Nowe przedsięwzięcia młodych astronomów z ZS nr 1 w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 11.03.2015

ziemia z niebaNa łamach naszego portalu informowaliśmy już czytelników o kosmicznych przygodach uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Kole oraz pasjonatów astronomii działających w Klubie Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”. Czas na kolejną porcję informacji o aktualnych działaniach szkoły i klubu –tym razem o ogólnopolskiej wystawie zdjęć satelitarnych z projektu „Ziemia z Nieba”.

 

Dnia 14 listopada2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto wystawę ,,Ziemia z Nieba’’. Pomysł powstał rok wcześniej: wówczas to – podczas II Forum Nauczycieli- Kluby Młodych Odkrywców z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego postanowiły zrealizować wraz z klubem ,,Kolska Wyspa’’ działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Kole projekt ,,Ziemia z Nieba’’. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był koordynator KMO „Kolska Wyspa”, nauczyciel fizyki i informatyki w Zespole Szkół nr 1 w Kole, p. Michał Kazimierczak. Przestrzenią realizacji projektu stał się program EarthKAM związany z misją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS).W projekcie wzięło udział dwanaście klubów ze szkół całej Polski.

Podczas lipcowej sesji programu powstały zdjęcia powierzchni Ziemi z unikalnej perspektywy jaką jest przestrzeń kosmiczna. Zdjęcia wykonywali uczniowie on-line z pomocą astronautów za pośrednictwem kamery umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stacja krąży na orbicie okołoziemskiej na wysokości 320-400 km i przemieszcza się z prędkością 28 000 km/h. W trakcie realizacji projektu wykonano około 3000 zdjęć. Podczas drugiego dnia sesji zagościli na naszych zajęciach trenerzy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

W gronie realizujących projekt w ZS nr 1 w Kole byli uczniowie obecnych klas III należącego do zespołu szkół z ul Poniatowskiego 22 Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Kole, absolwenci szkoły oraz zaprzyjaźnieni uczniowie z Gimnazjum w Dąbiu, Gimnazjum nr 2 w Kole, Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, studenci Politechniki Poznańskiej, uczniowie Zespołu Szkół w Brdowie. Projekt graficzny wystawy został opracowany w Zespole Szkół Plastycznych w Kole przez Wojciecha Bukowieckiego i Adriana Szadkowskiego.
Przedsięwzięciu przyświecała idea odkrywania świata i odkrywania potencjału ludzkich talentów, tworzenia nowego rodzaju sztuki- dostrzeżenia piękna planety z perspektywy na co dzień niedostępnej dla ludzkiego oka, możliwej do uchwycenia dzięki nowoczesnym technologiom i postępowi w ich zakresie. Ponadto projekt uruchomił przestrzeń umiejętności społecznych, współpracę między uczestnikami, komunikację, wymianę pomysłów oraz stał się polem praktycznego zastosowania znaczących w obszarze szkolnej dydaktyki, jak i w obszarze potrzeb i standardów współczesnej technologii informacyjno- komunikacyjnej (po. TIK; ang. ITC), połączonej z językiem angielskim i wiedzą z zakresu nauk ścisłych – STEM (ang. Science- Technology- Engineering- Maths). Podczas działań projektowych uczestnicy mieli okazję poznać film polskiego reżysera Adama Ustynowicza ,,Chopin: The Space Concert’’.

Wystawa rozpoczęła swoją trasę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – gdyż tam zrodziła się ta idea, a w lutym gościła w Zespole Szkół nr 1 w Kole, by następnie ruszyć w dalsza podróż po Klubach Młodych Odkrywców w kraju. Jako ciekawostkę dodamy, że wystawa przemierzy ponad 1100 km.

Cieszyć się należy, że są szkoły i nauczyciele, którzy przełamują stereotyp ograniczeń małego miasteczka i w zwyczajnych miejscach udostępniają niezwykłe możliwości.Zespół Szkół nr 1 w Kole oraz Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” są przykładem, że nawet niewielkie miasta takie Koło dają zdolnym i ambitnym uczniom szansę na rozwijanie swych pasji i zainteresowań.

Źródło: ZS nr 1 w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526