Władze powiatu podziękowały Adamowi Malińskiemu za pomoc dla Szpitala, DPS i MOPS w Kłodawie [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 28.02.2015

IMG_6236Pochodzącemu z Kłodawy społecznikowi Adamowi Malińskiemu, który – jak wcześniej pisaliśmy – dzięki swoim dobrym kontaktom z naszymi niemieckimi sąsiadami oraz ich życzliwości i pomocy pozyskał dla kolskiego Szpitala Powiatowego, Domu Pomocy Społecznej w Kole i Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie cenny sprzęt medyczny, w tym blisko 200 specjalistycznych łóżek szpitalnych, 121 materacy do nich, 77 szafek przyłóżkowych, itd., podczas przedwczorajszej Rady Powiatu Kolskiego uroczyście podziękował Starosta Kolski, Zarząd Powiatu, radni powiatowi oraz dyrekcje kolskiego Szpitala i Domu Pomocy Społecznej.

 

Adam Maliński to były mieszkaniec Kłodawy, obecnie żyjący z rodziną pod Poznaniem. Wyemigrował stąd w rodzinne strony swojej żony, ale sercem jest zawsze w powiecie kolskim. Jak wspominał, urodził się w niedzielę, 6 sierpnia 1961 roku, w kolskim Szpitalu, gdy akurat wyłączono prąd, bo była burza.

OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA PODZIĘKOWAŃ ADAMOWI MALIŃSKIEMU:

Jest historykiem i nauczycielem języka niemieckiego, autorem podręcznika do j.niemieckiego dla uczniów szkół średnich. Od ponad 20 lat, a dokładniej od 1996 roku, między innymi społecznie zajmuje się nawiązywaniem i rozwijaniem przyjacielskich, dobrosąsiedzkich kontaktów polsko-niemieckich. Rozwija od lat kontakty i wymianę grup rolników z Polski i Niemiec. Opracował i moderował projekty praktyk polskich studentów w niemieckich biogazoelektrowniach i elektrociepłowniach. Od 2003 roku jest organizatorem transportów z Niemiec sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego dla Gminy Babiak (skąd wywodzą się jego pradziadowie), MOPS w Kłodawie i Świnicach Warckich (za Dąbiem) oraz mebli szkolnych do szkół i świetlic szkolnych w Rysinach, Wólce Czepowej, Krzykosach i Górkach (wszystkie w Gminie Kłodawa).

IMG_6225

– W latach 2011-2015 przekazano z dwóch szpitali z Niemiec dla kolskiego Szpitala, dla Domu Pomocy Społecznej w Kole i Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie 183 łóżka , 121 materacy, 77 szafek przyłóżkowych oraz inny sprzęt medyczny – podsumował Starosta Kolski Wieńczysław OblizajekZa swoją działalność Pan Maliński nagrody, m.in. Ministra Edukacji oraz w roku 2006 został uhonorowany tytułem Europejczyk Roku 2005 w kategorii Społecznik.

Wartość używanych mebli medycznych, sprzętu i wyposażenia, który sprowadził z Niemiec do instytucji w naszym powiecie Adam Maliński jest bardzo duża. I – co najważniejsze – wszystko to jest w bardzo dobrym stanie, wysokiej jakości, niezwykle potrzebne dzieciom, uczniom, ludziom chorym i starszym.

IMG_6241

Jak podkreśliła dyrektor kolskiego Szpitala Barbara Graczyk-Malińska, która wraz ze swoją zastępczynią Iwoną Wiśniewską oraz z dyrektor DPS Mariolą Frankowską-Rabsztyn, przyszła podziękować Panu Adamowi na sesji Rady Powiatu, dzięki zaangażowaniu i pomocy Pana Malińskiego, obecnie 3/4 łóżek w podległej jej placówce to nowoczesny sprzęt pochodzący z darów z Niemiec, który zastąpił wysłużone, często 30.letnie, stare, wielokrotnie odnawiane (malowane) łóżka.

IMG_6242

IMG_6243

– Byliśmy w ogromnej potrzebie, szczególnie jeśli chodzi o łóżka i materace, które ktoś,kto leżał w szpitalu to widział, że były do tego stopnia zniszczone, że były bez pokrowców, co jest niedopuszczalne ze względów sanitarnych. Tak że jesteśmy za pomoc pana Adama Malińskiego ogromnie wdzięczni. Dzięki niemu na następne parę lat jesteśmy zabezpieczeni w ten sprzęt – powiedziała dyrektor Szpitala.

IMG_6245

Na zakończenie tej części sesji głos zabrał bohater uroczystości, który nie krył dużego wzruszenia: – Dla mnie jest to wzruszający i wyjątkowy dzień. Muszę państwu powiedzieć, że państwo jako powiat kolski jesteście silni liczbą i zaangażowaniem przyjaciół, nie tylko tu na terenie Wielkopolski, ale też poza krajem. (…) Powiat kolski jest silny tym, że jest tu potencjał ludzi zaangażowanych i tego gratuluję panu Staroście i całemu gremium Rady, że macie tylu zaangażowanych ludzi. (…) Radość dzielona z innymi, to radość podwójna. Ja się ogromnie cieszę, gdy mogę gdziekolwiek pomagać. Ale chcę powiedzieć, że uważam, że moje zadanie nie jest dokończone (…), bo otrzymałem listę dalszych potrzeb jakie ma Dom Pomocy Społecznej w Kole i mam nadzieję, że w perspektywie czasowej uda się zdobyć następne brakujące sprzęty i tym samym potrzeby naszego powiatu w tej dziedzinie będą zaspokojone. Będę też chciał wyposażyć stację wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w Babiaku, bo tam moi przodkowie mieszkali i chciałbym w ten sposób spłacić dług wdzięczności dla Gminy Babiak. Wtedy już będę w pełni szczęśliwy, że mogłem się w jakiś sposób odwdzięczyć się powiatowi kolskiemu. Póki żyję obiecuję nie zapominać o powiecie kolskim – zadeklarował Adam Maliński.

Po uroczystości w Starostwie Powiatowym Adam Maliński został zaproszony przez dyrekcje kolskiego Szpitala Powiatowego, a następnie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Poniatowskiego do odwiedzenia ich placówek i zobaczenia, jak przywieziony sprzęt został przez obie placówki zagospodarowany dla potrzeb osób chorych i starszych.

20150226_170511

Dziękujemy Panie Adamie za cały wysiłek i serce włożone w Pana pomoc dla nas i życzymy dużo pomyślności i zdrowia!

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526