Kawałek historii Koła uratowany!

Autor: kurier-kolski.pl | 28.08.2014

4Jadąc przez nasze miasto, po zjechaniu z Mostu Kaliskiego i wjechaniu na Kaliskie Przedmieście, jednym z pierwszych domów, które widzimy, jest niewielki wiekowy  budynek położony tuż za rondem, gdzie od wielu lat był sklepik spożywczy. Mieszkańcy mówili o nim „sklep na dołku”. Dziś sklepiku już nie ma, a dotychczas bardzo zaniedbany budynek odzyskał po generalnym remoncie swoje pierwotne piękno.

 

Ten dom nie jest zwykłym starym budynkiem. To nie tylko zabytek i przykład pięknej architektury dawnego Koła, ale również świadek wielu wydarzeń i dom rodziny, która wówczas miała duże znaczenie w życiu i rozwoju naszego miasta.

Kaliskie Przedmieście to oficjalna nazwa tej dzielnicy. Ale od bardzo dawna ten rejon Koła mieszkańcy potocznie nazywają Mozajką. Nazwa ta wzięła się od nazwiska ówczesnego największego właściciela ziemskiego po tej stronie Warty. A nazywał się Mozajko. Stąd też wzięła się nazwa „Mozajka”. Dziś już niewiele osób młodych o tym wie i pamięta, a szkoda, że rodzice czy dziadkowie często nie przekazują im takich ciekawych informacji.

dom Mozajki w Kole

2

Rodzina ziemianina Mozajko mieszkała właśnie w tym domu „na dołku”. Niestety, przez wiele lat, gdy budynek należał do PSS „Społem”, powoli popadał w ruinę. Dopiero nowy właściciel niedawno zrobił remont generalny zabytkowego domu, dzięki czemu znów może cieszyć nasze oczy swoim pięknem. Przy okazji zostało uporządkowane podwórko posesji, a teren z tyłu zyskał nowe, estetyczne ogrodzenie.

3

A trzeba przyznać, że architektura domu jest niebanalna i bardzo ciekawa. To jeden z niewielu ocalałych w tej dzielnicy przedwojennych budynków, a na pewno jeden z piękniejszych i cenniejszych. Tym bardziej cieszy, że został uratowany od zniszczenia. Jest to dobry przykład, że gdy się chce, można z sercem zrobić remont zabytkowego budynku. Nawet w Kole, gdzie zabytkowy Stary Rynek wygląda jakby wczoraj przeszło przez niego tornado.

(k)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Zgadzam sie, rynek wyglada bardzo brudne i zaniedbałe ale przeciesz tam urzeduje Burmistrz ….wstyd ….dla miasta Kola

ZDZIWIONA
ZDZIWIONA
9 lat temu

Mirka ty jestes jakas nawiedzona moherka.Jak czujesz bluesa i jestes tak chetna do pomocy to pomagaj ludziom uzależnionym ale nie mądrujesz sie tylko. Nie jest ważne co tam powstanie dla mnie moze tam byc nawet sexshop czy agencja i nikomu nic do tego.Gosciu pieknie odszykował budynek i ten fragment naszego osiedla jest estetyczny zadbany i nie musimy sie za niego wstydzic.Ale takim jak ty to chyba trudno dogodzic.

Witek
Witek
9 lat temu

Ludzie ,przypomnijcie sobie jaki tam był syf.Z tego co widziałem jest monitoring i jest porządek.

sasiad
sasiad
9 lat temu

Jestem sasiadem i wiem ze sklep bedzie czynny do 22.00 a pozatym daje mi i osmiu innym ludziom prace .

Elzbieta
Elzbieta
9 lat temu

kryptoreklama?

Mirka
Mirka
9 lat temu

No i czym się tu cieszyć- galerią alkoholi- czynną całą dobę.
Budynek uratowany ale co będzie dalej. Czy w ten sposób uratujecie ludzi, którzy nadużywają alkohol i ich rodziny. Będą mieli alkohol dostępny całą dobę. Nie sądziłam, że coś takiego powstanie na moim osiedlu – i czym tu się cieszyć.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526