Coraz mniej chętnych na radnych i burmistrza w Kole!

Autor: kurier-kolski.pl | 19.10.2014

wybory2014Już za miesiąc, w niedzielę 16 listopada, podejmiemy niezwykle ważną decyzję — wybierzemy burmistrza oraz naszych przedstawicieli w Radzie Miejskiej i Radzie Powiatu, czyli radnych. W Kole o fotel najważniejszej osoby w mieście będzie walczyć tylko czterech kandydatów: Mieczysław Drożdżewski, Krzysztof Mazurkiewicz, Stanisław Maciaszek i Marcin Janiak. Tylko czterech, bo w poprzednich wyborach było ich aż sześciu! Zaskoczeniem na pewno jest brak kandydata na burmistrza z  SLD. Także kandydatów na radnych jest mniej niż kiedyś. Nowy burmistrz i radni będą zarządzać naszym miastem przez kolejne 4 lata, więc warto wybrać naprawdę bardzo rozsądnie, by potem nie narzekać. A przede wszystkim należy iść na wybory i wybrać. Uczciwie! Nie bądźmy obojętni na los nas i naszego miasta.

 

 

MIASTO KOŁO – KANDYDACI NA BURMISTRZA

Dotychczasowe domysły mieszkańców ustąpiły miejsca pewności. Do godziny 24.00 w ostatni piątek 17 października był czas na rejestrację kandydatów na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Jak można dowiedzieć się ze strony Państwowej Komisji Wyborczej, w Kole zostało zarejestrowanych tylko 4 kandydatów na fotel burmistrza miasta Koła, którzy będą o niego walczyć przez najbliższy miesiąc. Są to: dotychczasowy burmistrz Mieczysław Drożdżewski (lat 50), który jak w każdych wyborach startuje z Towarzystwa Samorządowego, Marcin Janiak – lat 39, którego wystawia „Porozumienie Prawicy”, Stanisław Maciaszek (lat 51) – kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz startujący z własnego komitetu wyborczego Krzysztof Mazurkiewicz (lat 47).

Trzech z nich równocześnie startuje na radnych Rady Powiatu Kolskiego, a jedynie Marcin Janiak nie startuje do powiatu – jego ugrupowanie nie wystawiło tam listy kandydatów.

 

MIASTO KOŁO – WYBORY RADNYCH RADY MIEJSKIEJ

Oficjalnie liczba mieszkańców Koła uprawnionych do głosowania (a więc zameldowanych w Kole) wynosi 22.692 osoby, z czego 18.491 osób jest uprawnionych do głosowania w 12 obwodowych komisjach wyborczych na terenie naszego miasta.

W Kole jest 21 okręgów wyborczych, w których będziemy wybierać do Rady Miejskiej tylko po 1 radnym, a więc idąc do głosowania i chcąc wybrać radnego miejskiego stawiamy znak X tylko przy jednym nazwisku. Tak samo jeden znak X postawimy na karcie do głosowania przy nazwisku tylko jednego z kandydatów na burmistrza.

Tegoroczne wybory przynoszą kilka niespodzianek. Jak już wspomnieliśmy, kandydatów na burmistrza Koła jest o 1/3 mniej niż cztery lata temu, ale okazuje się, że kandydatów na radnych miejskich też nie jest wielu, bo jedynie 99 na 21 miejsc w Radzie Miejskiej, co daje średnio nawet nie 5 chętnych na 1 miejsce. W niektórych okręgach jest nawet tylko 3 kandydatów na 1 miejsce. To bardzo mało patrząc na inne miasta podobnej wielkości jak Koło, gdzie na jedno miejsce w radach jest średnio 8 chętnych, a nieraz nawet 12!

W obecnych wyborach samorządowych starują ponownie do Rady Miejskiej wszyscy obecni radni oprócz jednego, który startuje do powiatu.

Ratusz-Miejski-sala-obrad-Rady-Miejskiej-Koło

W Miejskiej Komisji Wyborczej w Kole zostało zarejestrowanych 10 komitetów wyborczych wyborców. Tylko dwa z nich: KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Krzysztofa Mazurkiewicza wystawiają kandydatów na radnych w mieście Kole we wszystkich 21 okręgach, a więc po 21 osób. KW Towarzystwo Samorządowe (czyli ugrupowanie związane z obecnym burmistrzem M. Drożdżewskim) wystawiło 19 kandydatów na radnych w Kole, KWW SLD Lewica Razem już jedynie 16 kandydatów, KWW „Porozumienie Prawicy” – 12, KW PSL – 5, KWW Mieszkańców Miasta Koła – choć ma bardzo szumną nazwę wystawia tylko 2 osoby. Jedynie po 1 kandydacie wystawiają: KWW Andrzeja Bronisława Korzeniowskiego, KWW Republikański Samorząd oraz KWW „Kolanie” (też szumna nazwa, ale tłumu „Kolan” niestety w nim nie ma, bo też tylko jedna osoba).

O czym może świadczyć dużo mniejsza ilość kandydatów na burmistrza i na radnych w Kole? Chyba najwyraźniej o tym, że większość mieszkańców naszego miasta jest już bardzo zmęczonych polityką lokalną oraz, że wiele osób obawia się startować i wejść do Rady Miejskiej, a potem nie mieć się czym rządzić, bo perspektywa jest taka, że najbliższe 4 lata upłyną pod znakiem ogromnych kwot spłat kredytów komercyjnych zaciągniętych przez radnych i burmistrza.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć nazwiska poszczególnych z 99 kandydatów na radnych Rady Miejskiej w Kole może wejść bezpośrednio na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej i w tabelce „Lista Komitetów Wyborczych” kliknąć przy każdym z komitetów na słowo „kandydaci”. Link do strony to: http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/gminy/view/300901 Na tej samej stronie można zobaczyć w jakim okręgu wyborczym jest nasza ulica  oraz gdzie jest nasza Komisja Wyborcza, gdzie możemy oddać swój głos.

POWIAT KOLSKI

W powiecie kolskim jest zameldowanych 89.387 mieszkańców, z czego 71.945 jest uprawnionych do głosowania w wyborach. Na terenie powiatu jest 6 okręgów wyborczych, w których zarejestrowano łącznie 201 kandydatów. Będą oni walczyć o 21 miejsc w Radzie Powiatu Kolskiego, a więc na jeden fotel radnego jest chętnych blisko 10 kandydatów!

Najwięcej radnych będzie wybieranych w Kole, bo aż 6. O te 6 miejsc powalczy 54 kandydatów z 4 komitetów wyborczych. W Okręgu nr 2: Babiak, Osiek Mały 33 kandydatów jest chętnych na 3 miejsca, w Okręgu nr 3: Chodów, Olszówka, Przedecz – 26 chętnych na 3 mandaty, Okręg nr 4: Dąbie, Grzegorzew – 27 na 3 mandaty radnych, Okręg nr 5: Kłodawa – 32 na 3 miejsca oraz Okręg nr 6: Gm. Koło i Kościelec – 29 chętnych na 3 miejsca.

W powiecie kolskim swoich kandydatów wystawia 8 komitetów wyborczych. Więcej informacji można uzyskać wchodząc na stronę PKW pod adresem:  http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/powiaty/view/3009

SEJMIK WOJEWÓDZKI W POZNANIU

Z terenu miasta Koła i powiatu kolskiego do Sejmiku Wojewódzkiego startują następujące osoby:
KW PSL: Czesław Cieślak (68 l., zam. Koło) oraz Donatac Budzińska (36 l., zam. Dzierawy) ; KW PiS – Joanna Pszczółkowska (38l., zam. Przedecz) oraz Marek Marciniak (42 l., zam. Kłodawa); KW Platforma Obywatelska RP – Arkadiusz Ignaczak (37l., zam. Koło)oraz Halina Grabowska (72 l., zam. Koło), KW SLD Lewica Razem: Zbigniew Frontczak (59 l., zam. Koło) oraz Czesław Janicki (71 l., zam. Chodów); KW Nowa Prawica – Janusza Korwina Mikke : Renata Bielecka (48 l., zam. Koło) oraz Wioleta Woźniak (20 l, zam. Wrząca Wielka); KWW Ryszadra Grobelnego „Teraz Wielkopolska”: Iwona Kędzierska (48 l., zam. Koło); KW Narodowego Odrodzenia Polski: Maria Maćkowiak (24 l, zam. Kłodawa).

 

Kandydaci na burmistrzów i wójtów w miastach i gminach powiatu kolskiego:

KŁODAWA: Jerzy Danielewicz (58 l.) – KWW SLD Lewica Razem, Elżbieta Marciniak (53 l.) – KW Towarzystwo Samorządowe, Robert Olejniczak (45 l.) – KWW Roberta Olejniczaka oraz Włodzimierz Sarnociński (53 l.) – KWW Włodzimierza Sarnocińskiego „Kłodawa Razem”.

DĄBIE: Tomasz Ludwicki (25 l.) – KWW Zmiana Dla Przyszłości, Zbigniew Mielczarek (50 l.) – KWW Zbigniewa Mielczarka, Józef Mysiński (51 l.) – KWW „Porozumienie Prawicy”,  Agada Wasiak ( 41 l.) – KW PSL oraz Jan Wojciechowski (52 l.) – KWW Miasta i Gminy Dąbie „Wspólnota”.

PRZEDECZ: Marek Łuczak (55 l.) – KWW Towarzystwo Samorządowe Ziemi Przedeckiej oraz Witold Siwiński (59 l.) – KWW Ziemi Przedeckiej.

BABIAK: Wojciech Chojnowski (53 l.) – KW Towarzystwo Samorządowe oraz Henryk Krygier (45 l.) – KW PSL.

GRZEGORZEW: Bożena Dominiak (53 l.) – KWW „Lepsza Przyszłość”, Marek Stegienta (34 l.) – KWW Wspólna Przyszłość oraz Władysław Zieleśkiewicz (63 l.) – KWW Czas na Zmiany.

KOŚCIELEC: Dariusz Ostrowski (49 l.) – KW PSL oraz Bogumił Strapagiel (67 l.) – KWW B. Strapagiel „Powrót do rozwoju”.

CHODÓW: Marek Kowalewski (47 l.) – KW PSL oraz Henryk Tomczak (61 l.) – KWW Henryka Tomczaka.

OLSZÓWKA: Włodzimierz Fraszczyk (56 l.) – KWW Gminy Olszówka

OSIEK MAŁY: Marek Górczewski (51 l.) – KW PSL.

GMINA WIEJSKA KOŁO: Zbigniew Dylewski (59 l.) – KW Towarzystwo Samorządowe, Piotr Fret (60 l.) – KWW Mieszkańcy Gminy Koło, Ryszard Pusty (59 l.) – KWW Ryszarda Wacława Pustego oraz Genowefa Szurgot (64 l.) – KWW Genowefy Szurgot.

 

PODSUMOWANIE

Wybory Samorządowe w dniu 16 listopada br. będą trudne dla wyborców, bo ci, którzy pójdą do głosowania będą mogli zagłosować na kilku kartach wybierając: burmistrza (wójta), radnego miejskiego (gminnego), radnego powiatowego oraz radnego do Sejmiku Wojewódzkiego. Wybory będą też trudne dla członków Komisji Wyborczych, bo będzie dużo liczenia i będą do sporządzenia 4 protokoły. Za to w tym roku członkowie tych Komisji dostaną za swoją pracę 300 zł. (bez podatku), a przewodniczący jeszcze więcej.

IMG_1112

Rozczarowanie rządzącymi Kołem i niektórymi gminami naszego powiatu w oczach wielu mieszkańców jest duże i wielu zarzeka się, że nie pójdzie na wybory, bo nie widzi odpowiednich kandydatów. Można się z tym zgodzić lub nie, jednak pamiętajmy o jednym – nie idąc na wybory sami pozbawiamy się możliwości wpływania na kształtowanie naszej rzeczywistości. Ci co pójdą i zagłosują wybiorą „swoich”. Pamiętajmy też, że idąc do wyborów i podpisując się na liście, że wzięliśmy nasze karty do głosowania, zmniejszamy możliwość ewentualnych manipulacji wyborczych, bo już nikt inny nie podpisze się za nas… Tak więc warto iść i „odhaczyć” się na liście.

 

Powyższy materiał nie jest w żadnym stopniu reklamą wyborczą komitetów wyborczych czy kandydatów, ale stanowi jedynie informację dziennikarską.

Opracowanie: zespół kurier-kolski.pl

Zdjęcia: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Gebels
Gebels
9 lat temu

Tak polityka to jest gorsza niż najstarszy zawód Świata.

Kolanka
Kolanka
9 lat temu

Zadziwiaają mnie ludzie piszący:że nie ma na kogo głosować..ludzie są jacy są.Oczywiście rozumiem wszystkich tyc h, którzy twierdzą, iż obecna rada wstydu nie ma..a On i znowu kandydują. Wszyscy. Jak jeden mąż i żona. Pozmieniali tlyko miejsca…zinnych opcji albo włąnych komitetów..To tylko zmiana miejsc a a człowiek ten sam. czyli co zrobi? to samo czyli nic.Żaden z obecnej rady ani żadna nie ma w sumie poparcia taka prawda. Zwłaszcza niektórzy młodzi? Wstyd!!! Co zrobili? pamietamy, że zaczęli nie tylko od podwyżki diet własnych ale zmian w budżecie poprzedniej rady. I tych zmian było tyle,ze chyba wszyskto zmienili. Zadziwiające jak to jest???Mieszkańcy bloku prosili. niie podwyższajcie przedszkola..i co zrobiono? Z ludzi robi się idiotów. Druga sprawa to wielkie nieporozumienie, że 2o-stolatkowie chcą mieć głos decydując o czymś…Czyj? Swój? Kto ich namówił? Do kandydowania? Oto jest pytanie? Podpuścił? No i sa nowi, może coś zmienią? kandyduja z popzrednich rad..mzoe coś dobergo zrobią? Radny , który kiedyś oddawał swoją dietę na posiłki dla dzieci..czy całą czy część niemniej jednak i znów kandyduje..w tej radzie nie był. ale w poprzedniej czyli doświadczenie ma. ..Może On i Ci którzy coś naparwdę robią? Obecni młodzi niestety się nei sprawdzili a tak krzyczano: młodzi zrobią i co? Nic. Zerro czyli null..taka ich działalność ale pokazywać się w garniturkach to ohohoh i niby to głos zabrac bo nagrywani.

Gajowy
Gajowy
9 lat temu

Tak „se” wszedlem na to pkw i popatrzyłem na tych kandydatow to wszystko mi opadło a jak zobaczylem tam na dodatek takich co maja po 19 i 20 lat to bez komentarza.
Nazwiska nieznane nie kojarze by cos w Kole wczesniej udzielali sie w czymkolwiek i cos zrobili,brak doswiadczenia życiowego ale pęd do wladzy jest.Starsi cos juz w zyciu widzieli i maja jakies pojęcie i tylko na takich warto glosowac a nie na małolatów ani na radnych obecnej kadencji co sa bezkrytyczni wobec siebie.

Uwazam dajmy szanse nowym ludziom bo moze tacy bedą w stanie wniesc swierzy powiew reform do Koła i przewietrzą ratusz z duchow przeszłosci.

pytam
pytam
9 lat temu

Czemu wszyscy starzy radni startują znów do rady? Czym oni popisali sie przez te ostatnie 4lata?Nie maja wstydu.

xyz
xyz
9 lat temu

ch… d…. i kamieni kupa

Magda
Magda
9 lat temu

Kilkadziesiąt milionow długów odstrasza troche bo trzeba to bedzie spłacic.A co oni potem powiedzą swoim wyborcom jak nie bedzie na inwestycje na drogi,chodniki i inne.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526