Biskup Wiesław Mering w kolskim Klasztorze

Autor: kurier-kolski.pl | 17.12.2013

15 grudnia 2013 roku wizytę w kolskim klasztorze złożył Jego Ekscelencja Biskup Włocławski Wiesław Mering. Okazją ku temu było zakończenie remontu elewacji zewnętrznej z malowaniem włącznie całego kościoła, jak i części mieszkalnej zakonników.

 

Prace tynkarskie i malarskie wykonała firma  Handlowo – Usługowa Daniela Bartczaka, która przystąpiła do prac 17 maja 2013, a  zakończyła 15 listopada 2013 roku. Na uroczystą Mszę świętą celebrowaną przez Ordynariusza Ks. Biskupa Wiesława Meringa mury kościoła zostały wypełnione po brzegi.

Na tą okoliczność przybyli zaproszeni  goście, a wśród nich: starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, burmistrz Mieczysław Drożdżewski, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz,  konserwator zabytków z Konina  Wojciech Ciszyński,  ojciec prowincjał Jarosław Kania oraz dziekan dekanatu pierwszego ks. prob. Władysław Waszak z Kościelca, ks. kanonik Józef Wronkiewicz  z parafii Podw. Krzyża św., ks. prałat Janusz Ogrodowczyk  z Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z Koła oraz ksiądz Zbigniew Wróbel z Brudzewa.
Przed rozpoczęciem Mszy świętej rys historyczny kolskiego klasztoru przedstawił dyrektor Muzeum dr Krzysztof Witkowski.

Kazanie do wiernych wygłosił Ks. Biskup Wiesław Mering.  Nawiązał w nim o miłości Pana Boga do ludzi. – Dla Pana Boga nie ma ludzi lepszych i gorszych, wszyscy są jednakowi – mówił biskup – dla Pana Boga wszystko jest możliwe. Powinniśmy starać się bardziej podobać Panu Bogu niż ludziom.
Po zakończeniu Liturgii małżeństwo Ewa i Cezary Tomczykowie wręczyli Biskupowi bukiet kwiatów. To samo zrobiła młodzież szkolna – oazowa, która uzupełniła swoje podziękowanie śpiewem. Całość uświetnił męski chór klasztorny „Fratres”.

Na zakończenie Pasterz Diecezji Włocławskiej podziękował wszystkim ofiarodawcom, darczyńcom, konserwatorom, murarzom, Ojcu Gwardianowi Oswaldowi Jasielskiemu, władzom powiatowym i miejskim. Wszyscy obecni w kościele ostali zaproszeni do refektarza na herbatę, kawę i coś słodkiego. Tam dyskutowano o czasie przeszłym i przyszłym, co jeszcze należy zrobić, żeby klasztor był piękny, choć już dzisiaj jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Wielkopolsce. – Jeszcze chcę uruchomić zegar, który ma już 150 lat, a  znajduje się na jednej z  wież  – powiedział Ojciec Gwardian.

Tekst: Michał Chojnacki
Zdjęcia: Brat Grzegorz Koźmic

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
ala
ala
10 lat temu

Szkoda, że redaktor nie wspomniał o wywodach biskupa na temat telewizji TVN 24 i Gazety Wyborczej. Przy każdej okazji biskup powinien też mówić o okolicznościach domniemanej jego współpracy z SB i o tym, jak przez są powszechny został oczyszczony z tych posądzeń o współpracę.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526