Ferie w kolskim Muzeum

Autor: kurier-kolski.pl | 09.02.2014

W dniach 3-6 lutego br. w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole odbyła się kolejna, piąta już edycja półkolonii zimowych „Ferie w Muzeum”. Jak zawsze, uczestnicy mogli liczyć na różne atrakcje.

 

W pierwszym dniu zajęć, po zapoznaniu się z kolegami i koleżankami z grupy oraz budynkiem Muzeum, dzieci spotkały się z prezesem stowarzyszenia Legion X Gemina Equites, Krzysztofem Mazurkiewiczem. Spotkanie miało związek z aktualną wystawą czasową pt. „Legiony rzymskie”. Gość zaprezentował młodym pasjonatom historii etapy podbojów dokonywanych przez imperium rzymskie, organizację legionów, opowiedział  o najsłynniejszych bitwach stoczonych przez Rzymian. Następnie każdy z uczestników półkolonii mógł przez moment poczuć się obrońcą imperium, bowiem podczas omawiania poszczególnych elementów uzbrojenia i wyposażenia dzieci przymierzały hełmy, zbroje, mogły wraz z kolegami uformować „żółwia” czy potrenować szermierkę drewnianym mieczem.

Na drugi dzień zajęć organizatorzy zaplanowali spacer szlakiem kolskich zabytków połączony z plenerem fotograficznym. Młodzi fotograficy uczyli się dostrzegać szczegóły zabytkowych budowli, na które wcześniej nie zwracali zazwyczaj uwagi. Każdy z uczestników pleneru otrzymał pamiątkowy dyplom. Po powrocie do Muzeum dzieci uczyły się grać w popularną grę „Carcassonne”, która polega na budowie średniowiecznej krainy z zamkami, miastami, klasztorami i drogami.

W trzecim dniu uczestnicy półkolonii wzięli udział w wycieczce do Kutna. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie mieszczącego się w klasycystycznym ratuszu Muzeum Regionalnego. Dyrektor placówki, Grzegorz Skrzynecki, oprowadził grupę po ekspozycji, obejmującej pradzieje i historię miasta oraz wystawę rzeźby ludowej. Następnie dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej „Hej kto Polak na bagnety”, poświęconej bitwie nad Bzurą stoczonej w trakcie wojny obronnej 1939 r. w dniach 9-18(22) września. Podczas prezentacji prelegent porównał stan obu walczących armii i zaprezentował ich uzbrojenie oraz sylwetki dowódców. Następnie grupa udała się do zabytkowego zespołu pałacowego, gdzie w klasycystycznym mauzoleum mieści się Muzeum Bitwy nad Bzurą, będące oddziałem Muzeum Regionalnego. Zgromadzono tam autentyczną broń, mundury i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu wojny 1939 r. Wycieczkę zakończono spacerem po zabytkowym parku.

Ostatni dzień zajęć poświęcono ceramice. Dzieci wysłuchały pogadanki o kolskim fajansie, obejrzeli pokaz na temat technik zdobienia ceramiki, obejrzeli eksponaty na wystawie stałej. Następnie przystąpiły do własnoręcznego zdobienia naczyń i innych obiektów z fajansowego biskwitu.

Półkolonie organizowane przez kolskie Muzeum są z pewnością okazją do poszerzenia swej wiedzy ale i dobrą zabawą. Udział w zajęciach był bezpłatny

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
KOLANKA
KOLANKA
9 lat temu

super MDK Biblioteka też organizowały zajęcia dla dzieci Brawo przynajmniej mają zajęcie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526