Kolejny sukces kolskiej „Lutni” [audio]

Autor: kurier-kolski.pl | 23.03.2015

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 6Chór Towarzystwa Śpiewaczo-Muzycznego „Lutnia” został laureatem konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. Zespół pod dyrekcją Agnieszki Gralińskiej przygotował cztery utwory z bardzo wymagającego repertuaru pieśni pasyjnych. Były to: „Słońce nagle zgasło” Wojciecha Konikiewicza z repertuaru Antoniny Krzysztoń, „Stabat mater” Zoltana Kodaly, „Tristis est anima mea” responsorium wielkopostne, Psalm „Niech się stanie słowo twoje”.

 

W Siódmym Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy udział wzięło 30 zespołów śpiewaczych i chórów. W tym roku zespoły przyjechały niemal z całej Polski i konkurowały w różnych kategoriach. Eliminacje trwały dwa dni – w piątek i sobotę, w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła i w Instytucie Kultury – Domu Polskim w Bydgoszczy.

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ JAK ŚPIEWALI CHÓRZYŚCI KOLSKIEJ „LUTNI”:

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 14

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 1

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 2

Konkurs oceniało jury złożone z wybitnych profesorów – chórmistrzów. Oceniane było wiele elementów, a spośród nich: wierność zapisowi nutowemu czyli partyturze, całościowe brzmienie zespołu, intonacja i interpretacja treści. Nie bez znaczenia pozostała ocena wyglądu zespołu. Kolski chór udowodnił swoją wysoką formę. Ostatnie lata to pasmo sukcesów o ponadlokalnym charakterze. Lutnia była laureatem konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, laureatem Światowego Konkursu Kolęd w Pradze i teraz zatryumfowała w konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. To zasługa nie tylko śpiewaków, ale przede wszystkim dyrygentki Agnieszki Frątczak. Występ w tak prestiżowym gronie wykonawców z jednej strony nobilituje, ale z drugiej strony łączy się z ogromnym wysiłkiem i mobilizacją. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w Liceum Ogólnokształcącym w Kole, w sumie to ponad dwieście godzin rocznie. Do tego dochodzą występy i udział imprezach i uroczystościach, których uświetnieniem jest śpiew chóralny.

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 3

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 5

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 6

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 7

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 8

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 11

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 12

Lutnia Bydgoszcz 2015 - 13

Zespół posiada w swoim repertuarze niezliczone utwory muzyki rozrywkowej, poważnej, pieśni i utwory muzyki kościelnej. Lutnia od wielu lat pozostaje doskonałym ambasadorem miasta Koła i powiaty kolskiego. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy nagranie z konkursowego występu Lutni w Bydgoszczy.

Marceli Uciński

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
MARIA
MARIA
9 lat temu

GRATULACJE DLA CAŁEGO ZESPOŁU.
JESTEŚCIE WSPANIALI .

awa
awa
9 lat temu

Brawo Lutnia i doskonała Pani dyrygent, gratuluję sukcesu.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526