Dziś 70.rocznica wyzwolenia miasta Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 20.01.2015

IMG_6063W związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą wyzwolenia miasta Koła spod okupacji hitlerowskiej, w szerszym niż w ubiegłych latach gronie, na Cmentarzu Wojennym przy ul. Poległych delegacje samorządowców, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń oraz partii politycznych złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku pamięci. 

 

Nekropolia, choć obszarowo niewielka, jest ważnym miejscem pochówku. Tu zachował się najstarszy znany pomnik w Kole z 1835 r. Spoczywają tu m.in. lotnicy polscy polegli w czasie lotu bojowego nad Kołem we wrześniu 1939 r. oraz przeszło 600 żołnierzy I Frontu Białoruskiego Armii Radzieckiej, głównie bezimiennych, poległych o wyzwolenie Koła i innych ziem tej części Wielkopolski.

IMG_6056

IMG_6059

IMG_6061

Resize of IMG_2813

IMG_6062

Resize of IMG_2819

IMG_6068

IMG_6070

IMG_6074

Przybyli w zadumie uczcili pamięć żołnierzy, którzy polegli w walce z niemieckim okupantem o oswobodzenie naszego grodu. Zatrzymali się także przy grobie polskich lotników. Warto wiedzieć, że ta nekropolia jest największym cmentarzem wojennym we wschodniej Wielkopolsce. W historii kolski styczeń 1945 r. przed siedemdziesięciu laty zapisał się jako krwawy, bowiem nasze miasto w tym czasie stanowiło strategiczny punkt obronny, a walki o miasto były zacięte.

Niemcy dość dobrze ufortyfikowali Koło i ściągnęli znaczne posiłki, zarówno regularnych oddziałów jak również pospolitego ruszenia. Razem stanowiło to około czterech tysięcy żołnierzy. Bronili się bardzo zaciekle i sytuacja zmieniła się dopiero około godziny 20.00, kiedy na przedpola miasta dotarła 1. Armia Pancerna gen. Katukowa. Warto wspomnieć, że Koło było, oprócz Poznania, najsilniej ufortyfikowaną linią obrony w Wielkopolsce. Jak dowiodły badania Adama Pleskaczyńskiego, na kolskim cmentarzu wojennym pochowanych jest nie 132. żołnierzy radzieckich, jak często podaje się w informacjach, ale najprawdopodobniej około 90., a maksymalnie około 110., którzy polegli w bitwie o Koło. Razem, pochowanych jest na kolskiej nekropolii wojennej 635. żołnierzy radzieckich – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego Muzeum.

IMG_6076

IMG_6077

Źródło: UM w Kole

Fot.: zespół kurier-kolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526