Od 1 maja nowe płatne parkingi w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 27.04.2015

parkomaty (1)W myśl podjętej przez Radę Miejską uchwały – od 1 maja obowiązywać zaczną nowe stawki opłat w strefie płatnego parkowania oraz poszerzony zostanie obszar ich pobierania. Na kolskich ulicach zamontowano 7 nowych parkomatów.

 

Przypomnijmy, że strefę ustanowiono w 2004 r. na obszarach o znaczącym deficycie miejsc parkingowych i konieczności zwiększenia rotacji zatrzymujących się tam samochodów. Obecnie 15 automatów parkingowych obsługuje ulice: Toruńską, Niezłomnych, Wojciechowskiego, Zieloną, Bąkowskiego, 20-go Stycznia, Zegarową i Prusa, choć strefa obejmuje swym zasięgiem także inne rejony miasta (na których opłata nie jest pobierana ze względu na niewystarczającą ilość urządzeń).

Teraz sytuacja ulegnie zmianie. Na kolskich ulicach zamontowano 7 nowych parkomatów, za sprawą których od 1 maja również pobierane będą opłaty za parkowanie samochodów na ul. Broniewskiego od ronda Wojciechowskiego do skrzyżowania z ulicą 20 stycznia (3 nowe parkomaty), na ul. Garncarskiej od skrzyżowania z ul. Zieloną do ul. Sportowej (3 parkomaty) i na odcinku od ul. Garncarskiej do ul. Freudenreicha stoi 1 urządzenie. Od 1 maja na terenie strefy obowiązywać będą następujące stawki opłat:za czas postoju do pół godziny – 1 zł, za pierwszą godzinę postoju – 1,50 zł, za drugą godzinę postoju – 1,80 zł, za trzecią godzinę postoju – 2,10 zł, za czwartą i każdą następną godzinę postoju – 1,50 zł, za abonament miesięczny ogólnodostępny – 75,00 zł, za abonament miesięczny dla mieszkańców ulicy objętej strefą płatnego parkowania – 30,00 zł, za stałe zastrzeżone miejsce do parkowania („koperta”) miesięcznie – 500,00 zł.

parkomaty3

Dotąd najniższą opłatą wnoszoną za postój było 0,50 zł. Od 1 maja za półgodzinny czas pobytu w strefie zapłacimy 1 zł. Ulgę odczują mieszkańcy ulic objętych strefą, bowiem płacili 50 złotych abonamentu miesięcznego, a obecnie uiszczą do kasy miejskiej 30 zł. Instalowane urządzenia są zaprogramowane według nowych zasad. Dotychczasowe muszą ulec przeprogramowaniu, a do tego czasu Straż Miejska nie będzie egzekwować od kierowców uiszczania stawek według nowego cennika. Sytuacja taka może potrwać kilka dni.

Czemu służą zmiany? Spodziewanym rezultatem tego działania będzie zwiększenie liczby miejsc parkingowych w Kole za sprawą choćby szybszej rotacji zatrzymujących się pojazdów, tym samym usprawnione zostanie poruszanie się po mieście i poprawione bezpieczeństwo.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526