Biskup na Odpuście w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 07.08.2014

Resize of IMG_1390Wczoraj, w środę 6 sierpnia br., na cmentarzu parafialnym w Kole przy ul. Poniatowskiego przeżywaliśmy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Tegoroczne świętowanie było tym większe, gdyż swoją obecnością na uroczystościach zaszczycił nas ks. biskup Wiesław Mering, który dokonał poświęcenia nowego dachu i odnowionej wieżyczki zabytkowej kaplicy cmentarnej.

 

– Kaplica znajdująca się na cmentarzu parafialnym w dzielnicy Kaliskiego Przedmieścia w Kole, należąca do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, pobudowana została na początku XX wieku, kiedy proboszczem miejscowej tej parafii był ks. prałat Edward Narkiewicz. Ostatni remont został przeprowadzony w latach sześćdziesiątych za czasów proboszcza ks. prałata pułkownika Serafina Opałko – powiedział przed rozpoczęciem Mszy św. ks. kanonik Józef Wronkiewicz, obecny proboszcz farny.

Resize of IMG_1384

Resize of IMG_1387

Resize of IMG_1392

Resize of IMG_1402

Przez ostatnie 50 lat nie zrobiono żadnego remontu ani konserwacji, a warunki atmosferyczne robiły swoje. Korodowały elementy stalowe, odpadały tynki, dach zaczął przeciekać. Gdy 17 lat temu proboszczem został ks. Józef Wronkiewicz, pierwszą jego czynnością była ocena stanu technicznego zabytków parafialnych, które są pod ochroną. Na liście naprawy i konserwacji znalazła się cmentarna kaplica, a dokładniej przeciekający dach z wieżyczką i złamanym z powodu korozji krzyżem. Remonty rozpoczęły się w czerwcu 2013 roku. O tej pracy ks. Wronkiewicz powiadomił wiernych. Pieniądze zebrane na tacę w każdą drugą niedzielę miesiąca były przeznaczane na ten cel. Kolanie hojnie swymi datkami wsparli poczynania księdza i sowicie dołożyli się do tej budowy. Jak łatwo obliczyć wymiana częściowa dachu i innymi pracami murarskimi trwała około 5 miesięcy. Wieża jest wykonana z drewna sosnowego konserwowanego przez dwa tygodnie. Całość jest obita blachą cynkową- tytanową.

Resize of IMG_1383

Resize of IMG_1395

Resize of IMG_1397

Msze św. w dniu odpustu Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia 2014 r.) na cmentarzu parafialnym odbyły się według porządku niedzielnego. Sumie o godzinie 12.00 przewodniczył ks. biskup Wisław Mering – ordynariusz diecezji włocławskiej, który wygłosił także kazanie. Nadmienił w nim, że jest coraz mniej powołań kapłańskich, a to z powodu emigracji młodych Polaków za chlebem poza Ojczyznę. Wspomniał też o ks. Lemańskim, który nie wypełnia przykazań Bożych.

Resize of IMG_1403

Resize of IMG_1412

Potem przedstawiciele Rady Parafialnej podziękowali Księdzu Biskupowi za przybycie do Koła i wygłoszone kazanie. Na zakończenie Mszy św. odbyło się poświęcenie wieży kaplicy i nowego dachu oraz krzyża przez samego Biskupa. Po tym odbyła się uroczysta procesja eucharystyczna świeżo położoną kostką brukową na alejkach cmentarza.

Resize of IMG_1394

Resize of IMG_1421

Resize of IMG_1424

Resize of IMG_1427

Resize of IMG_1428

Resize of IMG_1429

Resize of IMG_1430

Resize of IMG_1431

Uroczystej sumie, jak i całej Liturgii, towarzyszył parafialny Chór Farny „Lutnia”, któremu Biskup Mering serdecznie podziękował za uświetnienie uroczystości. Osobne podziękowania złożył proboszcz parafii – ks. kanonik Wronkiewicz – „Lutni” asystom z fary i klasztoru, budowniczym wieży, dachu i krzyża oraz wszystkim wiernym, którzy wspomagali remont kaplicy.

Tekst i foto: Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
x
x
9 lat temu

niestety, rodzina przedstawiona na fotce wystąpiła jako pierwsza i powitała Biskupa w imieniu mieszkańców Koła i parafian Podwyższenia Krzyża Świętego. Informacje panie Michale jak już musisz to przekazuj rzetelnie, a najlepiej po uzgodnieniu z tym, który coś wie na dany temat. Za dużo ludzi było na cmentarzu aby wstawiać takie kity ja w tym artykule.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526