Biało-czerwony „Dzień Flagi” w Przedszkolu Miejskim nr 5

Autor: kurier-kolski.pl | 02.05.2015

IMG_64780092„Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka Wł. Bełzy. Żeby rozbudzić i utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli w tej placówce organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych.

 

Tym razem patriotycznie zrobiło się w Gromadce Misia Uszatka za sprawą ustanowionego w 2004 roku Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste spotkanie z tej okazji zorganizowała z grupą pięciolatków Wiesława Garus. Przybyły wszystkie grupy wiekowe. Na uroczystości nie zabrakło też dyrektora Przedszkola nr 5 w Kole Agnieszki Kozajda.

IMG_64830097

Przedszkolaki dowiedziały się od prowadzącej uroczystość pani Wiesi jak na przestrzeni czasu zmieniały się symbole narodowe, jak dzięki nim utrwala się polska tradycja oraz tworzyła kultura. Trzeba przy tej sposobności wspomnieć, że każde nawet małe dziecko wśród innych ważnych potrzeb rozwojowych odczuwa już potrzebę stowarzyszania się. Początkowo identyfikując się ze swoją rodziną, potem grupą rówieśniczą, mieszkańcami miasta czy wsi ostatecznie odkrywa swoją tożsamość narodową i zaczyna czuć się Polakiem. Ważne jest więc, aby dziecku stworzyć warunki do przeżywania, doświadczania i odkrywania tego kim jest.

IMG_65190133

IMG_65260140

Przedszkolaki w czasie okolicznościowego spotkania miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Dowiedziały się też, że obronę prawną symboli państwowych gwarantuje Konstytucja RP. Określa ona też w jakich sytuacjach i do jakich celów można ich używać. Ucząc przedszkolaków okazywania szacunku dla flagi i godła uczymy też szacunku dla własnej Ojczyzny i siebie nawzajem.

Gospodarze spotkania z okazji Dnia Flagi, dzieci pięcioletnie z grupy V, aby uczcić ten wyjątkowy dzień przygotowały krótką prezentację. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze, układ ruchowy do piosenki „Cztery Koła” nawiązującej do nazwy miasta – naszej Małej Ojczyzny. Pięciolatki zatańczyły też „Krakowiaka”, który jest jednym z tańców narodowych. Później w postawie na baczność cała społeczność Gromadki Misia Uszatka zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego. Było bardzo uroczyście.

DSCN61950001

DSCN62100013

Przez wiersze, piosenki i narodowe tańce przedszkolakom łatwiej było poczuć, że są Polakami, że ich Ojczyzna to Polska. Starsze przedszkolaki wiedzą więcej, mają już świadomość położenia Polski na mapie Europy i przynależności do Unii Europejskiej. Potrafią bez trudu rozpoznać flagę Polski i kilku innych krajów Unii. Jednak do własnej, tej biało-czerwonej, mają szczególny emocjonalny stosunek. Dlatego też biało-czerwone akcenty nawiązujące do polskiej flagi pojawiły się na ubraniach dumnych z ich posiadania przedszkolaków. Barwy te towarzyszyły dzieciom w czasie wzbudzającego zainteresowanie mieszkańców przemarszu po naszym mieście.

DSCN62460049

DSCN62360039

DSCN62370040

DSCN62380041

DSCN62700073

DSCN62690072

DSCN62540057

DSCN62620065

Oprac.: R.Z. – PM 5 Koło
Foto: PM 5

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526