Zdążą przed wyborami!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 25.01.2014

Mimo zimy i tęgich mrozów tempo budowy pływalni w Kole nie słabnie. Trwają prace wykończeniowe, a także roboty dookoła obiektu, a więc budowa parkingów (których i tak będzie zbyt mało, a więc samochody będą parkować wśród pobliskich bloków). Wszystko wskazuje na to, że otwarcie basenu z wielką pompą nastąpi tuż przed jesiennymi wyborami. Czy to przypadek?

 

Już wkrótce, bo jesienią, odbędą się wybory samorządowe. Ponownie pójdziemy do urn – będziemy wybierać radnych i burmistrza. Jest tak jak wielokrotnie pisaliśmy i przewidywaliśmy, otwarcie basenu świetnie trafi w okres kampanii wyborczej. Pływalnia zostanie otwarta niedługo przed wyborami z wielką pompą, z udziałem wszystkich mediów, w świetle fleszów i kamer. Zlecą się wszyscy radni, będzie burmistrz, będą przecinać wstęgę, mówić górnolotne przemówienia, chwalić się „sukcesem” wybudowania basenu. Ale co to za sukces, skoro zbudowany na kredytach bankowych, które w kolejnych latach trzeba będzie ciężko spłacać z kieszeni nas wszystkich?

Od początku ta największa kolska inwestycja miała „pecha”. Wiele terminów jej ukończenia dziwnym trafem przypadków wędrowało do kosza. I ciągle wyznaczano nowe. Zastanawiające jest to wszystko i bardzo dziwne…

Jednak jota w jotę sprawdziło się to, o czym pisaliśmy wiele razy na łamach „Kuriera”, że budowa przeciągnie się tak, że zahaczy o kolejne wybory. I znów ten rzekomy „sukces” będzie miał wielu ojców. Bo czego się nie robi dla poklasku, dla ugrania głosów w dniu wyborów, dla pozostania na intratnym stołku przez całe kolejne 4 lata?

Warto przypomnieć, że budowa basenu jest finansowana z zaciągniętych przez burmistrza (za przyzwoleniem radnych Rady Miejskiej w Kole) bankowych kredytów komercyjnych. Jest to drogi kredyt bankowy, który będziemy spłacać długimi latami – my, nasze dzieci, a może i wnuki.

Burmistrz M. Drożdżewski

Gdy kilka lat temu administrujący naszym miastem Mieczysław Drożdżewski szumnie i z wielkimi fanfarami obwieszczał mieszkańcom Koła rozpoczęcie budowy pływalni w naszym mieście, już wtedy kilkakrotnie pisałem, że będzie to wielki niewypał, że basen odbije się miastu czkawką, a potem będzie ogromną kulą u nogi, że utopi Koło i jego mieszkańców w długach. Bo to był bardzo zły czas na rozpoczęcie tak straszliwie drogiej inwestycji! Mimo to i tak zrobiono to. Wówczas pewna grupa osób mi nieżyczliwych komentowała, że jestem złośliwy, że wypisuję bzdury i prowadzę jakieś prywatne rozgrywki z burmistrzem. Zarzucano mi złą wolę, niekompetencję i arogancję. Próbowano mnie ośmieszyć i rozsiewano o mnie kłamliwe plotki. Wprost określano mnie jako pieniacza, populistę i głupiego pismaka bez pojęcia o niczym. I co? Okazało się, że WSZYSTKO o czym pisałem jest prawdą, że miałem całkowitą rację!

Nadal nikt nie informuje mieszkańców Koła, że pływalnia stanie się ogromną kulą u nogi, wielkim balastem dla całego miasta i mieszkańców na bardzo wiele długich lat. Zubożałe Koło, którego już tegoroczny budżet jest niezwykle lichutki, zostanie obciążone nie tylko spłatą ogromnego, wielomilionowego kredytu, to jeszcze rok w rok miasto będzie dopłacać duże pieniądze do pływalni. Bo przecież pływalnię trzeba będzie utrzymać, a więc opłacić całą obsługę basenu, jego administrację, ogrzewanie i odkażanie wody, ogrzewanie powietrza w hali basenu, prąd, gaz, itd. To nie termy uniejowskie, gdzie przewalają się tłumy ludzi i zostawiają duże pieniądze. Tym bardziej, że nasza pływalnia nie wytrzyma konkurencji właśnie z pobliskim Uniejowem, gdzie cena będzie zapewne zbliżona do kolskiej, za to atrakcyjność term jest oczywiście nieporównywalnie większa.

Czemu kolski obiekt przegra konkurencję z Uniejowem? Kolska pływalnia to niestety swoisty niewypał funkcjonalny, bowiem wszędzie w Polsce buduje się już nowoczesne aquaparki, czyli wodne parki rozrywki, a nie zwykłe pływalnie. To aquaparki dziś przyciągają tłumy chętnych i zarabiają krocie. W Kole dodatkowych atrakcji poza basenem będzie niestety niewiele, a w większości zapewne będą także dodatkowo płatne. Kogo będzie na to wszystko stać, skoro nie powstają w Kole nowe miejsca pracy, nowe firmy i fabryki?

Nie ma najmniejszych szans, aby kolski basen był dochodowy, aby zarobił na siebie choćby jedną złotówkę na plus. Jest pewne, że będzie przynosił duże straty. Jakie? Na pewno ponad 1 mln. zł. rocznie, a może nawet więcej. Jakim będzie to obciążeniem dla budżetu naszego miasta, gdzie już na wszystko brakuje pieniędzy, nie muszę chyba tłumaczyć. Będziemy się kąpać w basenie, ale jakim kosztem? Czy budżet to wytrzyma? Nie sądzę. Ale czas pokaże. Jak wskazują wcześniejsze doświadczenia, w swoich przewidywaniach nie myliłem się, więc zapewne teraz też niestety będę mógł smutno skonkludować „a nie mówiłem”… Smutno, bo Koło to także moje miasto i niezwykle przykro jest widzieć jego zadłużenie i upadek.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zax
zax
10 lat temu

Przepraszam za błąd powinno być „nie zostanie”

as
as
10 lat temu

Jeżeli Mazurkiewicz jest samowystarczalny i umie zarabiać , to przytoczę kilka faktów.
W 2012 roku zarobił 18.000 – czyli 1500 zł miesięcznie z bliżej nieokreślonego źródła.
W 2011 roku miał udział w s.c. Handel z Mieczysławem Mazurkiewiczem – gdzie jego udział wyniósł 0 %. Ze stosunku pracy – nie wiadomo gdzie był zatrudniony, otrzymał 16.632, czyli 1386 zł miesięcznie.
W 2010 miał udział w s.c. Handel z Mieczysławem Mazurkiewiczem – gdzie jego udział wyniósł 0 %. Wynagrodzenie ze stosunku pracy w bliżej nie określonej firmie wyniósł 15.804, czyli 1317 zł miesięcznie.
Teraz pytanie jeżeli Mazurkiewicz chce zostać burmistrzem , to dla idei czy dla kasy?

zax
zax
10 lat temu

Człowieku z tym „Mazurkiewiczem” na burmistrza to pojechałeś po bandzie. Mam nadzieje, że on nigdy nim niezostanie.

Popieram
Popieram
10 lat temu

Mazurkiewicz powinien zostać burmistrzem.
Jest samowystarczalny i umie zarabiać pieniądze a przy tym pokazał, że inwestując swój czas społecznie osiąga sukces.
Tylko my takich ludzi nie lubimy, bo poco im, oni już mają !
Jak zwykle wybierzemy ładnego nauczyciela, lub nawet bezrobotnego co nic nie ma i trzeba dać biednemu pracę, który będzie obiecywał co tylko zechcemy !

człowiek
człowiek
10 lat temu

o tak młodzi do władzy.. Żeby umieć” rządzić miastem” trzeba doświadczenia. To, że ktoś zabierze parę razy głos na sesji nie znaczy,ze On działa. Niech się wykażą załatwionymi sprawami mieszkańców naszego miasta. I to poważnymi sprawami a nie mandatami Straży Miejskiej, które to ponoć doprowadziły kogoś do nerwicy..Jeden mandat do nerwicy…Żałosne.

kolanin2345
kolanin2345
10 lat temu

Kolanie opamietajcie sie zobaczcie jak w innych miastach jest same przygotowaniw do sw BN jak pieknie ulice ustrojone choinki i wiele innych atrakcji , jak tak bedzie ta sama władza ,to jeszcze wszystkie oswietlenia wyłacza na miescie bo dzis za długi tak sie robi i bedziemy mieszkac jak a 17 wieku ,Kolanie głowa do gory i razem my wszyscy musimy reogowac i co złe likwidowac bo my mieszkancy bedziemy cierpiec a nie władza do wyborów jeszcze troche ale juz dzis trzeba myslec dobrych madrych radnych zostawic a leni odsunac od stołka ,młodzi madrzy do wladzy …..

błeeeeee
błeeeeee
10 lat temu

Obrzydzenie mnie bierze gdy wyobrażam sobie jak na otwarciu basenu burmistrz i radni dookola niego będą puszyć sie i nadymać, bedą kwieciste przemowy wygłaszać,jak chetnie wystawiac sie i szczerzyć ząbki do zdjęc reporterów ,a wszystko tylko po to by znów byc przy korycie kolejne 4 lata i co miesiac dostawac kupe kasiory z kasy miasta.

vicek
10 lat temu

A wyborcy nadal wierzą że Burmistrz robi dobrą robotę.?
Pamiętajcie ! kolanie jeden nauczyciel zastąpił drugiego nauczyciela!!!
Pozostaną po nich same długi! mamy przykład z halą sportową.

miśka
miśka
10 lat temu

Moge sie założyc że po otwarciu basenu ustalą cene promocyjną(czytaj:kiełbase wyborczą) na jakieś 5 zł za godzine.A po wyborach jak ich ludzie znow wybiorą cena skoczy dwu lub trzy krotnie.

laufer
laufer
10 lat temu

Znałem w swoim zyciu wielu takich np rolników którzy nabrali kredytów,kupili sobie za nie piękne samochody,wystawili ogromne domy, swietnie żyli na wysokim poziomie i bawili się ale nie zrobili nic żeby unowocześnić swoje gospodarstwa. Jak przyszło do spłaty to był płacz i zgrzytanie zębami bo komornik zabierał im po kolei wszystko.Tak konczyło się branie kredytów jak nie mieli dochodów by je spłacać. W przypadku Koła skonczy się to podobnie.

Aaaaaaa
Aaaaaaa
10 lat temu

Burmistrz jest ze wsi i to jakiej… i nie wie, że najpierw się sieje żeby zebrać…?

kolanin2345
kolanin2345
10 lat temu

Ja uwazam ze w kazdym miescie cos powinno byc dla mieszkancow ale w pierwszym miejscu trzeba myslec o miejcach pracy zeby ludzie mieli kase na korzystanie z przyjemnosci a jak ja to widze to władza kolska robi odwrotnie i to sie w przyszłosci zemsci na niekorzysc mieszkanców.Wladza kolska niech wezmie przykład od rolnika najpierw sie sieje zbiory sie zbiera ma sie kase i moze korzystac np z basenu. czas na zmiany władza musi byc wymieniona na ludzi ambitnych i młodych którzy udowodnia ze da sie w Kole lepiej i weselej zyc ….

mrożek
mrożek
10 lat temu

Co nam z basenu jak nie bedzie w Kole pracy i mlodzi nadal beda uciekać do dużych miast.Emeryci i rencisci nie beda pływac bo i starzy chorzy a na dodatek ciułają grosz do grosza.Basen to wywalone pieniadze i dobre ciepłe posadki dla swoich.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Natomiast w weekend cena na termach to 19 złotych, a więc już 90% drożej.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

W Uniejowei bilet 14 i jeśli w Kole będzie w cenie 10 złotych to o 40%taniej i basen na miejscu. 14 złotych na termach to jest do godziny 16. Po godzinie 16-ej jest 15 złotych, a więc wychodziłoby 50% drożej. No i trzeba powiedzieć, że jest to cennik jesienno-zimowy. No i nie trzeba bedzie jechać jak basen bedzie w KOle. I nie róbcie ludziom wody z mózgu.

kolanin
kolanin
10 lat temu

Kłamstwa i mącenie ludziom w głowach to metody współczesnej „elyty” rządzącej więc nie ma sie co temu dziwić,że próbują ludzi ogłupić.

xyz
xyz
10 lat temu

Ktos kto pisał przede mną pisze nieprawde.Zobaczcie sobie cennik term w Uniejowie.Jedna godzina kosztuje 14 zł, dwie 24 zł a wiec 12 zł za godzine.A pobyt 3-godzinnny to koszt tylko 10 zł za godzine.Ciekawe czy w Kole na basenie bedzie taniej. chyba tylko na samym poczatku przed wyborami a potem zaraz szybciutko podwyzszą.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Przede wszystkim nie cała inwestycja została wybudowana z kredytów, gdyż samorząd województwa dołożył chyba dwa miliony lub coś koło tego. To, że cena będzie podobna jak w Uniejowie to chyba bzdura. Wszedzie basen kosztuje od 8 do 12 złotych za godzinę a w Uniejowie jeszcze raz tyle. Nie ma więc powodu mówić, że cena będzie jak w Uniejowie lub podobna. Jakie dodatkowe atrakcje będą płatne?: mniejsze baseny lub jacuzzi będzie bezpłatne chyba tak jak wszędzie. A atrakcje typu kręgle wszędzie są dodatkowo płatne. Jakie kredyty będą kulą? Czy dokonał Pan obliczeń? Jakie kwoty? To są ogólniki. W chwili obecnej kondycja nie jest chyba zła miasta skoro nie musi jak wiele gmin wprowadzać programó naprawczych w finansach. Zresztą powiem tak: ludzi i tak nieinteresują długi miasta bo to nie ich długi osobiste. A miasto ma na tyle potencjału żeby z długów wyjść. To nie jest mała wiejska gmina.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

///// \\\\\\\ im wszystko zwisa i powiewa bo wladza sie wyzywi. publiczne pieniadze wydaje sie łatwo a jeszcze latwiej zaciąga sie kredyty gdy wiadomo że bedą je splacać w kolejnej kadencji i zero odpowiedzialnosci za ta cała balange na koszt podatnika \\\\\

zimna_suka
zimna_suka
10 lat temu

To cała prawda o tej budowie basenu.Najwiecej beda z niego korzystalki ci co dostana bezplatne karnety wejsciowe czyli sami dla siebie budują to wszystko z naszej kasiory.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526