Bóg, Honor i Ojczyzna: Żołnierze Wyklęci

Autor: kurier-kolski.pl | 02.03.2015

MINOLTA DIGITAL CAMERA1 marca br. rozpoczął się II Kolski Tydzień Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez Stowarzyszenie Kolscy Patrioci, przy współudziale Burmistrza Miasta Koła i Starosty Kolskiego. O godzinie 12.00 Prezes Stowarzyszenia Kolskich Patriotów Sławomir Grabowicz wraz z ks. proboszczem Józefem Wronkiewiczem dokonali otwarcia obchodów.

 

Prezes Grabowicz w swym wystąpieniu powiedział, że po latach zapomnienia o naszych bohaterach, znów wraca pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. My i następne pokolenia będą o Nich pamiętały. We Mszy św. wziął udział, m.in. starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek, dyrektor ZS 1 Lech Brzeziński oraz świadek na rozprawie podporucznika „Sępa” Pani Kazimiera Pawlak, która od kilkudziesięciu lat opiekuje się grobem zamordowanego przez komunistów żołnierza na kolskim cmentarzu.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Żołnierze Wyklęci to wojsko, które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjną, antykomunistyczną, przeciwko Rosjanom. Przez kilka lat nazywani rzekomymi „bandytami” byli zwalczani przez władzę komunistyczną samozwańczo nazywaną „ludową”. Z ugrupowań NKWD, PZPR i UB wywodzili się sędziowie, którzy skazywali żołnierzy podziemia na karę śmierci i długoletnie katorżnicze więzienia. Żołnierze Wykleci walczyli o wolną Polskę, a później byli przez Polskę zwalczani. Do jednych z tych, który dostał karę śmieci należał podporucznik Zygmunt Wawrzyniak, pseudonim „Sęp”. Spoczywa On na kolskim cmentarzu. Osobą, która dba o Jego grób jest 89.letnia Pani Kazimiera Pawlak, będąca świadkiem procesu, w którym skazano Go na karę śmierci.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 Mszą świętą odprawioną w kolskiej farze, której przewodniczył proboszcz Józef Wronkiewicz, a kazanie wygłosił ks. Maksymilian Skorek. Kaznodzieja nawiązał w nim do miłości Chrystusa, który oddał życie za nas. Chrystus jest Bogiem, więc należy Go kochać. Zygmunt – żołnierz, tzn. Zwycięstwo. Dziękujmy Panu Bogu za ś.p. Zygmunta, który przybliżył nam wolność . Uczmy się od Chrystusa patriotyzmu i miłości. Kilka słów ksiądz poświęcił rodzinie mówiąc m.in. „ ważną rzeczą jest rodzina. Gdy przyjdzie na świat dziecko wszyscy się cieszą, bo narodziło się nowe życie. Ojciec nie spodziewa się nagrody rzeczowej, ale wystarczy mu uśmiech”.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Uroczystą Mszę św. zakończył koncert słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Kole, przygotowany przez pedagogów tej placówki. Duże uznanie należy się dyrektorowi Brzezińskiemu i nauczycielom za pomysł przygotowania uczniów do znajomości historii. Być może nie wszyscy dziadkowie i rodzice o tym pamiętają.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Druga część uroczystości nastąpiła o godz. 17.00 zbiórką przed Starostwem Powiatowym, skąd zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie w jednym z budynków mieściła się siedziba UB. Waśnie tu UB-owcy przesłuchiwali i katowali tak zwanych „wrogów socjalizmu”. Tam poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą ufundowaną przez NSZZ „Solidarność”. Tutaj Rzecznik Stowarzyszenia Kolscy Patrioci Przemysław Walerian przedstawił rys historyczny Żołnierzy Wyklętych, po czym wszyscy przeszli na cmentarz parafialny, po drodze wznosząc okrzyki: „Precz z komuną”, „Nie zapomnimy”, „Chodźcie z nami”, i inne.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Przed bramą cmentarza gromkimi brawami i okrzykami „DZIĘKUJEMY!” powitano Panią Kazimierę Pawlak, naocznego świadka procesu ppor. „Sępa” i osobę, która narażając się ówczesnym władzom dbała o miejsce Jego pochówku i zachowanie pamięci o Nim przez kilkadziesiąt lat.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Nad grobem ppor. „Sępa” zebrani wysłuchali utworu wykonanego na trąbce pt. „Cisza”, następnie minutą ciszy uczcili jego pamięć oraz złożyli kwiaty i znicze. Na zakończenie odśpiewano pieśń „Ojczyzno Ma” i w imieniu Stowarzyszenia Kolscy Patrioci Sławomir Grabowicz podziękował zebranym za udział w zorganizowanych uroczystościach.

Tekst i foto: Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526