2000 lat temu w Europie, a teraz u nas … w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 29.01.2014

Jak wyglądała Europa 2000 lat temu przekonali się uczestnicy „Dnia starożytnego Rzymu w Kole”, przedsięwzięcia będącego wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Legion X GeminaEquites i Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Kto nie wysłuchał ciekawych wykładów w Ratuszu, może nadrobić stratę odwiedzając wystawę „Legiony rzymskie” dostępną w siedzibie Muzeum do 29 marca.

 

– Cieszę się, że mamy możliwość pokazania naszych szerokich działań w Polsce w moim rodzinnym mieście – powiedział prezes stowarzyszenia Krzysztof Mazurkiewicz. – Wystawa w MTC prezentuje czasy legionów rzymskich, a poszerzona została o cały Dzień Rzymski, którego głównym wydarzeniem jest wykład i sesja popularnonaukowa w Ratuszu zorganizowana dla młodzieży z kolskich  szkół podstawowych i gimnazjalnych, w których akurat ta tematyka jest treścią nauczania, więc stwarzamy grunt do tego, co nauczyciele będą przekazywać swym wychowankom. Co dziś młodzi usłyszą i zobaczą, nie będą już musieli czytać w podręcznikach. Jestem pewien, że po naszym spotkaniu młodzież każdą klasówkę z okresu starożytnego Rzymu napisze na piątkę!

Zainteresowanie inicjatywą przerosło oczekiwania organizatorów, bowiem sala sesyjna kolskiego Ratusza nie zdołała pomieścić tych, którzy przybyli wysłuchać wykładów członków stowarzyszenia: dra Roberta Ostafińskiego-Bodlera, Wojciecha Potockiego oraz Krzysztofa Mazurkiewicza.

Można było zadawać pytania. Obecni nie spodziewali się, że będzie miała miejsce także projekcja fragmentu filmu „Imperator”. To polska produkcja w reżyserii Konrada Łęckiego, którego akcja zabiera widzów w czasy panowania cesarza Marka Ottona. Wierne odtworzenie antyku było możliwe m.in. dzięki Legionowi X, czyli grupie rekonstruującej historię, której członkowie przyjęli w produkcji role drugoplanowe, ofiarowując jednocześnie na potrzeby ekranizacji cały dostępny rynsztunek. Jego część można obejrzeć, a nawet dotknąć, w Muzeum Technik Ceramicznych, na ekspozycji wystawianej do ostatniego tygodnia marca. To rzeczy, w których Legion X prowadzi pokazy, niektóre z nich członkowie organizacji własnoręcznie wykonali. Stowarzyszenie jest jedną z nielicznych grup rekonstrukcyjnych z tej części Europy, która jest zapraszana na pokazy do Rzymu ze względu na wierność odtwarzania uzbrojenia.

– Wystawa oraz prelekcje miały na celu szeroko rozumianą promocję historii w szerokim kontekście chronologicznym, zaciekawienie młodego pokolenia, rozbudzanie naturalnej ciekawości dawnymi czasami – przyznał dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, dr Krzysztof Witkowski. – Zachęcam do obejrzenia tej ciekawej ekspozycji, na którą składa się nie tylko rekonstrukcja obozu rzymskiego i pokazanie uzbrojenia legionisty. Ukazuje ona także rodzinę, przedmioty codziennego użytku. Jest ona unaocznieniem naszych wyobrażeń o starożytnym Rzymie – dodał.

Wernisaż wystawy fachowo poprowadził syn prezesa stowarzyszenia – Krzysztof Mazurkiewicz junior. Zadziwił obecnych wszechstronną wiedzą z tego okresu. Ale nie ma się czemu dziwić, to młody wiekiem, ale już bardzo doświadczony legionista.

Co dalej? Po tak efektywnie rozpoczętej inicjatywie, żal byłoby jeszcze „czegoś” nie zorganizować dla naszych mieszkańców. Dyrektor i prezes rozważają kilka możliwości, może będzie to projekcja filmów tematycznych, a może kolejna wystawa, dotycząca na przykład pretorian?

Tekst: Katarzyna Wojtysiak
Foto: Olga Głowacka

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Moim zdaniem wystawy są super i ciekawe. Moje dziecko chodzi z przedszkola i zawsze jest zadowolone. Albo modele albo lalki albo stroje. Jest super

xyz
xyz
10 lat temu

Pierwsza tak ciekawa wystawa w muzeum od dluzszego czasu.Wczesniejsze byly kiepskie i malo ciekawe,a ta ostatnia z jakimis modelami to juz porazka.Zwiedzanie trwalo 5 min

Winetou
Winetou
10 lat temu

Gdzie mozna sobie zrobić taką ekstra trwałą hihihi

czynszownik
czynszownik
10 lat temu

Mieszkam na Kolejowej do muzeum mam daleko ale z dzieciakami pojde obejrzec wystawe bo zobaczyc takie zbroje i dotknąc je to gratka niesamowita 🙂 Zajefajny pomysl z ta wystawa,

oxy_action
oxy_action
10 lat temu

Brawo Panie Mazurkiewicz! Pańskie niebanalne zainteresowania wskazują, że jest Pan inteligentnym człowiekiem. Cenię Pana jako człowieka z pasją, wizją i jako najbardziej aktywnego radnego w kolskiej Radzie Miasta. Powinien Pan startować w tym roku na burmistrza,bo takiego człowieka potrzebujemy. Ma Pan mój głos i mojej rodziny.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526