W trosce o otaczające nas środowisko

Autor: kurier-kolski.pl | 23.01.2015

DSC04033Miasto Koło rozpoczęło realizację Projektu pn.: „Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Koło” współfinansowanego w 85% przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, a realizowanego przy wsparciu Pomorskiej Grupy Konsultingowej S.A. z Bydgoszczy. Dokument ten nie powstaje bez przyczyny – gminy, jak nasza, które w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 chcą pozyskiwać pieniądze, m.in. na działania w zakresie termomodernizacji budynków czy na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, muszą posiadać plany gospodarki niskoemisyjnej.

 

Gospodarka niskoemisyjna oznacza przejście do zupełnie nowej rzeczywistości, zwłaszcza w Polsce, gdzie wykorzystanie paliw kopalnych, będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, jest bardzo mocno zakorzenione. Powstający plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument, w którym opisane zostaną kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia.
O przywilejach gmin, które posiadają PGN i jego wpływie na lokalną gospodarkę ekologiczną i energetyczną, na wczorajszym spotkaniu w kolskim Ratuszu Miejskim mówił dyrektor zarządzający firmy wykonawczej Romuald Meyer, przekonując obecnych interesariuszy, czyli m.in. przedstawicieli miejskich jednostek organizacyjnych, małych i średnich firm lokalnych, zarządców nieruchomości i mieszkańców miasta, że warto przyczynić się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych. Wyjaśniał, że poprzez uzyskanie dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii każdy może zostać prosumentem, czyli producentem energii i konsumentem w jednym.

Aby dobrze rozpoznać potrzeby i możliwości miasta w zakresie modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, Urząd Miejski wystosował do mieszkańców ankiety. Są do pobrania na stronie internetowej www.kolo.pl w zakładce „Plan gospodarki niskoemisyjnej”. Wypełnione druki jeszcze do piątku (30 stycznia) można słać elektronicznie na adres pgn@pgksa.pl, także dostarczać osobiście do sekretariatu UM lub listownie na adres Urząd Miejski w Kole, ul. Mickiewicza 12, 62-600 Koło. Nasze zaangażowanie w projekt niech będzie wyrazem troski o nasze „podwórko”.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526