to takie strasznie poniszczone?”. Ciężko było coś logicznego odpowiedzieć…

O przyczynę tak szybkiego zniszczenia się krawężników zapytaliśmy przedstawiciela administratora tych dróg, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kole mgr inż. Grzegorza Kujawę: – Główną przyczyną było destrukcyjne działanie soli sypanej na drogi zimą, czynniki chemiczne oraz zimowe przemarzanie betonu. Także jakość tych elementów najwyraźniej nie była niestety najlepsza, co ujawniło się dopiero po latach.

Jak dodał dyr. Kujawa, byłoby idealnie, gdyby montować przy jezdniach krawężniki granitowe, jakie jakie są jeszcze niektórych dawno budowanych ulicach Koła jak Mickiewicza czy częściowo Sienkiewicza. Niestety, Powiatowego Zarządu Dróg nie stać na zakup i montaż kilkakrotnie droższych elementów granitowych. Takie zastosowano kilkanaście lat temu jedynie na remontowanych wówczas kolskich mostach.

20150717_080351

Na razie zapadła decyzja, by wymienić  zniszczone krawężniki na nowe (niestety tylko betonowe) po jednej stronie ulicy Toruńskiej – od ul. Sportowej do Sienkiewicza, to jest na odcinku 165 metrów. Fundusze na remont pochodzą z bieżącego utrzymania ulic Powiatowego Zarządu Dróg.

Dyrektor Kujawa pytany czy i kiedy będzie wymieniana reszta tragicznie wyglądających krawężników odpowiada, że jeśli znajdą się na to pieniądze, to nie wcześniej jak w przyszłym roku. Przy okazji nie ukrywa, że liczy, że w te prace poprawiające estetykę Koła włączą się finansowo władze miasta, a więc burmistrz Stanisław Maciaszek i kolscy radni. Jak podkreśla szef powiatowych dróg, by wymienić kompleksowo wszystkie zniszczone w Kole krawężniki, czyli te po drugiej stronie ul. Toruńskiej oraz te na Jana Pawła II, Sienkiewicza i Broniewskiego, potrzeba łącznie aż 130.000 zł.

20150717_082918

Tymczasem tegoroczne prace na Toruńskiej zbliżają się do końca. Zyska znacznie estetyka głównej ulicy Koła, a kierowcy odetchną z ulgą, bo skończą się utrudnienia na drodze.

Tekst i foto: Mariusz KOZAJDA

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526