Wystawili 100 mandatów dla pieszych

Autor: kurier-kolski.pl | 01.01.2015

odblaskiKolska Policja kolejny raz przypomina o obowiązku noszenia odblasków przez pieszych poruszających się od zmierzchu do świtu po drodze poza obszarem zabudowanym. Od początku obowiązywania nowych przepisów z ustawy „Prawo o ruchu drogowym” kolscy policjanci ujawnili blisko 100 takich wykroczeń, rozdali kilkaset elementów odblaskowych (m.in. koszulki odblaskowe), ale i także ukarali blisko 40 pieszych popełniających wykroczenia.

 

Jak już informowaliśmy, od 31 sierpnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące ruchu pieszych poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu. Przepisy te nakładają obowiązek na osoby poruszające się po zmroku drogą poza terenem zabudowanym noszenia odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących autami. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł.
W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526