Przez Koło, Kłodawę, Babiak i Przedecz przejdzie barwny Orszak Trzech Króli

Autor: kurier-kolski.pl | 05.01.2015

komunikaty-i-materialyprasowe5We wtorek,6 stycznia, obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Już po raz 7. w tym dniu w całej Polsce, ale także poza nią, ulicami Warszawy oraz 330 innych miast i miejscowości w całej Polsce i na świecie, przejdzie barwny i kolędujący Orszak Trzech Króli. W naszym powiecie po raz drugi Orszak przejdzie ulicami Koła, ale także Kłodawy, Babiaka i Przedcza. W naszym rejonie Orszak będzie szedł także w Koninie, Turku i Słupcy oraz kilku mniejszych miejscowościach Wielkopolski Wschodniej.
Zgodnie z tradycją w dniu 6 stycznia w kościołach święcone jest kadzidło i kreda, którą na drzwiach naszych domów i mieszkań kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu. Ma ta tradycja rangę świadectwa wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego zwyczaju.

– Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami naszego miasta, to idea promowania Święta Objawienia Pańskiego. To tworzenie tradycji opartej na staropolskich obyczajach. Chcemy z Dobrą Nowiną dotrzeć do wszystkich ludzi i zaprosić ich do wspólnego świętowania. Królowie ze swoimi orszakami przejdą ulicami naszego miasta w poszukiwaniu Świętej Rodziny, aby złożyć pokłon narodzonemu w Betlejem Jezusowi – możemy przeczytać na stronie internetowej Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.

Fara w Kole

Orszak Trzech Króli to zaproszenie i wezwanie do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do obchodzenia domów z gwiazdą i turoniem, wystawiania jasełek, budowy szopek. Zwyczaje te sprzyjają świętowaniu wyjątkowego, bożonarodzeniowego czasu między 25 grudnia a 6 stycznia. Zwieńczeniem tego okresu jest Święto Epifanii, Objawienia Pańskiego, potocznie określane jako Święto Trzech Króli.

Każdego, kto chce wziąć udział w Orszaku, obowiązuje przebranie. Chłopcy przebierają się za RYCERZY, a dziewczynki za PANIE DWORU. Wyruszający z kościoła farnego przebierają się w kolorze zielonym.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci). Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W Kole Orszak wyruszy ze wszystkich kolskich kościołów po Mszach św. o godz. 12.30. Pod MDK w Kole Trzej Królowie spotkają się z Herodem i kilkoma orszakami parafialnymi, aby następnie barwny orszak mógł przejść ulicami: Sienkiewicza, Wojciechowskiego, Niezłomnych i Prusa, gdzie Orszak będzie przystawał. Na ul. Prusa, około godziny 13.40, nastąpi pokłon Trzech Króli dzieciątku Jezus oraz złożenie darów, wspólne śpiewanie kolęd oraz występ specjalnego gościa, co ma być niespodzianką dla zebranych. Koniec Orszaku około godziny 15.00.

Źródło: Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kole, ks. Maksymilian Skorek

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526