„Powiat historycznie umocowany” …

Autor: kurier-kolski.pl | 16.11.2013

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego Kolskiego odbyła się sesja naukowa pt.: „Starostwo i powiat kolski na przestrzeni wieków – w 15. rocznicę powstania samorządu powiatowego”. Oprócz kilku referatów naukowych zaproszeni samorządowcy i goście wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.

 

Sala sesyjna kolskiego Starostwa zapełniła się zaproszonymi gośćmi. Wśród nich było wielu obecnych i byłych samorządowców ze wszystkich gmin naszego powiatu.


3 x foto: Olga Głowacka

W czasie spotkania wygłoszonych zostało pięć referatów. Prof. dr hab. Michał Zwierzykowski z Poznania mówił o „Starostwie i starostach kolskich w XVII i XVIII w.”, dr Krzysztof Witkowski (Dyrektor MTC w Kole) opowiadał o „Rafale hr. Gurowskim – staroście kolskim”. O „Powstaniu powiatu kolskiego i jego dziejach do wybuchu I wojny światowej” mówił dr Mariusz Kaszyński (Brudzew), dr Piotr Głodyn z Konina opowiedział zebranym o „Działalności samorządowej i społecznej starosty Wilczyńskiego w świetle doniesień Gazety Kolskiej”, a dr Piotr Wąsowicz z Dąbia zreferował temat „Powiat Kolski w latach 1998 – 2013”.

W międzyczasie wywiązała się dyskusja na tematy związane z historią, współczesnością, funkcjonowaniem i problemami powiatów ogólnie, w tym powiatu kolskiego. Wśród wielu spontanicznych wystąpień gości duże zainteresowanie wywołał nieco krytyczny głos Redaktora Naczelnego „Echa Turku” Andrzeja Jarka, który trochę zmącił idylliczną wizję samorządów powiatowych przedstawianą we wcześniejszej dyskusji. Redaktor Jarek wskazał na ogólny brak środków finansowych dla powiatów, na różnego rodzaju problemy oraz roztoczył przed zebranymi niezbyt optymistyczną wizję niedalekiej przyszłości powiatów.Twierdził, że tak naprawdę nie są one aż tak niezbędne jak się to przedstawia, choć obecnie żadna z sił politycznych w Polsce nie jest zainteresowana zmienieniem tego stanu rzeczy.

– Powiaty turecki oraz kolski są powiatami średnimi, przeciętnymi w skali kraju – mówił dziennikarz – Jest za to wiele powiatów naprawdę małych i słabych, sztucznie utrzymywanych.

Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek podziękował gościowi „za cenny głos w dyskusji” stwierdzając, że skłania on do przemyśleń oraz do zorganizowania w przyszłym roku konferencji poświęconej wyłącznie problemom, przyszłości i możliwościom rozwoju powiatu kolskiego.

Także szef Kolskiej Izby Gospodarczej Wojciech Lewandowski podziękował staroście kolskiemu oraz samorządowcom powiatowym za owocną 15-letnią współpracę. Przy okazji jednak zauważył, że przez te lata było wiele tematów, które mogły być o wiele lepiej zrealizowane z korzyścią dla społeczności lokalnych. Nieraz realizacji takich planów powiatu przeszkadzało złe prawo lub brak zaangażowania poszczególnych gmin.

Oprawę artystyczną sesji naukowej poświęconej 15.leciu powiatu kolskiego zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej z Koła – zespół akordeonowy z gitarą w składzie: Piotr Ostrowski, Michał Ziółkowski, Rafał Hammermeister, Klaudia Szkudlarek, Michał Pawlak, Patryk Kawka, Jakub Nykiel – gitara, pod kierownictwem nauczyciela Waldemara Jednoroga oraz duet fletowy: Wanessa Włodarczyk i Julia Trocha – pod kierownictwem nauczycielki Małgorzaty Chojnackiej.

Po występie starosta Wieńczysław Oblizajek zdradził zebranym gościom, że sam ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Kole, właśnie w klasie akordeonu, i w tej sali grał wiele lat temu w podobnym zespole. „Jestem waszym kolegą” – zwrócił się do młodych akordeonistów. Jak wspominał z rozrzewnieniem, ukończył kolską Szkołę Muzyczną jako jeden z pierwszych absolwentów. Był to rok 1973. Jadnak mimo nalegań gości, starosta nie dał się namówić na solowy występ akordeonowy…

Sesja naukowa była też okazją do promocji nowej książki zawierającej materiały o historii i współczesności powiatu kolskiego pt.: Starostwo i powiat kolski na przestrzeni wieków – w 15. rocznicę powstania samorządu powiatowego” pod redakcją Krzysztofa Witkowskiego.

Podsumowując spotkanie starosta W. Oblizajek stwierdził, że wszystkie zaprezentowane materiały jednoznacznie wskazują, że  „powiat kolski jest historycznie umocowany”, co jest najistotniejszą przesłanką uzasadniającą jego istnienie i potrzebę dalszego funkcjonowania.

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

3 x foto: Olga Głowacka

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526