Półkolonie „Lato w Muzeum” już za nami

Autor: kurier-kolski.pl | 05.07.2014

SAM_3656Już po raz czwarty Muzeum Technik Ceramicznych zorganizowało półkolonie letnie dla uczniów kolskich szkół podstawowych.

 

W pierwszym dniu zajęć, po zapoznaniu się z kolegami i koleżankami z grupy dzieci zwiedziły wystawy stałą i czasową, prezentowane w placówce. Następnie udały się na spacer po kolskiej starówce, gdzie na przykładzie trzech najważniejszych zabytków tej części miasta – fary, klasztoru OO. Bernardynów oraz Ratusza poznały różnice w stylach architektonicznych – gotyckim, barokowym i klasycystycznym. Grupa zajrzała do ratuszowych piwnic, gdzie dowiedziała się wielu ciekawych informacji na temat przeszłości tej budowli, po czym z wysokości ratuszowej wieży podziwiała okolicę. Po powrocie do muzeum dzieci wcieliły się w role średniowiecznych budowniczych i wznosiły mury Ratusza – oczywiście w mikroskali – z gipsowych cegiełek przygotowanych wcześniej przez pracowników muzeum.

SAM_3528

W drugim dniu grupa wybrała się na wycieczkę do Gniezna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Najpierw dzieci wzięły udział  w lekcji muzealnej „Cztery kąty i piec piaty” – zapoznały się z historią pieców kaflowych, obejrzały piękną kolekcję gotyckich i renesansowych kafli, a potem same wykonały swoje – najpierw przy pomocy form, a następnie już projektując własne wzory. Następnie grupa zwiedziła multimedialną wystawę przybliżającą początki polskiej państwowości. Kolejnym punktem na mapie wędrówki była gnieźnieńska katedra.

SAM_3508

SAM_3605

SAM_3611

Trzeci dzień zajęć rozpoczął się pieszym spacerem na ruiny kolskiego zamku, gdzie na grupę czekali członkowie Pocztu Rycerskiego Herbu Pomian, odtwarzający okres przełomu XIV i XV stulecia. Dzieci zapoznały się ze strojami ubogiego mieszczanina, bogatej mieszczki oraz rycerza. Następnie poznały rożne rodzaje oręża i uzbrojenia ochronnego, które mogły również przymierzyć. Obejrzały pokaz walk rycerskich, zapoznały się z przedmiotami życia codziennego oraz rycerskimi obyczajami.

SAM_3656

W ostatnim dniu półkolonii grupa udała się do Kwiatkówka niedaleko Łęczycy, gdzie znajduje się Łęczycka Zagroda Chłopska – oddział Muzeum Archeologiczno – Etnograficznego w Łodzi. Dzieci zapoznały się z pracą młynarza i olejarza podczas lekcji muzealnej, następnie zwiedziły mini skansen, na który składają się chata, stodoła, chlewik, wiatrak z oryginalnym mechanizmem sprzed dwustu lat, kuźnia i olejarnia. Wyposażenie pochodzi z okolicznych wsi oraz ze zbiorów muzealnych – między innymi z naszej placówki.

Półkolonie w muzeum są ciekawą formą spędzania wolnego czasu w myśl zasady „bawiąc – uczyć”. Udział w zajęciach był bezpłatny.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526