Kolanin Robert Budny Mistrzem Francji systemu obrony Krav Maga!

Autor: kurier-kolski.pl | 14.04.2015

duza Miniatura12 kwietnia br. pochodzący z Koła Robert Budny (brat radnego Mariusza Budnego) i jego sparingpartner Alexandre Lockert stanęli na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Francji Krav Maga, uzyskując tym samym tytuł Mistrzów Francji Krav Maga. Do tego prestiżowego turnieju w Paryżu Budnego i Lockerta powołał sam Alain Formaggio – Dyrektor i Założyciel Krav Maga International Federation (KIF). Krav Maga to znany na całym świecie system samoobrony bazujący na naturalnych odruchach człowieka, stosowany także przez jednostki antyterrorystyczne.

 

Francja jest prekursorem turniejów Krav Maga. Na chwilę obecną jest jedynym krajem na świecie, w którym odbywają się tego typu zawody. Z uwagi na duże zainteresowanie Mistrzostwami, z pewnością niebawem inne kraje przyłączą się do propagowania Krav Maga jako sportu i systemu samoobrony.

DSC_2543

System Krav Maga bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi. System cały czas ewoluuje na drodze licznych badań i doświadczeń użytkowników, ale także przejmując z innych systemów obronnych bądź sztuk walki najbardziej skuteczne rozwiązania. Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Krav maga jest hybrydowym systemem, który zachęca adeptów do zdecydowanej postawy podczas konfliktu. Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko. Krav maga jako tzw. system walki jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie: „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”. Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie.

Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Oryginalną koncepcją Krav Maga było przyswoić wszystko użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów.

System zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, palce, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią czułe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, obojczyki, mostek, nerki, wolne żebra, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy (źródło: Wikipedia).

DSC_2553

Zawody w Paryżu polegały na demonstracji technik samoobrony Krav Maga w dwuosobowych zespołach. Każda walka trwała 1,5 minuty. Startować można było w kategoriach: kobiety, mężczyźni, team mieszany (kobieta i mężczyzna), weterani. Podczas walk używać można było atrap noży i pałek oraz stosować techniki we wszystkich płaszczyznach.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Wzięło w nich udział blisko 160 zawodników. Zorganizowane zostały przez Fédération Française de Karaté et Disciplines Associées – FFKDA (z j.fran. Francuski Związek Karate oraz Powiązanych Dyscyplin). Sędziami zawodów byli delegaci (Główni Instruktorzy lub Dyrektorzy) wszystkich szkół Krav Maga zarejestrowanych we Francji.

DSC_2561

DSC_2584

Pochodzący z Koła Robert Budny jest założycielem i dyrektorem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki (WSSW). Od 2002 roku zajmuje się sztukami i systemami walki. Posiada m.in. czarny pas drugiego stopnia w Krav Maga oraz 2 dan Oyama Karate. W 2010 r. założył własny klub sportowy (WSSW). Jego studenci odnoszą liczne sukcesy sportowe.

IMG_20150412_155843

Robert Budny jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w Mistrzostwach Francji Krav Maga. Jako Polski Przedstawiciel Krav Maga International Federation już zapowiedział, że niebawem przygotuje i przeprowadzi podobną imprezę w naszym kraju. Wielokrotnie nasz rodak z Koła promował system samoobrony w naszym mieście na darmowych Otwartych Warsztatach Samoobrony, które organizował jego brat Mariusz Budny (Radny Miasta Koła). Kolejna seria szkoleń w Kole z udziałem Roberta Budnego – Mistrza Franci Krav Maga odbędzie się już na przełomie roku.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526