96.rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 11.11.2014

Resize of IMG_2324Dziś jak co roku przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Okazja ku temu była ważna – 96.rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek Starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie zebrani przeszli na kolską Starówkę, na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez NSZZ „Solidarność”, na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, gdzie przesłuchiwano i mordowano ludzi.

Resize of IMG_2277

Resize of IMG_2285

Resize of IMG_2294

Resize of IMG_2301

Resize of IMG_2288

Resize of IMG_2319

Potem zebrani przeszli pod Pomnik Powstańców 1863, gdzie kolska orkiestra odegrała Hymn Narodowy. Na cokole pomnika poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a dyrektor MTC dr Krzysztof Witkowski i Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek wygłosili krótkie przemówienia związane z dzisiejszym świętem.

Resize of IMG_2343

Resize of IMG_2356

Resize of IMG_2366

Po tej ceremonii zebrani przemaszerowali do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na czele pochodu kroczyła  Orkiestra Dęta OSP pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz kolejny w uroczystości udział wzięli uczniowie klas mundurowych kolskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego (po raz pierwszy) oraz Zespołu Szkół Technicznych. Chłopcy i dziewczęta w uniformach wojskowych prezentowali się znakomicie.

Resize of IMG_2365

Resize of IMG_2322

Proboszcz kolskiej fary powitał przybyłych, a szczególnie wszystkie poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, służby mundurowe, kombatantów, Sybiraków i inne. W kazaniu ks. Józef Wronkiewicz nawiązał do patriotyzmu, jaki wyrósł na prawie Bożym i jaki przez tyle lat jest w polskim narodzie. – Rodzina i szkoła powinna wychowywać młodzież w duchu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i jej wartości. Cieszę się, że taka duża ilość mieszkańców uczestniczyła w dzisiejszej niezwykle ważnej dla Polaków uroczystości – powiedział.

W uroczystej Mszy św. uczestniczył także ks. proboszcz Władysław Waszak z Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z ul. Blizna oraz Gwardian kolskiego Klasztoru Ojciec Oswald Jasielski.

Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Tekst i foto: Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
xyz
xyz
9 lat temu

Świeto Niepodległosci jest okazją pokazania się dla większosci kandydatów na radnych i burmistrza.Nie widac tam faktycznej miłosci do Ojczyzny ale przede wszystkim chec zaistnienia w mediach przed wyborami.

gosc
gosc
9 lat temu

Możemy mówić o kolejnym wstydzie z naszego miasta – wygląd niektórych kandydatów na na burmistrza na obchodach święta . Mama tu na myśli pana Mazurkiewicza – styl lużny , sportowy, jakby wybierał się po zakupy do sklepu!
Inni kandydaci- Drozdżewski czy Maciaszek pod krawatem, elegancko.
Panie Mazurkiewicz, jeżeli pan jest osobą publiczną to ma pan od kilku lat wielkie problemy z dopasowaniem swojego wyglądu do okoliczności!! Osoba publiczna powinna mieć dobre rozeznanie, jak powinno się wyglądać w różnych sytuacjach a po wczorajszym dniu dał pan totalny pokaz swojej niewiedzy . „Jak cię widzą tak cię spostrzegają”.
Nie budzi pan zaufania, dlatego nie warto na pana głosować!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526