Pola nadziei licheńskiego hospicjum znów w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 09.04.2014

polaAkcję charytatywną „Pola nadziei” po raz kolejny organizuje Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych wolontariusze w żółtych trykotach będą rozdawać żonkile – symbole walki z chorobą nowotworową. Do Koła zawitają w najbliższą niedzielę, 13 kwietnia.

 

„Pola nadziei” są doroczną kampanią prowadzoną przez hospicja i ośrodki opieki paliatywnej  w Polsce i na świecie. Tegoroczna akcja odbędzie na terenie licheńskiego Sanktuarium oraz w zaprzyjaźnionych parafiach. Kolską zbiórkę wspierają wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 w Kole (Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 3) oraz z Gimnazjum nr 2 w Kole.

Większość z zaplanowanych zbiórek odbędzie się w niedziele. Tegoroczne kwestowanie rozpocznie się już 6 kwietnia. Tego dnia hospicyjnych wolontariuszy można będzie spotkać w Kramsku (parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika), Ślesinie (parafia św. Mikołaja  Dobrego Pasterza) i Licheniu (parafia św. Doroty). Tydzień później (13 kwietnia) akcja przeniesie się do Koła (parafie: św. Bogumiła, Matki Bożej Częstochowskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego oraz klasztor OO. Bernardynów).

Z kolei 27 kwietnia wolontariusze kwestować będą w parafii pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim – po raz pierwszy w historii. Ostatnia akcja, będąca jednocześnie zwieńczeniem  wszystkich tegorocznych działań, tradycyjnie zaplanowana jest w dniu 3-go maja br. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tego dnia na terenie Sanktuarium można będzie spotkać wolontariuszy hospicyjnych ubranych w żółte koszulki, rozdających napotkanym osobom żonkile, zbierając jednocześnie datki do specjalnie przygotowanych i oznakowanych puszek.

Jak wyjaśnia Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu w licheńskiej placówce, żonkile są symbolem hospicjów: – Akcja została wymyślona w Edynburgu.  Dlatego żonkil, gdyż już w starożytności był on symbolem walki z cierpieniem, a w dzisiejszych czasach jest symbolem walki z nieuleczalną chorobą. Jest także  symbolem hospicjów na całym świcie. W Polsce akcja „Pola nadziei” została zapoczątkowana w Krakowie przez tamtejsze Hospicjum im. św. Łazarza, które jest najstarszą tego typu placówką w naszym kraju.

pola nadzieji

Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym powstało w 2009 roku. Pomaga pacjentom w godnych warunkach odejść do wieczności. W placówce do dyspozycji pacjentów są  przygotowane 22 łóżka. Niemalże połowę kosztów utrzymania ośrodka pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostała kwota jest pozyskiwania m.in. od ludzi dobrej woli, którzy przekazują na rzecz hospicjum swój 1% podczas rozliczania się z podatku dochodowego, od darczyńców i dobrodziejów, a także ze zbiórek publicznych, właśnie takich jak „Pola nadziei”.

Osoby zainteresowane mogą wspomóc Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym także poprzez przekazanie 1% podatku podczas dorocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nazwę Fundacja Spem Donare oraz numer KRS 0000300810. Za wszelką pomoc, okazaną życzliwość, serce i dobroć dziękują pacjenci oraz personel Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.

Więcej informacji o działalności licheńskiego hospicjum można uzyskać odwiedzając stronę internetową: www.hospicjum.lichen.pl

 Źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526