Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i rozwijanie umiejętności przydatnych w relacjach społecznych, to jedne z ważnych celów wychowania przedszkolnego. Przedszkole Miejskie nr 5 w Kole realizuje je stosując różne metody i formy pracy z dziećmi. Jedną z nich jest wycieczka dydaktyczna będąca uzupełnieniem zajęć programowych. Zajęcia organizowane są tak , aby dzieci miały okazję do podejmowania różnych rodzajów aktywności, a wybrany temat był bliski dzieciom. W tym zakresie mieści się poznawanie swojego miejsca zamieszkania. Ostatnio przedszkolaki odwiedziły kościół i klasztor OO. Bernardynów w Kole.
Na zwiedzanie miasta Koła cztero- i pięciolatki z grupy V PM 5 pod opieką Wiesławy Garus i Bożeny Krawczyk wybrały się autokarem. Przedszkolaki świetnie odnalazły się w nowej sytuacji, otoczeniu i w kontakcie z nowymi osobami. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Klasztoru OO.Bernardynów w Kole.
Po tym wspaniałym zabytku oprowadzał najmłodszych brat Grzegorz Koźmic. Opowieści brata Grzegorza pomogły dzieciom poznać bogaty wystrój wnętrza klasztoru oraz ważne symbole religijne. Jednym z nich był nawiązujący do niedawna obchodzonych świąt Grób Pański. Przedszkolaki opuszczając gościnne progi klasztoru obdarowane zostały przez brata Grzegorza pamiątkowymi obrazkami.
Jednak miasto to nie tylko klasztor. Warto tu przypomnieć , że każdy przedszkolak zgodnie z założeniem Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego powinien znać nazwę swojej miejscowości, symbole narodowe, ważniejsze instytucje i role społeczne pełnione przez ważne osoby. Przedszkolaki opuściły zatem klasztor kierując się w stronę Urzędu Miejskiego. Dowiedziały się przy tej okazji, że to właśnie tu urzęduje Burmistrz Miasta, i że w tym właśnie miejscu podejmowane są ważne dla miasta decyzje.
Swoją wycieczkę po mieście przedszkolaki z PM 5 w Kole zakończyły przy kościele farnym. Ceglane mury kryte dachówką, strzeliste dachy, wnęki, bogate ornamenty, wieżyczki przykuwały uwagę dzieci. I choć trudno im jeszcze zrozumieć czym barokowe budowle różnią się od gotyckich, a te od budowli współczesnych , to jednak potrafiły dostrzec różnice w wyglądzie klasztoru,kościoła farnego i budynku Urzędu Miejskiego.
Zorganizowana z przedszkolakami przez panią W. Garus wycieczka spełniła swoje zadanie. Jej cele łączyły doskonale treści z obszarów edukacji społecznej, patriotycznej, komunikacyjnej, kulturowej, estetycznej, językowej, poznawczej. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń i bogatsze o nowe doświadczenia.
Oprac.: R. Z. PM 5 Koło
fot.: W. Garus