Trzej Królowie przeszli ulicami miasta Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 07.01.2014

Wczoraj, 6 stycznia br., z inicjatywy ks. Maksymiliana Skorka, po raz pierwszy w naszym mieście, przeszedł ulicami miasta Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą o godz. 12.00 w kolskim kościele farnym. W rolę Trzech Króli wcielili się najbardziej wpływowi obywatele m. Koła, czyli: burmistrz Mieczysław Drożdżewski, ks. prob. Józef Wronkiewicz oraz dyr. ZS nr 1 w Kole Lech Brzeziński, a złym Herodem był Romuald Adamek – dyrektor SP nr 1 w Kole.

 

Po zakończeniu   Eucharystii w kościele odbyły się Jasełka, które  wystawili uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 pod kierunkiem nauczycieli.   Potem nastąpił przemarsz orszaku.  Na czele szli ubrani w królewskie szaty Trzej Królowie w osobach:  proboszcz parafii pod wezwani Krzyża Świętego – ks. Józef Wronkiewicz (reprezentował kontynent afrykański), burmistrz Mieczysław Drożdżewski  (europejski) i  dyrektor  Zespołu Szkół Nr 1  Lech Brzeziński  (azjatycki). W Heroda wcielił się  dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 – Romuald Adamek. W Orszaku uczestniczyli niektórzy  wierni w strojach wówczas obowiązujących. Ci  którzy ich nie mieli, dostawali nieodpłatnie papierowe korony w kolorze zielonym i czerwonym.

Celem przemarszu było poszukiwanie św. Rodziny i Dzieciątka Jezus, aby złożyć hołd  i dary nowonarodzonemu Synowi Bożemu.  Orszak w miejscach wyznaczonych jak – Ratusz, Rondo Sybiraków, market Biedronka, kawiarnia Fantazja i kościół na Bliznej zatrzymywał się gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. W czasie przemarszu wierni śpiewali kolędy i pastorałki.

Przemarsz uświetnił swym śpiewem zespół „Wartaki” pod dyrekcją Henryka Perzyńskiego. Tak Orszak dotarł do kościoła na Bliznej, gdzie odnaleziono św. Rodzinę z Dzieciątkiem Jezus. Na zakończenie inicjator Orszaku ks. Maksymilian Skorek podziękował  wiernym za uczestnictwo, „Wartakom” za śpiew i dzieciom za Jasełka oraz innym zaangażowanym w uroczystość.

Do Orszaku mogła się przyłączyć każda osoba niezależnie od miejsca zamieszkania oraz wyznania wyznań i przekonań religijnych.
Podsumowując przemarsz Orszaku ks. proboszcz Józef Wronkiewicz stwierdził: – Mile zaskoczyła nas ogromna  ilość wiernych uczestniczących w Orszaku. Wpisujemy na stałe uroczystość Trzech Króli w kalendarz naszych parafialnych uroczystości.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
gal
gal
9 lat temu

DO ANONIMA: czy się naćpał czy upił? A może jeszcze trzyma go popijawa z Sylwestra? Przemyśl to co napisałeś i napisz coś sensownego a nie takie bzdury.

prawda
prawda
9 lat temu

drozdzewski to oszust i kłamca obłuda i kłamstwo

...........,,,.............
...........,,,.............
9 lat temu

Kłamstwa. Zadna 'ogromna ilość wiernych’. Za tłum robiły dzieci ze szkół i ich rodzice jesli by ich nie było to byłoby bardzo skromniutko.Nauczyciele kazali to dzieci w wolny dzien musiały przyjść czy chciały czy nie! Tak samo było za PRLu gdy obecnosc była obowiazkowa. Wraca stare pod płaszczykiem nowego.

kolanin
kolanin
9 lat temu

Obrzydzenie bierze jak sie patrzy jak tacy obludnicy udają niewinne baranki.Im do królow tak daleko jak świni na salony.

xyz
xyz
9 lat temu

Jednym słowem CAŁA ŚMIETANKA MIASTA KOŁA 🙂

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

W imieniu swoim i osob prawdziwych Polakow katolikow patriotow w naszym miasteczku chcial bym podziekowac przewielebnemu naszemu wspanialemu ksiedzu proboszczowi kanonikowi Wronkiewiczowi co jest dla nas wzorem cnót wszelakich milosci dobroci spokoju i skromnosci za zorganizowanie tej wspanialej uroczystosci oraz woelmożnemu Panu Drozdżewskiemu naszemu jedynemu najlepszemu w histori burmistrzowi Kola ze takze jako Król wspanialy Dzieciatko boże znalazł i przytulil do swego serca.Pan burmistzr to wspanialy dobry czlowiek niezwykle kulturalny madry i pomaga nam biednym ludziom na kazdym kroku i remontuje mieszkania tak że wszystko co sie mowi o nim złego to tylko dzielo i podszepty szatana zlosliwosci z zazdrosci z powodu takiego ze jest madry i dobry.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526