Astronom z USA w ZS nr 1 w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 26.06.2015

profesor lepsze zdjęcieTuż przed wakacjami w Zespole Szkół nr 1 w Kole odbyło się niezwykłe spotkanie z amerykańskim astronomem dr. Sanjay’em Limaye z Uniwersytety Wisconsin. Wykład niecodziennego gościa jest kontynuacją związanych z kosmosem projektów uczniowskich realizowanych od kilku lat w szkole przy ul. Poniatowskiego.

 

Na zaproszenie opiekuna Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” M. Kazimierczaka do Zespołu Szkół nr 1 w Kole 19 czerwca 2015r. przyjechał dr Sanjay Limaye z USA – pracownik naukowy Space Science & Engineering Center University of Wisconsin. Naszemu gościowi asystowała Agnieszka Dąbrowska – konsultant z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Skierniewicach oraz nasz stały doradca w realizowanych projektach astronomicznych – Dan Laskowski z Indianapolis w USA.

Na sali gimnastycznej odbyły się otwarte zajęcia z astronomii poświęcone planecie Wenus oraz budowie Układu Słonecznego. Zgromadziły około 120 zainteresowanych uczniów, zarówno ze Szkoły Podstawowej nr 2 z klas IV-VI, jak i z Gimnazjum nr 3 z klas I-III. Tłumaczeniem wykładu zajęła się Agnieszka Komnata. Po wykładzie dr Sanjay poprowadził w pracowni informatycznej warsztaty dotyczące  badania chmur na planecie Wenus. Podczas spotkania dzieci mogły zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi od wykładowcy – także te dotyczące jego pasji naukowych, gdyż dr Limaye brał udział w badaniach i interpretacji danych misji kosmicznych Mariner 10, Voyager, Pioneer Venus Orbiter, obecnie jest zaangażowany w badania misji Venus Express oraz JAXA’s Akatsuki mission, pełni funkcję rzecznika prasowego Division for Planetary Sciences (DPS) Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS), jest prelegentem i wykładowcą międzynarodowych konferencji, sympozjów i warsztatów organizowanych między innymi przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Europejski Związek Geologiczny (EGU).

23127_profesorzusa

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia zawdzięczamy współpracy opiekunów Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a także Agnieszce Dąbrowskiej z WODN w Skierniewicach, którą poznaliśmy na warsztatach astronomicznych z ESA w ubiegłym roku. Po opuszczeniu Koła dr Sanjay Limaye udał się do Pragi na międzynarodowy naukowy kongres organizowany przez ICPAE.

Źródło: ZS nr 1 w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526