„Rocznik Kolski” naukowy?

Autor: kurier-kolski.pl | 18.06.2014

SAM_3395W zeszłym roku, członkowie Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Kolskiego” zapowiadali, że w czasopiśmie, które wychodzi już od sześciu lat, zajdą zmiany. Teraz ten proces ruszył. Co się zmieni?

 

Słowa dotrzymali, albowiem „Rocznik Kolski” będzie aspirował do wpisania go na listę czasopism tzw. punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aby to osiągnąć czasopismo musi spełnić określone wymagania. Jednym z nich jest powołanie rady programowej złożonej z osób o uznanym autorytecie naukowym. Do tejże rady udało się zaprosić 5 profesorów oraz 6 osób z tytułem doktora habilitowanego. Wśród członków jest m.in.: prof. Tomasz Jurek z Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, autorytet w dziedzinie historii średniowiecznej Polski, oraz prof. Wojciech Golik – przewodniczący Wydziału Matematyki i Informatyki Lindenwood University w St. Charles w stanie Missouri (USA).

Poszerzono skład Komitetu Redakcyjnego. Obecnie tworzą go: przewodnicząca – Aleksandra Kowalska, dyrektor Biblioteki kolskiej, zastępca – dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego Muzeum, sekretarz – Sławomira Królak, pracownik książnicy kolskiej. W skład Komitetu wchodzą także: Marianna Grabowska, Tomasz Nuszkiewicz, dr Aleksander Krzysztof Sitnik, dr Piotr Wąsowicz, dr Mariusz Kaszyński, Kazimierz Kasperkiewicz oraz Katarzyna Prądzyńska.

Rocznik nr 7 ukaże się już z nową radą programową, artykuły posiadać będą streszczenia w języku angielskim, a całe wydawnictwo będzie recenzowane. Aby nasze czasopismo znalazło się w elitarnym gronie czasopism punktowanych, musi spełnić powyższe wymogi formalne. Do tego dochodzi w przyszłości obowiązek utworzenia dla czasopisma strony internetowej.

– Warto powiedzieć, że na terenie byłego województwa konińskiego nie ma jak do tej pory czasopisma punktowanego. Podniesie to jego rangę i spowoduje, że publikować będą w nim naukowcy z całego kraju. Niestety procedura uzyskania punktów jest długotrwała, ale myślę, że zakończy się do 2016 roku – powiedział dr Krzysztof Witkowski.

– To co obecnie robimy to pierwszy krok do wpisania „Rocznika Kolskiego” na listę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Cały proces wymaga od nas wielkiego zaangażowania. Jak do tej pory wokół czasopisma wytworzyła się grupa osób i firm go wspierających. Liczymy również na kolejnych darczyńców w imię dobra kolskiej kultury – powiedziała Aleksandra Kowalska.

Źródło: MTC w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526