Po 5 latach burmistrz Maciaszek zrealizował obietnicę swego poprzednika

Autor: kurier-kolski.pl | 24.06.2015

20150616_085320Blisko 5 lat musieli czekać kolscy radni oraz mieszkańcy miasta, którzy wnioskowali jeszcze do byłego burmistrza Drożdżewskiego o poprawienie estetyki otoczenia popiersia świętego Papieża Jana Pawła II. Mieczysław Drożdżewski publicznie obiecał na sesji Rady, że zrobi co należy, ale obietnicy nigdy nie dotrzymał. Zrobił to jednak obecny burmistrz Stanisław Maciaszek. Niedawno zakończyło się odnowienie elewacji zabytkowego dworku tuż obok popiersia, a wiemy też, że w planach jest postawienie obok wizerunku Papieża ławek, o które wielokrotnie prosili ludzie starsi i chorzy odwiedzający to wyjątkowe miejsce.

 

Na łamach „Kuriera Kolskiego” pisaliśmy już dwukrotnie o inicjatywie kolskich radnych poprzedniej kadencji, na czele z radną Urszulą Polewską (także radną obecnej kadencji), którzy na prośbę sporej grupy mieszkańców Koła wystosowali kilka lat temu pisemną petycję do burmistrza Mieczysława Drożdżewskiego o poprawienie estetyki otoczenia popiersia Papieża Polaka, a szczególnie odnowienie sypiącej się elewacji stojącego obok budynku komunalnego.

IMG_08851
Zdjęcie archiwalne z 1990 roku.

Charakterystyczny „dworek” to dawny budynek biurowy istniejącej jeszcze przed wojną Gminy Czołowo z siedzibą w Kole, później siedziba Gminy Koło (tej wiejskiej), a potem siedziba kolportażu prasy RUCH-u, od 1990 roku zajmowany przez lokatorów kolskiej „komunalki”. Od wielu lat zaniedbany i popadający w ruinę. Podobnie z resztą wygląda znaczna większość miejskich budynków czynszowych w Kole.

popiersie

Jednak niewiele domów komunalnych ma szczęście stać tak blisko skwerku, na którym umieszczone jest popiersie jednego z najznamienitszych Polaków – świętego Papieża Jana Pawła II. Dzięki temu ten właśnie stary dom miał szanse odzyskać swój dawny blask, bowiem wywołał zainteresowanie kolskich radnych, których poruszył fakt, że elewacja zabytkowego domu szpeci jakże ważny fragment naszego szacownego grodu. Radni chcieli, by miejsce gdzie znajduje się ów budynek, stanowiło „reprezentacyjną wizytówkę naszego miasta” ze względu na bliskość popiersia Wielkiego Polaka, umiejscowionego tuż przy Alei Jana Pawła II.

Radna miejska Urszula Polewska (na zdjęciu niżej), znana mieszkańcom także jako dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, 5 lat temu wystąpiła oficjalnie do burmistrza Mieczysława Drożdżewskiego z inicjatywą jak najszybszego zajęcia się tym tematem. Dlatego wystosowała wtedy do niego pismo, pod którym podpisała się sama oraz 15 innych kolskich rajców, gdzie można było przeczytać:

„Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wykonanie w najbliższym czasie remontu elewacji budynku mieszkalnego wraz z balkonem przy ul. Nagórnej 1. Budynek oraz balkon ze względu na rażącą estetykę odbiega od zadbanego otoczenia i wywołuje negatywne odczucia osób odwiedzających tę okolicę. Ponadto obiekt ten zlokalizowany jest w pobliżu pomnika Jana Pawła II, miejsca, gdzie często odbywają się uroczystości upamiętniające naszego Rodaka.(…) Na rok 2011 zaplanowana jest duża uroczystość związana z beatyfikacją Papieża Polaka. Jak każda ceremonia tego typu zbiera wokół pomnika wielu naśladowców i miłośników Ojca Świętego. Miejsce to jest również często odwiedzane przez mieszkańców Koła i powiatu oraz turystów, w celu oddania hołdu Ojcu Świętemu.”

IMG_08411
Inicjatorka remontu zaniedbanej elewacji budynku przy ul. Nagórnej 1 radna Urszula Polewska wraz z pismem do burmistrza podpisanym 5 lat temu przez 16 radnych Rady Miejskiej w Kole.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Kole w dniu 23 lutego 2011 roku ówczesny burmistrz Mieczysław Drożdżewski odpowiedział radnym na ich apel, że oczywiście jak najszybciej zajmie się tą sprawą, choć nie będzie to takie łatwe, bo budynek jest w kiepskim stanie technicznym, a wspomniany balkon niestety będzie wymagał większej i kosztowniejszej naprawy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Jednak-rzecz jasna-tak uświęcone miejsce musi wyglądać należycie…

Niestety, Drożdżewski nigdy swojej obietnicy nie dotrzymał. Nie pierwszy i nie ostatni z resztą raz… Takim stanem rzeczy byli zaskoczeni radni i mieszkańcy. Radna Urszula Polewska w rozmowie z nami nie kryje swojego rozczarowania, że poprzedni burmistrz zachował się w taki sposób i nie zrealizował swojej obietnicy mimo, że kilkakrotnie mu o tym później przypominano. Radna nie kryje jednocześnie radości, że nowy burmistrz Stanisław Maciaszek wrócił do sprawy i zrealizował obietnicę swojego poprzednika. – Jestem wdzięczna Panu Burmistrzowi, że nasza prośba została przez niego dostrzeżona mimo upływu kilku lat. Teraz to miejsce wygląda pięknie i godnie – dodaje.

Jak powiedział nam Prezes KTBS sp. z o.o. w Kole Jarosław Tkacz, budynek obok popiersia św. Jana Pawła II został nie tylko odmalowany, ale także w całości docieplony, zyskał nowe opierzenia z blachy, naprawiono kominy, pomalowano wewnątrz budynku korytarz i wymieniono drzwi. Na całej połaci dachu założono także nowe pokrycie, by zlikwidować przecieki. Ten remont zabezpieczy budynek i mieszkających w nim lokatorów mieszkań komunalnych na lata.

IMG_0886
Zabytkowy budynek komunalny przed remontem…

20150616_085439
…a tu już po generalnym remoncie.

Tekst i foto: Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Krystyna
Krystyna
9 lat temu

Rynczniki poprostu zmienily barwy partyjne he he

UN
UN
9 lat temu

Nawet rynczniki kolor zmieniły !!!

ddd
ddd
9 lat temu

Dziękuję za komplement. 🙂

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Ty szyderco

ddd
ddd
9 lat temu

Brawo, teraz miasto będzie się rozwijać bo odmalowano jeden dom. Brawo Panie Burmistrzu.. Będą pieniążki bo odroczono spłatę kredytów tylko co za 2 lata kiedy pierwsza ratę trzeba będzie wpłacić większą?

No ale nic to na razie cieszmy się wydawaniem wolumenu pieniążków…

KOLANKA
KOLANKA
9 lat temu

DZIĘKUJĘ P. BURMISTRZOWI,ŻE PO WOLI REALIZUJE PROŚBY MIESZKAŃCÓW I CZYNI NASZE MIASTO ŁADNIEJSZYM ,A TO JUŻ DUŻO.WIERZĘ,ŻE WSZYSTKIE OBIETNICE,A MOZE I WIECEJ SPEŁNI KU NASZYMU ZADOWOLENIU.ŻYCZE MU ZDROWIA I WYTRWAŁOŚCI.
P.REDAKTOROWI DZIEKUJĘ ZA SZYBKIE PODAWANIE WIADOMOŚCI NA SWOIM PORTALU.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Dobry poczatek.Teraz czas na inne dzialania.Trzymamy kciuki.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526