Ferie w kolskim Muzeum

Autor: kurier-kolski.pl | 09.02.2014

W dniach 3-6 lutego br. w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole odbyła się kolejna, piąta już edycja półkolonii zimowych „Ferie w Muzeum”. Jak zawsze, uczestnicy mogli liczyć na różne atrakcje.

 

W pierwszym dniu zajęć, po zapoznaniu się z kolegami i koleżankami z grupy oraz budynkiem Muzeum, dzieci spotkały się z prezesem stowarzyszenia Legion X Gemina Equites, Krzysztofem Mazurkiewiczem. Spotkanie miało związek z aktualną wystawą czasową pt. „Legiony rzymskie”. Gość zaprezentował młodym pasjonatom historii etapy podbojów dokonywanych przez imperium rzymskie, organizację legionów, opowiedział  o najsłynniejszych bitwach stoczonych przez Rzymian. Następnie każdy z uczestników półkolonii mógł przez moment poczuć się obrońcą imperium, bowiem podczas omawiania poszczególnych elementów uzbrojenia i wyposażenia dzieci przymierzały hełmy, zbroje, mogły wraz z kolegami uformować „żółwia” czy potrenować szermierkę drewnianym mieczem.

Na drugi dzień zajęć organizatorzy zaplanowali spacer szlakiem kolskich zabytków połączony z plenerem fotograficznym. Młodzi fotograficy uczyli się dostrzegać szczegóły zabytkowych budowli, na które wcześniej nie zwracali zazwyczaj uwagi. Każdy z uczestników pleneru otrzymał pamiątkowy dyplom. Po powrocie do Muzeum dzieci uczyły się grać w popularną grę „Carcassonne”, która polega na budowie średniowiecznej krainy z zamkami, miastami, klasztorami i drogami.

W trzecim dniu uczestnicy półkolonii wzięli udział w wycieczce do Kutna. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie mieszczącego się w klasycystycznym ratuszu Muzeum Regionalnego. Dyrektor placówki, Grzegorz Skrzynecki, oprowadził grupę po ekspozycji, obejmującej pradzieje i historię miasta oraz wystawę rzeźby ludowej. Następnie dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej „Hej kto Polak na bagnety”, poświęconej bitwie nad Bzurą stoczonej w trakcie wojny obronnej 1939 r. w dniach 9-18(22) września. Podczas prezentacji prelegent porównał stan obu walczących armii i zaprezentował ich uzbrojenie oraz sylwetki dowódców. Następnie grupa udała się do zabytkowego zespołu pałacowego, gdzie w klasycystycznym mauzoleum mieści się Muzeum Bitwy nad Bzurą, będące oddziałem Muzeum Regionalnego. Zgromadzono tam autentyczną broń, mundury i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu wojny 1939 r. Wycieczkę zakończono spacerem po zabytkowym parku.

Ostatni dzień zajęć poświęcono ceramice. Dzieci wysłuchały pogadanki o kolskim fajansie, obejrzeli pokaz na temat technik zdobienia ceramiki, obejrzeli eksponaty na wystawie stałej. Następnie przystąpiły do własnoręcznego zdobienia naczyń i innych obiektów z fajansowego biskwitu.

Półkolonie organizowane przez kolskie Muzeum są z pewnością okazją do poszerzenia swej wiedzy ale i dobrą zabawą. Udział w zajęciach był bezpłatny

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
KOLANKA
KOLANKA
10 lat temu

super MDK Biblioteka też organizowały zajęcia dla dzieci Brawo przynajmniej mają zajęcie

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526