Seniorzy w sieci dzięki akcji Zespołu Szkół nr 1 w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 17.04.2014

seniorzy 1Komputer w dzisiejszych czasach to podstawowe narzędzie pracy i komunikacji. Coraz więcej ludzi starszych, głównie emerytów, chętnie korzysta z komputera i Internetu traktując to narzędzie jako swoiste okno na świat. Praktycznie każda osoba może znaleźć coś dla siebie, zgodnie z własnymi potrzebami i zainteresowaniami.

 

W związku z tym w ramach projektu ”e-Szkoła Moja Wielkopolska” grupa projektowa z Zespołu Szkół nr 1 w Kole pod opieką nauczycielki Jolanty Mikołajczyk wyznaczyła sobie jako jedno z zadań szkolenie komputerowe dla seniorów pt. ”Aktywny senior w sieci”. Kurs był bezpłatny i zorganizowany dla osób w wieku 55+, a zajęcia odbywały się w pracowniach komputerowych szkoły. Ważne, że w szkolenie włączyli się także uczniowie szkoły przy ul. Poniatowskiego: sami przygotowali ćwiczenia z podstawy obsługi komputera i Internetu, a następnie zapoznawali z nimi uczestników kursu.

Podczas zajęć widać było duże  zaangażowanie seniorów, ale i uczniów, którzy występowali w roli „przewodników”. Dla niektórych seniorów był to pierwszy kontakt z Internetem, dlatego też  zadawali wiele pytań i w końcu przełamali bariery lęku. Szkolenie było „strzałem w dziesiątkę”, świadczą o tym wypowiedzi uczestników:

Przyjście na szkolenie pomogło mi przełamać stres przed nowoczesnością– powiedziała p. Halina.

Na  spotkaniach otrzymaliśmy bardzo dużo pomocy od młodzieży. Pokazywali nam, gdzie nacisnąć, gdzie zapisać, nawet ćwiczenia otrzymywaliśmy do domu. Dzięki nabytym umiejętnością zwiększyliśmy grono znajomych. Chętnie byśmy skorzystali jeszcze w przyszłości , jeżeli byłaby taka możliwość– powiedziała p. Maria.

Z kolei p. Irena cieszyła się z nabycia nowych umiejętności, mówiąc: – Do tej pory używałam tylko przeglądarki, a teraz mogę rozmawiać przez Skype.

Jak widać współczesna, a zarazem nowoczesna i idąca z duchem czasu szkoła edukuje nie tylko dzieci i młodzież. Może być także miejscem, w którym między innymi skutecznie walczy się z „cyfrowym wykluczeniem” wśród starszych pokoleń.

Źródło: ZS nr 1 w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526