Żołnierze Wyklęci czyli Niezłomni uczczeni w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 03.03.2014

Resize of IMG_0045W dniu 1 marca rozpoczęły się obchody Pierwszego Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych zorganizowanego przez Kolską Inicjatywę Patriotyczną przy współudziale Urzędu Miasta.

 

Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem Starostwa Powiatowego o godzinie 17.00. Tutaj wciągnięto flagę narodową na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, po czym nastąpił apel poległych  oraz  przemówienie dra Krzysztofa Witkowskiego – dyrektora kolskiego Muzeum, o podziemiu niepodległościowym.
–Żołnierze Wyklęci walczyli w  imię wyższej racji stanu i szczytnych ideałów niepodległej Polski, płacąc za nie często najwyższą cenę. Niepodległość nie jest czymś co dane jest nam raz na zawsze. O niepodległość trzeba dbać, trzeba ją kultywować, również poprzez pamięć o tych, dla których niezawisłe państwo polskie było najwyższą wartością. Takimi ludźmi byli Żołnierze Wyklęci – powiedział.

Resize of IMG_9990

Resize of IMG_0013

Resize of IMG_0033

Następnie zebrani przeszli ulicami Koła na ul. Grodzką, gdzie w jednym z budynków mieścił się stalinowski Urząd Bezpieczeństwa. Tutaj przemówił rzecznik Inicjatywy Patriotycznej Przemysław Walerian, który przedstawił postać jednego z Żołnierzy Wyklętych Zygmunta Wawrzyniaka PS. „Sep”, któremu  m.in. poświęcony był ten marsz (jako pierwsi w naszym rejonie pisaliśmy o nim kilkakrotnie na łamach gazety i portalu „Kurier Kolski”)

Resize of IMG_9984

Resize of IMG_9988

Resize of IMG_9989

Resize of IMG_0001

Resize of IMG_0003

Resize of IMG_9997

Resize of IMG_9998

Resize of IMG_9999

Bardzo ładną oprawę pirotechniczną zapewnili fani klubu poznańskiego „Lecha” oraz  grupa rekonstrukcyjna z Konina, która delegowała kilku żołnierzy dla podniesienia rangi tej uroczystości.

Resize of IMG_0017

Resize of IMG_0023

Resize of IMG_0031

Na cmentarzu wartę honorową pełnili żołnierze, a przybyli mieszkańcy składali kwiaty i zapalali znicze. Na koniec zebrani zaśpiewali pieśń pt. „Ojczyzno ma”.

– Żołnierze Wyklęci to wojsko, które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjno– antykomunistyczną przeciwko Związkowi Radzieckiemu – mówił P. Walerian – Przez kilka lat rzekomi „bandyci” byli zwalczani przez NKWD, PZPR i UB. Niektórzy sędziowie skazywali żołnierzy na karę śmierci, a oni walczyli przecież o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczali. Do jednych z tych, którzy dostali karę śmierci należał  p. por. Zygmunt Wawrzyniak pseudonim „SĘP”, który spoczywa na kolskim cmentarzu parafialnym. Osobą, którą dba o ten grób, jest 88-letnia Pani Kazimiera Pawlak, będąca świadkiem  procesu, w którym skazano Go na śmierć.

Resize of IMG_0036

Resize of IMG_0039

W niedzielę, w kościele parafialnym pod wezwaniem Krzyża Świętego w Kole, odbyła się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Kazanie do zgromadzonych  mieszkańców  wygłosił ksiądz Szymon Jastrzębski, który powiedział m.in.:  – Pomordowani  Żołnierze  Wyklęci  to  patrioci, którzy kierowali się w swoim życiu czynami, w których pierwsze miejsce miał  Bóg, potem Honor i Ojczyzna. Podkreślam, że na pierwszym miejscu ma być Bóg, a wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Żołnierzy, którzy walczyli o wolną  Polskę, nazywajmy Żołnierzami Niezłomnymi, bo na takie miano zasługują. Módlmy się, aby Pan przyjął ich do Królestwa Niebieskiego.

Kaznodzieja przypomniał, że przez cały tydzień w domu parafialnym będą wyświetlane filmy dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Można też będzie nabyć książkę o tematyce tego Niezłomnego Wojska.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zigi
zigi
10 lat temu

Widzisz vicek co sie porobiło. Najwieksi obłudnicy udają aniołki.Przeciez jest rok wyborczy i trzeba sie pokazywac wyborcom zeby ich zbajerowac.O wiele łatwiej składa sie kwiaty i nosi sztandary niz skutecznie rządzi miastem.

vicek
10 lat temu

Ciekawe ? że o wyklętych zabiera głos dyrektor muzeum członek SLD
którego dawniejsi koledzy ich mordowali.
Jak zwykle wszędobylski radny Jakubowski na 1-szym planie, szkoda że nie dawali przekąsek jak w Domu Kultury, bo widać że głodny.

cicha_wielbicielka
cicha_wielbicielka
10 lat temu

Ojejku,jakos na fotkach nie widać drugiego Cesarza.Bidulka braciszek moze chora czy jak,że nie pokazuje się na takiej fecie.Dziwne bo przecież w tym roku pewno znów bedzie chciał zostac burmistrzem.Nie wierze żeby odpuscił sobie.

xyz
xyz
10 lat temu

Zauwazyliscie że od ubieglego roku prawica bardzo w Kole afiszuje sie i robi coraz wiecej pokazówek ? wyraznie widac że zblizaja sie wybory 🙂

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526