„Bracia” wystąpili z Koncertem Patriotycznym w kolskim DPS

Autor: kurier-kolski.pl | 12.11.2014

Resize of IMG_2443Męski Zespół Śpiewaczy „Fratres” (tzn. Bracia) istniejący przy kolskim Klasztorze OO. Bernardynów zaprezentował w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Poniatowskiego w Kole patriotyczny koncert w dniu 11 listopada – z racji 96.rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

 

W bieżącym roku w Ojczyźnie naszej przeżywaliśmy, i nadal przeżywamy, ważne wydarzenia natury „ religijno – patriotyczno – wolnościowej”: kwiecień: kanonizacja Jana Pawła II, czerwiec: 25.lecie demokracji – wolności postkomunistycznej, sierpień: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, październik: 30. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, dlatego proponowane utwory zespołu „Fratres” bardzo wyraźnie i znacząco podkreślały ten aspekt, a wynikały one z nauczania polskiego papieża. W hołdzie św. Janowi Pawłowi II – Papieżowi Wolności i Honorowemu Obywatelowi Miasta Koła zadedykowano następujące utwory:

I.– „Niebiosa głoszą” – to dziękczynienie za Jana Pawła II – Naszego Wielkiego Rodaka – Syna Polskiej, Ojczystej Ziemi.
II.– „Va pensiero”, z opery Verdiego – „Nabucco” jest parafrazą psalmu 137;  a nostalgiczna pieśń Hebrajczyków – będących w niewoli babilońskiej – wyraża tęsknotę za utraconą wolnością, ale ostatni jej motyw zapowiada optymistyczną nadzieję, że kiedyś przyjdzie upragniony dzień wolności. Tak było w przypadku Narodu Wybranego, jak również i naszego Polskiego Narodu.
III. – „Serenada” – Franciszka Schuberta to utwór liryczno – oratoryjny i jest on błagalnym wołaniem o miłość – jako fundament wolności.
IV.– Kolejny utwór: to niezwykle refleksyjna i pełna symboliki rosyjska pieśń „Wieczorny dzwon”, który swym dźwięcznym tonem wyraża głos wołającego Boga; bo w czasach nam współczesnych – pełnych wielorakich zagrożeń i niepokoju – jest on apelem i wezwaniem, by niestrudzenie podejmować zmagania o WOLNOŚĆ, która jest dana i zadana człowiekowi.
V.– „Alleluja” – Ferdynanda Cohena, które oznacza – „Chwalcie Pana” – to wielkie, patriotyczne dziękczynienie za dar wolnej i niepodległej Polski, a czynnikiem łączącym, wspierającym i jednoczącym jest „caritas, libertas, unitas et fraternitas” – miłość, wolność, jedność i braterstwo.

Resize of IMG_2408

Resize of IMG_2419

Resize of IMG_2420

Dodatkowo jeszcze zostały wykonane takie utwory:
– „O Panie, któryś jest na niebie” – modlitwa obozowa,
– „Pochwalon bądź Panie”,
– „Oto jestem Panie – poślij mnie”,
– „Ave Maria” – Fr. Schuberta,
– „Siyahamba”.

Należałoby nadmienić, że wszyscy uczestnicy Koncertu, szczególnie pensjonariusze kolskiego DPS-u, byli bardzo poruszeni pieśniami i zadowoleni z wizyty Chóru „Fratres”. Natomiast dla chórzystów była to największa nagroda i zapłata, że udało się sprawić pensjonariuszom tyle radości. Wyrazem tego były wielkie brawa.

Resize of IMG_2433

Resize of IMG_2431

W skład chóru wchodzą: Zdzisław Szymański, Jan Stępiński, Józef Kasznia, Stanisław Pajor, Stanisław Nadolski, Witold Łukomski, Zygmunt Gradomski, Stanisław Konieczka, Mirosław Kazimierski, Jakub Gustowski, Damian Sakwa, Zbigniew Sobolewski, Dominik Białecki, Arkadiusz Józef Słysz (koordynator zespołu).

Nieco wcześniej, bo 9 listopada br., w kościele we Wrzącej Wielkiej odbył się podczas nabożeństw o godz. 10.00 i 12.00 ten sam koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru „Fratres” – z wielkim udziałem wiernych.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Damian
Damian
8 lat temu

Cohen nosi imiona Leonard Norman – to tytułem sprostowania.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526