Burmistrz Maciaszek zapowiada jawność finansów i innych decyzji władz miasta

Autor: kurier-kolski.pl | 22.12.2014

Burmistrz Koła Stanisław Maciaszek„Szanowni Państwo, obejmując Urząd Burmistrza Miasta Koła poparty Waszym zaufaniem, zobowiązałem się do informowania mieszkańców miasta o pracy Urzędu, wydatkowaniu środków publicznych, a przede wszystkim realizowaniu powierzonych mi zadań w sposób otwarty i jawny.” – pisze na stronie miasta nowy kolski włodarz. Zapowiada, że co tydzień, w każdy piątek, w zakładce „Wieści z Urzędu” na stronie miasta www.kolo.pl, będzie zamieszczał ważne informacje o swoich decyzjach i działaniach. Zaczął od informacji o stanie zadłużenia miasta i swoich zamierzeniach na 2015 rok.

 

– Szanowni Państwo, czuję obowiązek przedstawić Wam, jakie zobowiązania finansowe przejąłem obejmując Urząd Burmistrza, abyście, oceniając moją pracę, wzięli pod uwagę możliwości finansowe miasta – zwraca się do mieszkańców Koła Burmistrz S. Maciaszek.

Na dzień 30.11.2014 r. miasto spłaca następujące kredyty i pożyczki:

1) BGK w Poznaniu – 1.222.960,73 zł zaciągnięte na odbudowę skrzydeł ratusza, budowę przedszkola, wykonanie i wyposażenie zespołu boisk przy SP nr 1 i Gim. Nr 1, budowę ul. Leśnej wraz z kanalizacją deszczową i ul. Zapolskiej z kanalizacją deszczową oraz pomoc finansową dla powiatu (ostateczny termin spłaty wrzesień 2018 r.),

2) Nordea Bank Polska SA z siedzibą w Gdyni – 5.307.167,26 zł zaciągnięte na przebudowę ul. Zapolskiej z budową kanalizacji deszczowej, budowę krytej pływalni, pomoc dla powiatu – budowę ronda „Sybiraków” (ostatnia rata grudzień 2017 r.),

3) Bank Millenium SA Warszawa – 12.200 zł  zaciągnięte na budowę ul. Południowej z kanalizacją deszczową i wykup gruntów (do końca br.),

4) PKO BP SA Warszawa – 427.500 zł zaciągnięte na przebudowę kanalizacji deszczowej w ul. 3 Maja, Konarskiego, Konopnickiej, Słowackiego (do grudnia 2017 r),

5) WFOŚiGW w Poznaniu – 302.500 zł zaciągnięte na przebudowę kanalizacji deszczowej w ul. 3 Maja, Konarskiego, Konopnickiej, Słowackiego (do czerwca 2017 r.),

6) LBS Strzałkowo o/Koło – 13.423.777 zł zaciągnięte na budowę krytej pływalni i budowę przedszkola (spłata do grudnia 2025 r.).

basen w Kole

Wskazane kwoty stanowią kapitał BEZ ODSETEK. Po zamknięciu roku budżetowego rozważymy możliwość podjęcia rozmów z kredytodawcami w celu ewentualnego wydłużenia terminów spłaty kredytów już zaciągniętych, aby wyasygnować dodatkowe środki na inwestycje w roku 2015.

Łącznie kwota kredytów i pożyczek zaciągniętych za poprzedniego burmistrza, które miasto musi spłacić przez najbliższe kilkanaście lat, to: 20.696.104,99 zł. (bez odsetek) – przyp.red.

 

PRIORYTETY BURMISTRZA NA PRZYSZŁY ROK

– Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze piękne, historyczne miasto sukcesywnie rozwijało się i było przyjazne obywatelom pisze Burmistrz Stanisław Maciaszek Pomysłów mam wiele, ale ich realizacja zależna jest od wysokości budżetu na rok 2015 oraz konieczności spłaty przejętych po poprzednich władzach zobowiązań finansowych, których jak wiecie, mam wiele.

Jednak poruszając się w kręgu możliwości finansowych miasta, chcę Państwu przedstawić zadania do realizacji lub rozpoczęcia w roku 2015. Są one dla mnie priorytetem i dołożę wszelkich starań, aby za rok powiedzieć z dumą, że wywiązałem się z tych planów.

Mając na względzie opiekę nad obywatelami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej, planuję na placu po „Goplanie” na kolskiej starówce rozpocząć budowę budynku pod potrzeby mieszkalnictwa komunalnego.

pożar w KoleGaszenie pożaru zabytkowej kamienicy po „Goplanie” na Starym Rynku w Kole (fot.archiwum). Obecnie, po wyburzeniu budynków, od dawna znajduje się w tym miejscu pusty plac.

 

Na ul. Piaski powstało piękne przedszkole, które trzeba jak najprędzej oddać do użytku, dlatego stoję na stanowisku, iż w przyszłym roku powinniśmy wybudować drogę dojazdową do tej placówki.

W ramach tego zadania inwestycyjnego dobrze byłoby przebudować ul. Piaski w sposób umożliwiający ciąg komunikacyjny w kierunku ul. Towarowej (z ulicy Blizna).

W tym rejonie, ze względu na natężony ruch na skrzyżowaniu ulic Kolejowa-Toruńska, powinna zostać przebudowana ul. Piaski, by połączyć w ciągu komunikacyjnym ulicę Blizna z ulicą Towarową.  

Przy współudziale finansowym powiatu chciałbym poprawić bezpieczeństwo i stan ul. Toruńskiej, by mieszkańcy zatrudnieni w wiodących na naszym rynku zakładach produkcyjnych, mieli nowe chodniki i ścieżki rowerowe, ułatwiające im dotarcie do pracy.

Troską obejmuję też kolską oświatę. By nie dopuścić do zwolnień doświadczonych nauczycieli i pedagogów oraz utrzymać placówki dla dobra młodych obywateli, planuję połączenie Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 2 w Zespół Szkół. Pozwoli to na oszczędność w wydatkach na kolską oświatę.

Przyjrzałem się również zasadom funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole i liczę na współpracę Gminy Osiek Mały i Gminy Koło w partycypacji w kosztach utrzymania tej placówki.

 

POZYSKIWANIE ŚRODKÓW NA ROZWÓJ KOŁA Z UNII EUROPEJSKIEJ

Jak podkreśla wyraźnie nowy Burmistrz Koła: – Zadania, które uważam za priorytetowe, sfinansowane zostaną nie tylko z budżetu miasta na rok 2015, którego wysokość poznacie Państwo tuż po jego uchwaleniu, ale także z programów krajowych i ze środków z Unii Europejskiej. Pozyskiwanie środków z UE powierzę firmie zewnętrznej, gdyż uważam, że trzeba jeszcze odważniej, i mam nadzieję jeszcze skuteczniej, sięgać po pieniądze w kolejnej perspektywie unijnej na lata 2014-2020, z pożytkiem dla rozwoju miasta i życia mieszkańców.

widok miasta Koła

 

KOŁO MIASTEM CZYSTYM I ESTETYCZNYM

Mieszkanie, praca i dobry byt to podstawa naszego funkcjonowania, jednak zapewne zgodzicie się ze mną, że w czystym i przyjaznym otoczeniu żyje się przyjemniej – pisze dalej Burmistrz – Dlatego zamierzam wiele uwagi poświęcić estetyce miasta, a w celu realizacji tych zamierzeń zwrócić się do Zarządu Powiatu o wyrażenie zgody na przekazanie miastu części zadań własnych Starostwa w zakresie utrzymania czystości pasów drogowych głównych ulic powiatowych w Kole. Jeśli rozmowy przebiegną korzystnie oznacza to, że w Kole będzie czyściej, zamontujemy więcej koszy na śmieci, a wiosną ulice zostaną ukwiecone.

Niebawem powołam zespół pracowników zajmujących się estetyką miasta. Szukam partnerów, którym przyświeca ten sam cel. Jestem po obiecujących rozmowach z firmą Sanitec, która jest zainteresowana współpracą w rozwoju miasta, utrzymaniu estetyki, partycypacją w kosztach zakupu koszy. Wierzę, że dla Państwa także nie jest obojętny wygląd naszego otoczenia i moje działania znajdą Państwa akceptację.

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

8 lat temu rady kadencja rozpoczynala sie dlugiem z poprzednich lat w wysokości tylko 4mln zł co juz wtedy przerazało radnych i wywolywało słowa krytyki,a obecnie jest to juz prawie 21 milionow i to bez odsetek.To zestawienie wyzej nie jest jeszcze pełne bo nie ma w nim pokazanych dlugow społki KTBS i kredytow zaciagnietych przez kolskie Wodociągi, cieplik i MZUK,a to firmy nalezace do miasta i podlegajace pod urzad oraz pracujace na majątku miasta.

vd
vd
9 lat temu

Brawo Panie Burmistrzu! Czas wziac sie za porządki w mieście i pokazać,że Drożdżówka siedział i zanudzał,tak naprawde nie dbał o miasto i nie starał sie nawet zbytnio,a jego opowiadania o rzekomej cięzkiej pracy dla Koła były bajeczkami dla naiwnych.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526