Burmistrz Maciaszek chce utworzyć w Kole Specjalną Strefę Inwestycyjną oraz połączyć Miasto z Gminą Koło!

Autor: kurier-kolski.pl | 15.01.2015

IMG_6014Na pewno sporym sukcesem nowego Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka można nazwać spotkanie z kolskimi przedsiębiorcami, które odbyło się dziś w sali sesyjnej kolskiego Ratusza Miejskiego. Na zaproszenie włodarza odpowiedziało blisko 100 biznesmenów, którzy szczelnie wypełnili salę obrad. Jak podkreślało wielu przedsiębiorców, jest to znacząco pozytywny i widoczny zwrot w porównaniu do polityki poprzedniego burmistrza, który nie pytał ich o zdanie w kwestiach rozwoju miasta.

 

Po powitaniu wszystkich przybyłych i podziękowaniu za przybycie Burmistrz Maciaszek powiedział, że dzisiejsze spotkanie traktuje jako pierwsze z wielu, które planuje z odbyć przedsiębiorcami. Zaakcentował, że dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, że to oni tworzą miejsca pracy dla mieszkańców oraz płacą największe podatki w mieście, dzięki którym funkcjonuje Koło.

IMG_6018

IMG_6022

IMG_6035

W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezes Kolskiej Izby Gospodarczej Wojciech Lewandowski oraz członkowie Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych: Starszy Cechu Sylwester Bugaj i Sekretarz Cechu Marceli Uciński.

Przedsiębiorcy mieli możliwość poznać nowego Burmistrza, porozmawiać z nim, podyskutować, zadawać pytania oraz przedstawiać swoje problemy i różne propozycje. Dyskusja trwała długo.

– Na początku warto powiedzieć „dziękuję”, bo od początku swojej pracy w mieście Kole nie zdarzyła się taka sytuacja, że burmistrz zaprasza do Urzędu przedsiębiorców i chce ich wysłuchać, chce z nimi dyskutować – powiedział kolski przedsiębiorca Krzysztof Mazurkiewicz, który jako jeden z pierwszych zabrał głos w dyskusji, a jego słowa zebrani poparli brawami – Nigdy nie mieliśmy takiego wrażenia, że ktoś z władz liczy się z naszym zdaniem, chce zaproponować nam współpracę, a jedynie widzieliśmy, że czeka na pieniądze, które my wpłacamy do kasy Urzędu. I za to dziękuję panie Burmistrzu, że takie spotkanie pan zainicjował.

Burmistrz Stanisław Maciaszek powiedział, że chce stawiać na przedsiębiorczość w Kole, na tworzenie nowych firm i nowych miejsc pracy oraz na rozwój już istniejących tu firm. Obiecał przychylnym okiem patrzeć na rodzime przedsiębiorstwa, współpracować z nimi i w razie potrzeby i możliwości wspierać ich działalność. Zdaniem Burmistrza nasze kolskie firmy, te duże i całkiem małe, urzędnicy muszą szanować jako płatników podatków lokalnych i pracodawców, a nie rzucać kłody pod nogi, jak to często wcześniej bywało. – Chcę z państwem uczciwie i rzetelnie współpracować – dodał – Chcę, by podatki, które wpływają od firm do Urzędu Miasta były wydawane w sposób właściwy i godny, by każdy w Kole znalazł swoje miejsce i miał pracę.

IMG_6019

IMG_6028

IMG_6033

– Pana poprzednicy niestety nie potrafili wyjść do przedsiębiorców – zwrócił się do nowego Burmistrza Koła jeden z kolskich biznesmenów, właściciel hurtowni kosmetycznej – Jedna rzecz martwiła mnie od kilku lat, że my (jako miasto) się nie rozwijamy. Przedsiębiorca podał w tym miejscu przykład nieudolności poprzednich władz miasta. Gdy pewna duża firma chciała wybudować swój zakład w Kole, ówczesny burmistrz zażądał od nich tak wielkich pieniędzy za grunt, że firma ta zrezygnowała, wycofała się i wybudowała fabrykę w Gminie Stare Miasto pod Koninem, gdzie władze sprzedały jej teren za symboliczną kwotę, za to mieszkańcy zyskali wiele dobrych miejsc pracy, a gmina zyskała duże pieniądze w formie podatków.

Włodarz poinformował zebranych, że dzień wcześniej był z wizytą w Łodzi i prowadził rozmowy z władzami i biznesmenami ze Specjalnej Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, między innymi o włączeniu kolskich terenów inwestycyjnych do tej Strefy, co zapewne ułatwiłoby skuteczne ściągnięcie do Koła nowych inwestorów i tworzenie tak potrzebnych miejsc pracy.

IMG_6048

Burmistrz zapowiedział też, że będzie robił usilne starania, by połączyć Gminę Koło z naszym miastem, a tym samym podmiejskie tereny włączyć w skład miasta Koła. Umożliwiłoby to pozyskanie ogromnych terenów pod inwestycje, które można przygotować i przeznaczyć dla nowych firm. Mianem kłamstw określił rozpuszczane informacje, że włączenie miejscowości Gminy Koło do miasta spowoduje zwiększenie podatków dla ich mieszkańców. Podkreślił, że połączenie Gminy i Miasta w jeden organizm będzie skuteczne dla wszystkich, a nie jedynie dla mieszkańców miasta Koła.

Burmistrz Stanisław Maciaszek podczas dzisiejszego spotkania w Ratuszu zadeklarował też zamiar utworzenia w Kole tak zwanego Inkubatora Przedsiębiorczości, poprzez który również byłaby możliwość pozyskiwania dużych środków na rozwój z UE. Zachęcał kolskich przedsiębiorców do współpracy z nim oraz do przedstawiania własnych pomysłów na rozwój miasta, które pomogą podnieść miasto z kryzysu.

IMG_6047

IMG_6042

To pierwsze spotkanie Burmistrza z kolskimi przedsiębiorcami było bardziej zapoznawcze i kurtuazyjne niż robocze. Burmistrz proponował, by wyłonić na nim 10.osobową grupę doradczą, z którą miałby kontakt i która przekazywałaby uwagi środowiska biznesowego, jednak ostatecznie na razie zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ zebrani nie mogli dojść do porozumienia w jaki sposób wyłonić te 10 osób spośród siebie. Niemniej jednak wielu przedsiębiorców głośno podkreślało, że są zadowoleni, że nowy Burmistrz dostrzegł ich i ich problemy oraz że jest tak bardzo otwarty na współpracę z nimi. Deklaracje włodarza oraz już podjęte działania wyraźnie wskazują, że zamierza odejść od dotychczasowej polityki stawiania „Orlików” i placów zabaw dla dzieci na rzecz wyciągnięcia pomocnej ręki do przedsiębiorców oraz tworzenia przez Urząd Miejski warunków do inwestowania i tworzenia tak potrzebnych miejsc pracy dla mieszkańców.

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
mieszkaniec gminy Koło
mieszkaniec gminy Koło
9 lat temu

Do: Anonim, wyborca ..
Wcale nie uważam, że połączenie urzędów miasta i gminy obniży koszty w dłuższej perspektywie. Czy nie będzie tak, że trzeba będzie na początku zwolnić iluś pracowników, wypłacić im odprawy itp, by następnie przyjąć innych (lub nawet tych samych ) ? A czy odpowiedziałeś, co będzie z podatkami i opłatami ? Czy chciałbyś płacić więcej ? Bo ja nie .Vide ostatni przykład z propozycją podniesienia opłat za parkowanie !!! No i co dalej z poważnie zadłużonym miastem ? Skąd zjawią się pieniądze na spłaty zadłużenia ? Czy nie wpłynie to na kolejne inwestycje na terenie zarówno w gminie , jak w mieście ? A przykład Dąbia chyba nie jest zachęcający, bo to kolejna bardzo mocno zadłużone miasto i gmina, w której się niewiele robi !!! Piszesz, jakbyś był poplecznikiem nowego burmistrza, lub urzędnikiem w Urzędzie, a nie zwykłym mieszkańcem miasta czy gminy. Myślę , że wybór nowego burmistrza był lepszy, ale to nie znaczy, że nie trzeba patrzeć każdej władzy na ręce, by nasze w końcu pieniądze były wydawane trafnie i oszczędnie, ale z sensem.

wyborca
9 lat temu

Do – Anonim. Popieram i oby się powiodło, chodzi tu właśnie o dobro naszego miasta, doceńcie to wreszcie wszyscy złośliwi i zazdrośni ludzie.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Do mieszkaca gminy Koło.Burmistrzowi nie chodzi o zrobienie z gminy wiejskiej miasta,ale o połączenie dwóch urzędów-miasta i gminy w jeden urząd:Urząd Miasta i Gminy.Dokładnie tak jak jest np. w Dąbiu,Przedczu, Kłodawie i wielu,wielu innych miastach.

Ktoś kiedyś kilkadziesiat lat temu powinien to zrobić od razu i byłoby to logiczne.A tak są dwa urzędy,podwójna administracja,dużo większe koszty funkcjonowania,a żadnych korzyści. Uważam,że burmistrz Maciaszek ma bardzo dobry pomysł i choć bedzie niełatwo go zrealizować,bo wójt gminy Koło i jej radni będą bronić się przed likwidacją gminy i utratą stanowisk,to warto to zrobic.Bede trzymać kciuki za pomyślność tej inicjatywy.

mieszkaniec gminy Koło
mieszkaniec gminy Koło
9 lat temu

Nie bardzo rozumiem deklarację p. burmistrza o nie podnoszeniu podatków po ewentualnym połączeniu gminy i miasta . Czy podatki i opłaty będą takie, jakie są w mieście czy w gminie ? Bo z tego, co wiem , wszystkie podatki i opłaty ( np. woda, kanalizacja,podatek od nieruchomości , itp ) są w gminie znacząco niższe . No i nie bardzo chce mi się wierzyć, że w razie połączenia znacząco nie wzrosną ( może nie od razu ). A inwestycje ? A zadłużenie ? W tej materii gmina rządzi się chyba o wiele lepiej. Więc jest to albo pobożne życzenie nowego burmistrza, albo kolejna kiełbasa wyborcza ( przedwyborcza , inna …. et cetera..). Choć doceniam zmianę burmistrza , to uważam, ,że trzeba się jego działaniom wnikliwie przyglądać.

ela
ela
9 lat temu

Na jaki temat i jakie plujesz? Na podstawie tego, co widziałam i słyszałam tak burmistrza oceniam, mam do tego prawo. Jak widzisz do głąba rzeczowa ocena nigdy nie dotrze.

anty-ela
anty-ela
9 lat temu

A co ty ela mozesz na ten temat wiedziec?Moze jestes jedna z urzedniczek ktore podobno własnie zwolnił i dlatego plujesz na niego złosliwie.

ela
ela
9 lat temu

Burmistrz Maciaszek nie ma pomysłu na funkcjonowanie miasta i jego zarządzanie. Nie zna zasad funkcjonowania finansów publicznych i zamówień publicznych. W rzeczywistości, poza ściągnięciem podatków od przedsiębiorców nic dla nich nie może zrobić. Taka jest okrutna prawda i nic na to najpiękniejszymi słowami i spotkaniami nie poradzimy.

KOMUNALNIK
KOMUNALNIK
9 lat temu

Widac że burmistrzowi Maciaszkowi zależy na dobru miasta.Człowiek stara sie jak może wiec pomóżmy mu zamiast krytykować bez sensu.Przynajmniej nie oceniajmy go przedwczesnie.Bo przez te 2miesiace co jest widać że jego aktywnosc i zaangażowanie dla Koła są ogromne.Tak trzymac!

ojej
ojej
9 lat temu

A ludzie mówili, że Pan Mazurkiewicz Krzysztof sam jest pracownikiem u taty a nie pracodawcą. Te ludzie to kłamią no. Naprawdę.

Jadwiga
Jadwiga
9 lat temu

Witam ale recenzje tylko ze nic z tego spotkania nie wynika , wszystko marzenia i wizje ,tamten miał takie same ale przeszło mu temu tez przejdzie zastanawia mnie co robił tam pan Mazurkiewicz, przeciesz jest tylko wyrobnikiem u taty a nie przedsiębiorcą .Zero doswiadczenia w tym temacie a tak się tu udziela Widze pan Bugaj zmienia już partię?? a Palikot????

wyborca
9 lat temu

Brawo p. burmistrzu, nareszcie mamy prawdziwego włodarza w naszym kochanym miasteczku. Trzymam kciuki i nie żałuje oddanego na pana głosu.

jestGIT
jestGIT
9 lat temu

Maciaszek w porzo gość jest i git!!

Radomir
Radomir
9 lat temu

To co widzę w tej debacie to normalny europejski standard demokratycznej dyskusji z tymi co mają generalny wpływ na stan miasta!!
Początek dialogu z obywatelami by uratować miasto!
Tylko nie mówmy źle tylko współdziałajmy.
Bo zbyt długo byliśmy w dole!!!!
Radomir piorun

Radomir
Radomir
9 lat temu

To co widzę w tej debacie to normalny europejski standard demokratycznej dyskusji z tymi co mają generalny wpływ na stan miasta!!
Początek dialogu z obywatelami by uratować miasto!
Tylko nie mówmy źle tylko współdziałaniu.
Bo zbyt długo byliśmy w dole!!!!
Radomir piorun

HP
HP
9 lat temu

JESTEM PRZEDSIĘBIORCĄ W KOLE I MUSZE PRZYZNAC,ŻE TA INICJATYWA PODOBA MI SIE. CHĘTNIE POMOGĘ I WŁACZE SIĘ WE WSZYSTKO ZE SWOIM DOSWIADCZENIEM NAWET ZA FREE.
WIEM JAK TAKIE INKUBATORY PRZEDSIEBIORCZOŚCI FUNKCJONUJĄ W INNYCH MIASTACH. LUDZIE SOBIE TO CHWALĄ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH.

Pablo
Pablo
9 lat temu

Poprzednik tez obiecywal a g…. z tego wyszlo.
Poczekamy zobaczymy ile w tym picu a ile prawdy.Moze i ma dobre intencje ale dobrymi checiami to jest pieklo wybrukowane i co z tego

ZYG_ZYG
ZYG_ZYG
9 lat temu

Własciwy człowiek na własciwym miejscu. Brawo Panie Burmistrzu.
Dla mnie jest najważniejsze,żeby moje dzieci nie musialy uciekać z własnego gniazda za chlebem w świat żeby mogły znalezc tu na miejscu dobrą pracę.

Kolanka
Kolanka
9 lat temu

To mi sie podoba!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526