Radni zaakceptowali podwyżki wody, ścieków i śmieci! [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 26.02.2015

IMG_6189Głównymi tematami środowej sesji Rady Miejskiej w Kole były podwyżki opłat za wodę, odprowadzanie ścieków oraz za wywóz i utylizację śmieci. Mimo, że od samego początku wywoływały one wiele kontrowersji, a kolska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystosowała nawet dwa protesty w tej sprawie, radni zagłosowali za proponowanymi podwyżkami. Tylko w przypadku odpadów selektywnych opłata została zmniejszona na wniosek burmistrza Stanisława Maciaszka. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo i komentowania tematów.

 

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA NAJWAŻNIEJSZYCH FRAGMENTÓW SESJI RADY MIEJSKIEJ:

Po długich dyskusjach, podczas których i tak nie udało się rozwiać wątpliwości głosujących, radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Koła. Za uchwałą głosowało 10 radnych, 4 było przeciwnych, a 5 wstrzymało się od głosu. Opinia merytorycznej komisji także była pozytywna, choć większość jej członków wstrzymała się od głosu.

Nowe taryfy opracowane i zaproponowane radnym przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., obowiązywać będą od 1 kwietnia br. do 31 marca 2016 r., a ich wzrost podyktowany jest wzrostem kosztów związanych ze świadczeniem usług. Zmiany warunków ekonomicznych skutkują wzrostem ceny za 1 m 3 wody z 2,99 zł netto do 3,53 zł, ścieków dla gospodarstw domowych i pozostałych z 3 zł netto do 3,03 zł, ścieków dla przemysłu z 3,89 zł netto do 3,90, razem woda i ścieki dla gospodarstw domowych z 5,99 zł netto do 6,56 zł . Oznacza to, że statystyczna 4-osobowa rodzina zapłaci miesięcznie więcej o 7,32 zł brutto. Informację dotyczącą podwyżek przekazał na sesji prezes kolskich Wodociągów Jacek Klukaczyński (na zdjęciu poniżej).

IMG_6192

Opinie w sprawie podwyżki były podzielone. Choć pojawiły się głosy, że cena po wzroście nadal pozostaje jedną z najniższych w kraju, większość gremium uznała ją za zbyt wysoką i rozważała możliwość zmiany zaproponowanej uchwały. Poproszona o zabranie głosu radca prawny wyjaśniła, iż nowe stawki z mocy prawa wchodzą w życie od 1 kwietnia, niezależnie od woli rady wyrażanej w głosowaniu. Oznacza to, że radni nie mają wpływu na wysokość taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Koła, i nawet ich sprzeciw nie jest w stanie powstrzymać wejścia w życie nowych stawek. Radni, choć niezadowoleni z powodu takiego zmarginalizowania ich roli przez ustawodawcę, przyjęli tę uchwałę.

Radni przyjęli także nowe stawki za wywóz nieczystości, ale już podczas sesji, burmistrz Stanisław Maciaszek zgłosił wniosek o poprawkę, przez co radni przyjęli niższą niż zakładana wcześniej stawkę za wywóz i utylizację śmieci posortowanych.

Podczas sesji Rady wysłuchano też sprawozdań z działalności za rok ubiegły kolskiej Policji oraz Straży Miejskiej, które radni przyjęli przez aklamację. Sprawozdanie Policji przedstawił Komendant Powiatowy Policji w Kole insp. Wiesław Grzegorczyk, a Straży Miejskiej – Komendant Krzysztof Ossowski (obaj na zdjęciach poniżej).

IMG_6176

IMG_6182

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
edek
edek
9 lat temu

szkoda ze tylko panie Mariuszu nie piszesz jak to burmistrz i reszta rady byli za podniesieniem opłat za śmieci
poprostu żenada również tej rady i burmistrza
a mógł tylko burmistrz powiedziec że zostają te ceny co były
to nie jedynie tylko aby udac że coś robi to tak delikatnie podniesc lae podnies a reszta tej rady to za
żenada

edek
edek
9 lat temu

panie Prezesie piękne docenienie zawodu i uświadomienie oraz piękne odparcie wstrętnego obrzydliwego ataku.
Dziekuję

misiek
misiek
9 lat temu

poszłąś radzić a nie podliczać a jeżeli już to z sensem a sens jest wtedy kiedy jest się samej w porządku

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526