Widoczny = Bezpieczny

Autor: kurier-kolski.pl | 14.11.2014

urzad_kolo_kamizelka_odblaskowaPrzez najbliższy tydzień, od 13 listopada, w rejonie najmniej oświetlonych kolskich ulic funkcjonariusze Straży Miejskiej rozdawać będą kamizelki odblaskowe. Akcję zainicjowaną przez Straż Miejską wsparła firma Sanitec Koło.

 

Od początku września piesi poruszający się po zmierzchu wzdłuż dróg znajdujących się poza obszarem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla nadjeżdżających pojazdów. Obowiązek nie dotyczy osób poruszających się po chodnikach i alejach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu pieszych.

Polska ma największy w Europie wskaźnik wypadków drogowych z udziałem pieszych. Pod osłoną nocy, na nieoświetlonych drogach w co czwartym wypadku ginie człowiek, podczas gdy w porze dziennej w co dziewiątym. Zatem po zapadnięciu zmroku ryzyko utraty życia w wypadku drogowym jest ponad dwukrotnie większe niż za dnia. Powodem wielu wypadków jest brak możliwości dostrzeżenia pieszego poruszającego się przy krawędzi jezdni.

Nocą, gdy przepisy pozwalają na mniejsze ograniczenie prędkości, droga hamowania rozpędzonego samochodu jest znacznie dłuższa. Kierowca rozpędzonego pojazdu ma niewielką szansę na dostrzeżenie mało widocznego spacerowicza w momencie, który pozwalałby na bezpieczne hamowanie.

Dlatego najwięcej wypadków drogowych ma miejsce w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy zmrok zapada wcześniej i noce trwają dłużej. Nie zapominajmy, że o ile nowelizacja kodeksu drogowego odnosi się do pieszych poruszających się po terenach niezabudowanych, statystycznie najczęściej ofiarami wypadków drogowych padają piesi w miastach, gdzie w wielu miejscach oświetlenie jezdni i pobocza jest niewspółmierne do potrzeb.

Przez najbliższe dni na najsłabiej oświetlonych ulicach w Kole, funkcjonariusze straży miejskiej rozdawać będą certyfikowane kamizelki odblaskowe, które mają za zadanie chronić pieszych – nie tylko przed dolegliwościami związanymi z ewentualnym mandatem, ale przede wszystkim przed utratą zdrowia lub życia w wyniku wypadku drogowego.

W miejscu przeprowadzanej akcji będzie można osobiście przekonać się jak bardzo zwiększa się widoczność dzięki zastosowaniu spełniającego odpowiednie normy odblasku. Darmową kamizelkę będzie można otrzymać przez najbliższy tydzień od godziny 16.00 między innymi przy ulicy Sienkiewicza i Toruńskiej w Kole. Zachęcamy pieszych, rowerzystów i kierowców do udziału w akcji.

Źródło: Sanitec Koło

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
xyz
xyz
9 lat temu

To wyglada na takie podstepne „wyborcze kiełbaski” w czasie ciszy wyborczej. Dziwne że sanitec dał sie w to wciagnac.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526