Koło starsze o 32 lata!

Autor: kurier-kolski.pl | 15.11.2013

Na ciekawe informacje z przeszłości Ziemi Kolskiej natrafił w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie pracownik Muzeum Technik Ceramicznych Bartłomiej Grzanka w dokumencie z roku 1330. Wszystko wskazuje na to, że odkrył on o 32 lata starszą od dotychczas znanej wzmiankę pisemną o naszym mieście, które wówczas było jeszcze wsią. Obecnie trwają badania dokumentu.

 

Badając dzieje kłodawskiej parafii w średniowieczu Bartłomiej Grzanka zwrócił uwagę na nieznany wcześniej kolskim badaczom dokument – przywilej lokacyjny wsi Osiek (obecnie Osiek Wielki) z dnia 24 lutego 1330 roku. Właścicielem wsi, która miała być lokowana, był wówczas Jarand herbu Pomian, pełniący urząd podkomorzego dobrzyńskiego, a więc wysokiej rangi urzędnik książęcy. Wieś otrzymała prawo magdeburskie, zaś jej pierwszym wójtem został niejaki Stanisław. Dla mieszkańców Koła bardzo cenną informacją zawartą w tym dokumencie jest wymienienie jako świadka mieszkańca Koła – wówczas jeszcze wsi – Piotra.

Informacja ta jest więc najstarszą wzmianką pisemną o Kole, zaś rycerz Piotr z Koła byłby pierwszym znanym z imienia kolaninem. Tytulatura Piotra (dziedzic) wskazuje również na fakt, że wieś Koło była wówczas własnością rycerską. Póki co trwają badania nad dokumentem,  efekty tych badań, jak również sam tekst, który tłumaczy obecnie na język polski dyrektor placówki dr Krzysztof Witkowski, będą opublikowane przez kolskich muzealników w przyszłym roku.

– Odkrycie to jest dowodem na to, że badania naukowe jakie prowadzi nasza instytucja dają wymierne efekty, a w tym konkretnym przypadku przesuwamy historię naszej miejscowości o całe 32 lata wstecz – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego Muzeum.

Na zdjęciu wyżej –  fragment dokumentu z napisem „Piotr z Koła”. Zbiory Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526