Ostatnia Sesja: radni mieli podnieść podatki, a burmistrz dostał medal

Autor: kurier-kolski.pl | 28.10.2014

DSC01531Wczoraj w kolskim Ratuszu Miejskim odbyła się ostatnia już w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Kole. Obrady były okazją do wręczenia Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła dwóm osobom, a burmistrz Mieczysław Drożdżewski otrzymał medal. Radni mieli też podniesieść podatki lokalne: od nieruchomości i od środków transportowych oraz sprzedali kilka nieruchomości miejskich.

 

Uroczyście rozpoczęła się ta ostatnia sesja Rady Miejskiej w Kole tej kadencji. Wręczono akty nadania honorowego obywatelstwa naszego miasta dwóm osobom: Tomaszowi Kosowi oraz Dariuszowi Matysiakowi.

DSC01507

DSC01514

DSC01561

Tomasz Kos, choć dotąd nie odebrał aktu mianowania, jest honorowym obywatelem miasta od lipca 2010 roku. Za nominacją przemawiało przede wszystkim to, iż przez wiele lat związany był z klubem sportowym „Olimpia” Koło, odniósł piłkarski sukces, godnie reprezentował nasze miasto i kraj, i nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach, wspierając młodych kolskich piłkarzy i sponsorując cenne kolskie inicjatywy sportowe, i nie tylko.

Tomasz Kos urodził się 4 kwietnia 1974 roku w Kole. Swoją bogatą karierę sportową rozpoczynał w SKS „Płomień” przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Kole, pod okiem trenera Wiesława Tomczyka. Z tym klubem zdobył l miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim organizowanym przez gazetę „Sztandar Młodych”. Następnie kolejne lata tzn. 1989 – 1993 spędził w klubie sportowym „Olimpia” Koło, w którym to podnosił swoje umiejętności piłkarskie. Przy okazji rozgrywania meczów towarzyskich organizowanych z drużynami I ligowymi: Zawiszą Bydgoszcz, Miliarderem-Sokół Pniewy a także Orłami Górskiego, został zauważony jako młody obiecujący zawodnik. Zaprocentowało to przejściem w 1993 r. do drużyny Sokoła Pniewy, w którym to pod okiem trenera Adama Topolskiego zdobywał szlify piłkarza I-ligowego. Pierwszym występem w I-lidze był mecz z Legią Warszawa. W latach 1993-1996 rozegrał 64 mecze, strzelając 6 bramek.

Następnie w latach 1996-1999 był zawodnikiem I-ligowego klubu ŁKS Łódź, w którym to rozegrał 78 meczów, strzelając bramkę. W czerwcu 1998 roku świętował zdobycie mistrzostwa Polski.

Kolejne lata jego szybkiej kariery to gra w klubach zagranicznych. W 1999 roku przechodzi do II ligowego klubu niemieckiego FC Gutersloch. W klubie tym rozegrał 14 meczów, strzelając 1 bramkę. Swoją pracą, zaangażowaniem i grą potrafił zjednać sobie sympatię kibiców i trenerów klubów. Jego dobra postawa sprawiła, iż w lipcu 1999 roku zmienił klub na 1.FC Nurnberg, z którym to w czerwcu 2000 roku świętował awans do I Bundesligi. W barwach tegoż klubu w latach 1999-2004 rozegrał 102 spotkania, strzelając 1 bramkę. W ostatnim okresie swojej gry w tym klubie, swoją grą, pracą dostąpił zaszczytu piastowania funkcji kapitana drużyny.

Przykra kontuzja uniemożliwiła mu na krótko kontynuację kariery sportowej, jednak upór doprowadził go do powrotu na boisko piłkarskie. Od 2004 roku dalszą karierę kontynuuje do chwili obecnej w zespole FC Erzgebirge Aue, w którym to rozegrał około 160 meczów, strzelając 3 bramki. Obecnie piastuje również funkcję kapitana drużyny, wzbudzając duży szacunek wśród miejscowych zawodników.

W reprezentacji Polski rozegrał 3 spotkania: 15 listopada 2000 roku z Islandią, 21 sierpnia 2002 roku z Belgią, 7 września 2002 roku z San Marino. Był bliski wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii w 2002 roku.

Całą swoją karierę do chwili obecnej prowadzi na pozycji środkowego obrońcy. Dzięki swojemu uporowi, systematycznej pracy i pasji jaką była piłka nożna, osiągnął to wszystko co może osiągnąć piłkarz. Nigdy nie wstydził się, że pochodzi z Koła, małej miejscowości gdzie też rodzą się talenty na miarę gry w klubach pierwszoligowych ligi polskiej i niemieckiej. Nie zapominał też o swoim mieście, jak tylko mógł to chętnie wspomagał organizację turniejów dla juniorów organizowanych przez klub „Olimpia” Koło czy poprzez zakup strojów sportowych dla młodych piłkarzy.

Z kolej nadania honorowego obywatelstwa miasta Dariuszowi Matysiakowi podjęli się radni na poprzedniej sesji. Wręczając dziś uroczyście akt nadania, przewodnicząca Rady Miejskiej odczytała obszerną laudację. Choć p. Matysiak znany był w naszym środowisku jako autor książek, których akcja osadzona została w Kole, na zawsze zapisze się w historii naszego miasta jako pomysłodawca i reżyser spektaklu „Warthbrücken” – wielkiego dzieła, do realizacji którego porwał rodaków.

DSC01592

Zanim radni przystąpili do podejmowania  uchwał, prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kole Wiesław Sitowski, na okoliczność 25. lecia Koła Terenowego, wręczył Odznaczenie Burmistrzowi Miasta Koła Mieczysławowi Drożdżewskiemu za owocną współpracę.

Źródło: UM w Kole

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526