Sukces ucznia LO na Olimpiadzie Fizycznej

Autor: kurier-kolski.pl | 24.04.2015

20826_loW dniach 10.04- 14.04. 2015 r. odbył się w Warszawie Ogólnopolski Finał 64. Olimpiady Fizycznej, do którego zakwalifikował się uczeń LO Koło Hubert Banaszewski. W finale Olimpiady brało udział 74 uczniów z całego kraju (w tym tylko trzech z Wielkopolski). Hubert Banaszewski uzyskał tytuł finalisty 64. Olimpiady Fizycznej. Ponadto został wyróżniony za oryginalne rozwiązanie zadania. Zdobycie tytułu finalisty Olimpiady jest równoznaczne z uzyskaniem wyniku 100% na maturze rozszerzonej z fizyki. W tegorocznej Olimpiadzie Fizycznej uczestniczyło dwóch uczniów LO Koło, oprócz Huberta również Mateusz Bugajny, który dotarł do Etapu Okręgowego.

 

Olimpiada Fizyczna rozgrywana jest od 1951 r. i jest jedną z najstarszych olimpiad przedmiotowych dla szkół średnich (starsza jest tylko matematyczna). Składa się z pięciu etapów: 1) Etap Szkolny, 2) Etap Okręgowy (teoretyczny i doświadczalny), 3) Finał Ogólnopolski, 4) Etap Międzynarodowy (w tym roku odbędzie się w Indiach).

Organizatorem OF jest Polskie Towarzystwo Fizyczne. Zazwyczaj w zawodach centralnych oprócz konkursu dla uczniów przygotowywane są dodatkowe atrakcje. W tym roku uczestnicy zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, a profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili dla nich wykłady popularno-naukowe.

Laureatami i finalistami Olimpiady Fizycznej było wielu znanych polskich fizyków m.in. zwycięzcą I OF został prof. Iwo Białynicki-Birula. Olimpiada Fizyczna jest jedną z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych. Zadania  są nietypowe, oryginalne, niespotykane w dostępnych zbiorach zadań. O skali trudności olimpiady świadczy między innymi fakt, że mimo możliwości korzystania przez uczniów podczas zawodów  z kompletu podręczników do szkół średnich i z zeszytu stukartkowego z własnymi notatkami, niewielu z nich uzyskuje wynik powyżej 50%. W tym roku zwycięzca uzyskał 57%.

Pięcioro pierwszych zawodników zakwalifikowało się na Olimpiadę Międzynarodową, która będzie rozgrywana w Indiach.
Więcej informacji na stronie: http://www.kgof.edu.pl/

Źródło: UM w Kole, Włodzimierz Jachnik 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526