223. rocznica Konstytucji 3 Maja w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 05.05.2014

Resize of IMG_0743Mimo zimnej i deszczowej pogody do kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole na uroczystość święta Matki Bożej oraz 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybyło w tym roku wielu kolan.

 

O godz. 9.00 złożono kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajdującą się na budynku starostwa oraz pod tablicą pamiątkową Honorowego Obywatela Miasta Koła św. Jana Pawła II na Ratuszu Miejskim, a następnie w pochodzie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, przemaszerowano do kościoła farnego, w którym o godz. 10.30 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Resize of IMG_0710

W świątyni ks. kanonik Józef Wronkiewicz powitał poczty sztandarowe, kombatantów II wojny światowej oraz przedstawicieli służb mundurowych i instytucji, młodzież szkolną, przedstawicieli partii politycznych i organizacji społecznych oraz wszystkich wiernych przybyłych na tą uroczystość. Przed rozpoczęciem Eucharystii powiedział m.in.: – Dziś 3 Majaobchodzimy Święto Matki Boskiej Królowej Polski. W tym dniu przypada też Konstytucja 3 Maja, którą Polacy mieli jako drugą w świecie, a pierwszą w Europie. Z tej konstytucji czerpali siłę nie tylko nasi przodkowie, ale i nasze pokolenia. Jest też okazja, aby w czasie dzisiejszej uroczystości podziękować Panu Bogu za to, że Papież Jan Paweł II nasz rodak uznany został za świętego.

Następnie rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana przez kolskich duszpasterzy: ks. prob. Józefa Wronkiewicza z fary, ks. prob. Janusza Ogrodowczyka z Parafii M.B. Częstochowskiej oraz Ojca Ignacego Tuleję z Klasztoru OO. Bernardynów. Oprawę muzyczną przygotował Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Resize of IMG_0748

Piękną homilię pełną słów patriotyzmu wygłosił ks. prałat Janusz Ogrodowczyk, mówiąc m. in.: – Cieszmy się i radujmy oraz dziękujmy Jezusowi, że na naszych oczach ten Papież z rodu Polaków wzrastał w światłości, a Kościół uroczyście i oficjalnie słowami papieża Franciszka to potwierdził. Teraz, gdy mamy Orędownika w Niebie, istnieje między nami łączność, której nic nie może zerwać ani zniszczyć. Jest  to łączność, która ma swoje źródło w pochodzeniu od tej samej Matki, którą jest Ojczyzna! Całe pokolenia przekazywały to dziedzictwo, zwłaszcza kiedy Ojczyzna była w potrzebie. Miłość do naszej Matki jest nie nieograniczona. Pomódlmy się za Polskę, Ojczyznę naszą, i niech Pan Bóg ma nas w swojej opiece.

Resize of IMG_0720

Resize of IMG_0722

Resize of IMG_0723

Resize of IMG_0727

Resize of IMG_0731

Resize of IMG_0733

Po odprawionej Liturgii, zebrani wyszli na zewnątrz, pod północną ścianę kościoła, gdzie wmurowana jest tablica pamiątkowa poświęcona Konstytucji 3 Maja. Przed tablicą wartę honorową pełnili policjanci. Tam delegacje poszczególnych organizacji i instytucji oraz partii politycznych złożyły wiązanki kwiatów, a kolski historyk dr Krzysztof Witkowski – dyrektor Muzeum TC omówił rys historyczny Konstytucji 3 Maja, którego zebrani wysłuchali w ciszy i zadumie. Po odegraniu Hymnu Narodowego uczestnicy uroczystości rozeszli się do domów.

Tekst i foto.: Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
elaaa
elaaa
9 lat temu

Znow popisówka ulicami miasta i w kosciołach.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526