Na okoliczność ważnych miejskich rocznic lokalnych, przewodniczący Rady Miejskiej w Kole zwołuje uroczyste sesje. Właśnie dlatego, bardzo podniośle, na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kole radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie 25.rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce podczas uroczystej sesji zwołanej z okazji tego ważnego jubileuszu w dniu 29 czerwca br. Przewodniczący oraz burmistrz zaprosili do udziału w uroczystości wielu gości, którzy zasiedli na sali widowiskowej MDK.
Podczas obrad wprowadzony został sztandar miejski, a Miejska Orkiestra Dęta OSP odegrała hymn państwowy oraz Hejnał Miasta Koła. „Rada Miejska w Kole wyraża głęboki szacunek i uznanie wszystkim którzy przed laty przyczynili się do odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce oraz składa podziękowania tym, którzy w okresie minionych 25 lat pracowali na rzecz rozwoju miasta i jego mieszkańców” – głosi jeden z paragrafów uchwały. W uzasadnieniu zaś widnieje zapis, iż Rada oddaje hołd osobom, które wniosły swoje zasługi na rzecz reaktywowania tej samorządności i jej systematycznego umacniania, dziękując mieszkańcom zaangażowanym w działania dla dobra naszej Małej Ojczyzny.
Referat okolicznościowy, opracowany przez regionalistę i społecznika Ewarysta Jaśkowskiego, odczytał p.o. Dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych Bartłomiej Grzanka. Przypomniał w nim obecnym czym jest samorząd i jak się kształtował.
– Dziś, podobnie jak 25 lat temu, znajdujemy się w nowej sytuacji – powiedział w swoim wystąpieniu przewodniczący Artur Szafrański – Obecnie stoją przed nami nowe wyzwania, ale również ogromne szanse. Z jednej strony stoimy przed niezwykle groźnym problemem demograficznym, który w ostatnim czasie jest widoczny w mieście Kole, a o którym jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, z drugiej strony po raz kolejny otworzyły się dla nas możliwości pozyskania środków z funduszy europejskich. Szybki rozwój współczesnej gospodarki, a także stale rosnące wymagania mieszkańców motywują nas do szybkiego myślenia, szukania nowych efektywnych metod organizacji i zarządzania. Samorząd, przy całej swojej specyfice, w coraz większym stopniu staje się organizacją, w której potrzebna jest młoda jednak doświadczona i dobrze wykształcona władza, która ciągle musi się rozwijać, uczyć i szukać nowych rozwiązań w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców.
Burmistrz Stanisław Maciaszek z kolei szczegółowo przybliżył osiągnięcia ostatnich 25.lat w mieście, ale zwrócił również uwagę, iż reforma ustrojowa przyniosła także całkiem nowe zagrożenia społeczno-gospodarcze i zjawiska negatywne, które należy uwzględnić dokonując oceny ostatniego ćwierćwiecza.
Uroczystości towarzyszyła wystawa fotografii Adama Wilka, a szczegółowe podsumowanie osiągnięć i niedociągnięć miejskiego samorządu znalazło swój wyraz z publikacji wydanej przez Urząd Miejski, opracowanej przez Ewarysta Jaśkowskiego. Ten lokalny regionalista zadał sobie wiele trudu, by podsumować ostatnie 25 lat w mieście i wspomnieć wszystkich „ludzi samorządu”. Za podjęty wysiłek przewodniczący i burmistrz podziękowali autorowi. Publikacja trafiła do rąk radnych miejskich oraz gości obecnych na uroczystej sesji zwołanej z okazji jubileuszu.
– Z wielką przyjemnością oddajemy do państwa rąk publikację opracowaną przez regionalistę i społecznika pana Ewarysta Jaśkowskiego, która jest kolejną pozycją wydawniczą w bogatym dorobku pisarskim autora. Wydajemy ją tym chętniej, iż powstała w roku świętowania ważnej rocznicy w historii naszego kraju, jaką stanowi 25-lecie Odrodzonego Samorządu Terytorialnego – zawarli we Wstępie do folderu Przewodniczący Rady oraz Burmistrz Miasta. – Publikacja stanowi kompendium wiedzy o historii i przemianach, które ukształtowały naszą codzienność, wspomina dawnych burmistrzów, radnych, działaczy samorządowych, porządkuje wydarzenia lokalne. Może przynieść wiele korzyści poprzez analizę dobrych, i tych mniej dobrych, aspektów ostatniego ćwierćwiecza, wskazać kierunki jeszcze lepszej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców. Oby wniosła cenny wkład w propagowanie wiedzy o historii miasta oraz skłoniła do refleksji nad przeszłością i przyszłością naszego królewskiego grodu.
W zamykającej miłe spotkanie części artystycznej goście usłyszeli zespół JaJo.Ma, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole oraz – co było dla wielu osób zaskoczeniem – radną miejską Urszulę Polewską, w piosence i deklamacji wiersza, który sama napisała specjalnie na tę okazję.
Źródło: UM w Kole