Przedszkolaki z wizytą w kolskim klasztorze OO. Bernardynów

Autor: kurier-kolski.pl | 10.04.2015

Screen Shot 04-10-15 at 10.45 AM 001Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym  i rozwijanie umiejętności przydatnych w relacjach społecznych, to jedne z ważnych celów wychowania przedszkolnego. Przedszkole Miejskie nr 5 w Kole realizuje je stosując różne metody i formy pracy z dziećmi. Jedną z nich jest wycieczka dydaktyczna będąca uzupełnieniem zajęć programowych. Zajęcia organizowane są tak , aby  dzieci miały okazję do podejmowania różnych rodzajów aktywności, a wybrany  temat  był  bliski dzieciom. W tym zakresie mieści się poznawanie swojego miejsca zamieszkania. Ostatnio przedszkolaki odwiedziły kościół i klasztor OO. Bernardynów w Kole.

 

Na zwiedzanie  miasta Koła cztero- i pięciolatki z grupy V PM 5 pod opieką Wiesławy Garus  i Bożeny Krawczyk wybrały się  autokarem. Przedszkolaki  świetnie odnalazły się w nowej sytuacji, otoczeniu i w kontakcie z nowymi osobami.  Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Klasztoru OO.Bernardynów w Kole. 

Screen Shot 04-10-15 at 10.44 AM

Po tym wspaniałym zabytku  oprowadzał najmłodszych brat Grzegorz Koźmic.  Opowieści brata Grzegorza pomogły dzieciom poznać bogaty wystrój wnętrza klasztoru  oraz ważne symbole religijne. Jednym z nich był nawiązujący do niedawna obchodzonych świąt Grób Pański. Przedszkolaki opuszczając  gościnne progi  klasztoru obdarowane zostały przez brata Grzegorza pamiątkowymi obrazkami.

Screen Shot 04-10-15 at 10.45 AM 002

Screen Shot 04-10-15 at 10.45 AM

Screen Shot 04-10-15 at 10.45 AM 003

Screen Shot 04-10-15 at 10.47 AM

Jednak miasto to nie tylko klasztor.  Warto tu przypomnieć , że każdy przedszkolak zgodnie z założeniem Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego powinien znać nazwę swojej miejscowości,  symbole narodowe, ważniejsze instytucje  i role społeczne pełnione przez ważne osoby.  Przedszkolaki opuściły zatem klasztor  kierując się w stronę Urzędu Miejskiego.  Dowiedziały się przy tej okazji, że to właśnie tu urzęduje Burmistrz Miasta,  i że w tym właśnie miejscu  podejmowane są  ważne dla miasta decyzje.

Screen Shot 04-10-15 at 10.46 AM

Swoją wycieczkę po mieście przedszkolaki z PM  5 w Kole zakończyły przy  kościele  farnym. Ceglane mury kryte dachówką, strzeliste dachy, wnęki, bogate ornamenty, wieżyczki  przykuwały uwagę dzieci.  I choć  trudno im jeszcze zrozumieć czym barokowe budowle  różnią  się od gotyckich, a te od budowli współczesnych , to jednak potrafiły dostrzec różnice w  wyglądzie klasztoru,kościoła farnego i budynku Urzędu Miejskiego.

Screen Shot 04-10-15 at 10.46 AM 001

Zorganizowana z przedszkolakami przez panią W. Garus wycieczka spełniła swoje zadanie. Jej cele łączyły doskonale treści z obszarów edukacji społecznej, patriotycznej, komunikacyjnej, kulturowej, estetycznej, językowej,  poznawczej.  Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń i bogatsze o nowe doświadczenia.

Oprac.: R. Z. PM 5 Koło
fot.: W. Garus

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526