Ostatni przedwakacyjny koncert skrzypcowy w Przedszkolu Miejskim nr 5

Autor: kurier-kolski.pl | 26.06.2015

DSCN67130044Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole słuchały muzyki granej na skrzypcach w czasie ostatniego przed wakacjami koncertu zorganizowanego przy współpracy z Muzyczną Agencją Artystyczną Art Es z Łodzi. Poprowadziła go  Ewa Szymkiewicz. Gościem specjalnym była skrzypaczka solistka Orkiestry Marcina Wernera Gabriela Krawczyńska -Tesarska.

 

Każdy muzyk wie,że skrzypce mają duszę. Ten niepozorny , maleńki patyczek łączący płyty pudła rezonansowego tak wiele może. Jest jednak jeden warunek, potrzeba jeszcze wielkiej duszy muzyka i miłości do skrzypiec, żeby zagrały pięknie. I rzeczywiście zagrały, aż chciało się słuchać.

DSCN66890020

DSCN67010032

Skrzypce to miłość pani Gabrieli, dlatego w jej dłoniach potrafią wyśpiewać nawet najsubtelniejsze emocje i uczucia. Jak dowiedziały się przedszkolaki pani Gabriela kocha muzykę cygańską, co znajduje przekaz we współpracy z zespołem Gypsy Jazzowym „Club de Paris”. Inspiruje ją muzyka francuska lat 30 i postać słynnego gitarzysty Django Reinhardta. Oprócz tego realizuje swoje muzyczne pasję dyrygując z sukcesami Orkiestrą Dętą OSP w Aleksandrowie Łódzkim. W repertuarze granym przez skrzypaczkę z orkiestrą znaleźć można obok muzyki cygańskiej także utwory klasyczne , rozrywkowe, zapożyczone z filmów, wielkie przeboje lat 60 czy rytmy latynoamerykańskie. Miłość pani Gabrieli do muzyki to także lekcje gry na skrzypcach, fortepianie i lekcje rytmiki, w czasie których dzieli się swoją wiedzą i muzycznym doświadczeniem z innymi.

DSCN67090040

DSCN67170048

DSCN67180049

W programie koncertu w PM 5 w wykonaniu na skrzypcach najmłodsi miłośnicy muzyki usłyszeli „Humoreskę” Antoniego Dvořaka, utwór „Memory „z Musicalu „Koty” A.L .Webbera i znany motyw „Gdybym był bogaty” z Musicalu „Skrzypek na dachu”. Wiodący motyw muzyczny z filmu animowanego „Król Lew” przedszkolaki rozpoznały bez trudu. W ciekawej aranżacji usłyszały też najbardziej znany grany w rytmie walca rosyjski romans „Oczy czarne”. Świetnie bawiły się przy rytmach samby wykonanej przez Sławomira Bartkiewicza na instrumentach klawiszowych w brazylijskim utworze „Tico-Tico”. Pan Sławek akompaniował też solistce w czasie koncertu we wszystkich utworach zaprezentowanych na skrzypcach.

Przy okazji tego muzycznego spotkania prowadząca koncert pani Ewa zwróciła uwagę przedszkolaków na różne techniki wydobywania dźwięków na skrzypcach. Mali melomani uważnie słuchając porównywali długość brzmienia dźwięków. Dla wielu z nich było to ciekawe słuchowe doświadczenie. Krótkie , odbijane dźwięki portato przeplatały się z długimi ciągłymi granymi legato i szarpanymi pizzicato.

DSCN67210052

Każdy koncert ma jednak swój finał. Na czas wakacji przedszkolaki z PM 5 pożegnały się zatem z muzykami goszczącymi w Gromadce Misia Uszatka w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Na pożegnanie odtańczyły przy francuskiej melodii ludowej popularny „Taniec Kaczuszek”. Prowadzone w rytmie „Lambady” udały się do swoich sal dziękując za wszystkie muzyczne doznania i życzenia udanych wakacji.

Muzykom z Agencji Art Es oraz gościom specjalnym , którzy uświetniali swoją obecnością koncerty w PM 5 serdecznie dziękujemy w imieniu przedszkolaków za lekcje percepcji muzyki oraz wszystkie muzyczne i estetyczne doznania w kontakcie ze sztuką . Do zobaczenia po wakacjach!

Oprac. i foto: R.Z. PM 5 Koło

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526