11 listopada przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Okazja w tym roku ku temu była szczególna – 95.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę budynku Starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie wszyscy zebrani przeszli na kolską Starówkę, na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez NSZZ „Solidarność” na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, gdzie przez lata przesłuchiwano i mordowano polskich patriotów.
Potem zebrani przeszli pod pomnik powstańców styczniowych 1863 roku, gdzie orkiestra kolska odegrała Hymn Narodowy. Na cokole pomnika poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a dyrektor kolskiego Muzeum dr Krzysztof Witkowski i starosta kolski Wieńczysław Oblizajek wygłosili krótkie przemówienia związane ze Świętem Niepodległości.
Po tej ceremonii zebrani przemaszerowali do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na czele pochodu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz drugi w uroczystości udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i służb mundurowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kole. Chłopcy i dziewczęta w uniformach wojskowych prezentowali się znakomicie.
Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Józef Wronkiewicz, a w koncelebrze uczestniczyli kapłani z kolskich kościołów: ks. prałat i proboszcz parafii z ul. Blizna Janusz Ogrodowczyk, Gwardian OO. Bernardynów Ojciec Oswald Jasielski oraz Ojciec Krystian Olszewski z kolskiego klasztoru.
Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. prob. Wronkiewicz nawiązał do patriotyzmu jaki wyrósł na prawie Bożym i jaki przez tyle lat jest w polskim narodzie. – Nie możemy przechodzić obojętnie obok mogił poległych żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny – mówił – Módlmy się do Pana Boga o to, aby Polska nigdy już nie utraciła niepodległości. Bierzmy przykład z Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Módlmy się, aby Chrystus nauczył nas miłości.
W kazaniu, które wygłosił ojciec Krystian, kapłan nawiązał do Arcybiskupa Felińskiego, który żył w epoce niewoli narodowej i nigdy nie zwątpił w powstanie niepodległej Polski. Dla niego Ojczyzna to była po prostu Matka. Za hasło swego życia przyjął słowa: „Bo na ziemi być Polakiem, to żyć bosko i szlachetnie”. Tym ideałom pozostał wierny o końca życia.
Po zakończeniu Liturgii na zaproszenie władz samorządowych powiatu i miasta wystąpił z godzinnym koncertem znany polski satyryk Jan Pietrzak. Przerywnikiem w śpiewaniu były opowiadane dowcipy nagradzane seriami gorących braw. W podziękowaniu za koncert Urszula Pękacz – Przewodnicząca Rady Miejskiej i Wieńczysław Oblizajek – Starosta Kolski podziękowali artyście i wręczyli mu wspaniały bukiet czerwonych róż. Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił kościelny Chór Farny „Lutnia”.
Tekst i foto: Michał Chojnacki