15 grudnia 2013 roku wizytę w kolskim klasztorze złożył Jego Ekscelencja Biskup Włocławski Wiesław Mering. Okazją ku temu było zakończenie remontu elewacji zewnętrznej z malowaniem włącznie całego kościoła, jak i części mieszkalnej zakonników.
Prace tynkarskie i malarskie wykonała firma Handlowo – Usługowa Daniela Bartczaka, która przystąpiła do prac 17 maja 2013, a zakończyła 15 listopada 2013 roku. Na uroczystą Mszę świętą celebrowaną przez Ordynariusza Ks. Biskupa Wiesława Meringa mury kościoła zostały wypełnione po brzegi.
Na tą okoliczność przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, burmistrz Mieczysław Drożdżewski, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz, konserwator zabytków z Konina Wojciech Ciszyński, ojciec prowincjał Jarosław Kania oraz dziekan dekanatu pierwszego ks. prob. Władysław Waszak z Kościelca, ks. kanonik Józef Wronkiewicz z parafii Podw. Krzyża św., ks. prałat Janusz Ogrodowczyk z Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej z Koła oraz ksiądz Zbigniew Wróbel z Brudzewa.
Przed rozpoczęciem Mszy świętej rys historyczny kolskiego klasztoru przedstawił dyrektor Muzeum dr Krzysztof Witkowski.
Kazanie do wiernych wygłosił Ks. Biskup Wiesław Mering. Nawiązał w nim o miłości Pana Boga do ludzi. – Dla Pana Boga nie ma ludzi lepszych i gorszych, wszyscy są jednakowi – mówił biskup – dla Pana Boga wszystko jest możliwe. Powinniśmy starać się bardziej podobać Panu Bogu niż ludziom.
Po zakończeniu Liturgii małżeństwo Ewa i Cezary Tomczykowie wręczyli Biskupowi bukiet kwiatów. To samo zrobiła młodzież szkolna – oazowa, która uzupełniła swoje podziękowanie śpiewem. Całość uświetnił męski chór klasztorny „Fratres”.
Na zakończenie Pasterz Diecezji Włocławskiej podziękował wszystkim ofiarodawcom, darczyńcom, konserwatorom, murarzom, Ojcu Gwardianowi Oswaldowi Jasielskiemu, władzom powiatowym i miejskim. Wszyscy obecni w kościele ostali zaproszeni do refektarza na herbatę, kawę i coś słodkiego. Tam dyskutowano o czasie przeszłym i przyszłym, co jeszcze należy zrobić, żeby klasztor był piękny, choć już dzisiaj jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Wielkopolsce. – Jeszcze chcę uruchomić zegar, który ma już 150 lat, a znajduje się na jednej z wież – powiedział Ojciec Gwardian.
Tekst: Michał Chojnacki
Zdjęcia: Brat Grzegorz Koźmic
Szkoda, że redaktor nie wspomniał o wywodach biskupa na temat telewizji TVN 24 i Gazety Wyborczej. Przy każdej okazji biskup powinien też mówić o okolicznościach domniemanej jego współpracy z SB i o tym, jak przez są powszechny został oczyszczony z tych posądzeń o współpracę.