Strażacy gasili palący się w Kole silos zbożowy

Autor: kurier-kolski.pl | 28.10.2014

silosyW ostatnią sobotę o godz. 05.45 do Straży Pożarnej w Kole wpłynęło zgłoszenie o pożarze suszarni ze zbożem na terenie jednego z zakładów w Kole. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczyli teren prowadzonych działań i wspólnie z kierownikiem zakładu ustalili, że pożarem objęty jest jeden zbiornik suszarni zbożowej o pojemności około 120 ton. Zbiornik ten połączony był z drugim o zbliżonej pojemności. Pożar został zlokalizowany z wysokości 9. piętra przez otwory znajdujące się w zbiorniku oraz dzięki kamerze termowizyjnej.

 

Dowódca podjął decyzję o użyciu suchego pionu znajdującego się w budynku by gasić pożar z dachu budynku. Podano 1 prąd proszku z agregatu proszkowego znajdującego się na terenie zakładu .Do działań został zadysponowany oficer w dyspozycji Komendanta Powiatowego . Użyto podnośnika hydraulicznego SH 25 oraz po raz drugi strażacy schładzali obiekt suszarni z kosza SH 25, a w tym czasie pracownicy zakładu opróżniali zbiornik, w którym znajdował się surowiec. Podczas opróżniania zbiornika strażacy polewali wodą elementy konstrukcyjne suszarni i palące się zboże. Oświetlano przy pomocy sprzętu oświetleniowego wnętrze obiektu suszarni.

Nie określono wielkości strat oraz uratowanego mienia, gdyż na miejsce zdarzenia zadysponowana została przez Prezesa Spółki grupa celem likwidacji strat po pożarze. W wyniku ich działań zostaną w terminie późniejszym określone straty. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zwarcie instalacji. W działaniach udział wzięło 6 zastępów PSP i OSP w sile 15 strażaków.

Tekst: kpt. Marek Guzowski

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526